Kritik eşikteyiz

Türkiye’nin istikrarı mutlaka yakalamak zorunda olduğunu vurgulayan Taner Yıldız, “Anketlerde tek başına iktidarımız sınırda görünüyor. O sınırı geçmemiz lazım” diyor

Kritik eşikteyiz1 Kasım seçimlerinde son düzlüğe girildi.

7 Haziran seçim süreci HDP’nin barajı geçip geçmeyeceği odağında şekillenmişti.

1 Kasım süreci ise, AK Parti’nin tek başına iktidarı yeniden yakalayıp yakalayamayacağı meselesine kilitlenmiş durumda.

Ankara saldırısının yarattığı atmosfer nedeniyle 7 Haziran benzeri miting programlarına tanık olmasak da AK Parti açısından bir referandum niteliğini taşıyan seçimlere dönük yoğun bir saha çalışması yürütülüyor.

Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, AK Parti Kayseri milletvekili adayı Taner Yıldız da sahada etkin bir kampanya yürüten isimlerden. Kayseri çok yönlü dinamikleri ile AK Parti’nin performansını net yansıtan illerden biri. AK Parti ile MHP arasındaki oy kaymasının sonucu belirlediği kentlerin başında yer alıyor.

Malum, 7 Haziran’da AK Parti MHP’ye bir milletvekili daha kaptırmıştı. Kayseri; AK Parti’den 5, MHP’den 3, CHP’den 1 vekili Ankara’ya göndermişti. AK Parti şimdi bunu tersine çevirmeye çalışıyor.

Önceki akşam Yıldız’la sohbet ettik. Kayseri’deki oy artışı konusunda emin, Türkiye geneli konusunda ise ihtiyatlıydı.

Tek başına iktidar için, “Kritik eşikteyiz” dedi.

Yıldız’ın değerlendirmeleri şöyle:

ÜLKÜCÜ ARKADAŞLAR BAHÇELİ’Yİ SORUMLU TUTUYOR: Kayseri’de AK Parti’nin oy oranlarının artışı, Türkiye ortalamasının üstünde. Burada bizim yaptıklarımız kadar, MHP’nin yapamadıklarının da etkisi söz konusu. MHP’nin tabanı ile tavanı arasındaki fark açılıyor. Taban, AK Parti ile koalisyon kurulmasını istiyordu. Örneğin, Kayseri’de Sayın Devlet Bahçeli’yi seven ülkücü arkadaşlarla sohbet ettim. Koalisyon yapılmamasından, “hayırcı” kimlikten Bahçeli’yi sorumlu tutuyorlar. Orta Anadolu’da oy geçişkenliği AK Parti ile MHP arasında. MHP’de düşüş gözüküyor. İşin aslı MHP’nin de HDP’nin de baraj sorunu yok.

CHP’DE FİİLİ DURUM FARKLI: CHP’nin klinik tablosu ile fiili durumu fark ediyor. Doktor, bir filme bakmış. “Hasta nerede yatıyor?” diye sormuş. Demişler ki “Yatmıyor. Hatta işi gereği Avrupa’ya da gidip geliyor.” CHP de böyle. Sahada artış beklentisi çok ama gerçekte en fazla o kadar değil.

SINIRDA TEK BAŞINA İKTİDAR GÖRÜNÜYOR: Türkiye, istikrarı mutlaka yakalamak zorunda. Şu anda AK Parti tek başına iktidarı yakalamak için uğraşıyor. Anketlerde “sınırda tek başına iktidar” olarak görünüyor. O sınırı geçmemiz lazım. Son 10 gün çok önemli. Türkiye’nin normalleşmesi için tek başına iktidarı gerçekleştirmemiz lazım. Kritik sayıda da olsa tek başına iktidar olacağımızı umuyorum. Yani hala kritik eşikteyiz. Ama il il çalışmak, il il dokumak zorundayız.

MİLLİ İRADEYİ KABUL EDECEKSİNİZ: (7 Haziran sonrasında AK Parti’nin sorumluluğu) 7 Haziran seçimleri koalisyon tablosu verdi. Şöyle bir algı var: “Tüm işlerden AK Parti sorumlu ama tek başına iktidar değil.” Biz tek başına iktidar gibi davranamayız. 7 Haziran seçimleri yokmuş gibi davranabilir miyiz? Milli irade bunu sunmuşsa kabul edeceksiniz. Vatandaşın oyu başımızın üstünde. Olduğu gibi kabul ettik, başka şeylerin arkasına sığınmadık. Sandıklarda tehdit olmasına rağmen? Bırakın emanet oyları, HDP’nin aldığı oyların tamamı vatandaşın hür iradesiyle verdiği oy mudur?

İSTİSMAR YAPMADAN OLAYI SAHİPLENDİK:

(Ankara’daki terör saldırısı) AK Parti, acının istismarını yapmadan olayı sahiplendi. Orada bir ölüm var. Odak noktası insanların ölümüdür. (HDP’yi kastederek) Patlamanın üzerinden 11 dakika geçmişken devletle milleti birbirine düşürmek istismar değil mi? AK Parti, sadece acı ile ilgili gerçekleri ortaya koydu. (Güvenlik zafiyetine ilişkin tartışma) Başbakan’ın açıklamalarının ötesinde bir şey söyleyemem. Basının haber alma, haber verme isteğini anlıyorum ama bu olaylarda kamuya açıklama yapılmadan önce haber yapılmasını doğru bulmuyorum. Özellikle uzantıların ortaya çıkarılması açısından?

AK PARTİ’YE YAKIŞTIRILAMAZ: (‘Eskiden derin devlet vardı, şimdi devletin IŞİD’i var’ iddiası?) Kötü. Bu nasıl kabul edilebilir? Bu, nasıl AK Parti’ye yakıştırılabilir?

NÜKLEERDE VE DOĞALGAZDA ALTERNATİF VAR: (Rusya’nın Suriye politikasının enerji işbirliğine olası yansımaları) Enerji siyasetin birçok yükünü taşıdı. Enerjinin daha fazla zorlanmaması lazım. Enerjinin aşırı siyasi yüklere dayanıklı olmaktan çıkarılmaması lazım. Her iki ülke de bugünkü durumu tolore edecek şekilde çaba gösterecektir. Gazprom ve Rosatom, “İlişkileri (Suriye’deki gelişmelerden) etkilemeyecek tarzda devam ettirmeyi hedefliyoruz” diye açıklama yaptı. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi Türkiye’nin nükleer santral yapımında alternatifi var. Doğalgazda kısa vadede değil ama uzun vadede alternatif oluşturulması mümkün.

Türk basınının duayen ismi, aynı gazetede yazmaktan onur duyduğum Çetin Altan’a Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.