‘Adımlar ve yürekler birlikte atsın’

17 Nisan’da, 10 ve 42 kilometre olarak iki ayrı kategoride yapılacak olan Maraton İzmir için nefesler tutuldu. Gönüllü kazanmak ve bağış toplamak için organizasyona kendi koşucularıyla katılacaklarını belirten SAĞKAL Başkanı Op. Dr. Cüneyt Tuğrul, herkese koşma çağrısında bulundu

Uluslararası Maratonİzmir yarışı için geri sayım devam ediyor. 17 Nisan 2022’de, 10 ve 42 kilometre olarak iki ayrı kategoride koşulacak maraton için nefesler tutuldu. Bu sportif etkinlik aynı zamanda önemli bir toplumsal olay. Her biri kendi misyonu doğrultusunda çalışan pek çok sivil toplum kuruluşu, farkındalık yaratmak, gönüllü kazanmak veya bağış toplamak için Maraton İzmir’e kendi koşucularıyla katılıyor. Bu sivil toplum kuruluşlarından biri de İzmir’de kurulmuş olan Sağlıkta Kalite Derneği, kısa adıyla SAĞKAL. Dernek özellikle meme kanseri ile mücadele ve farkındalık alanında son yıllarda göze çarpan ve alkış alan işler yapıyor. Derneğin kurucu başkanı Op. Dr. Cüneyt Tuğrul, deneyimli ve saygın bir genel cerrah ve aynı zamanda örnek alınan bir sivil toplumcu. Biz de kendisine sorduk...

Gönüllüleriniz ve siz Maraton İzmir’de neden koşuyorsunuz?

17 Nisan 2022 Pazar gerçekleştirilecek Maraton İzmir’de yerini aldı. Adımlarımızı sosyoekonomik açıdan dezavantajlı olan ve radyoterapi tedavisi gören kadın hastalar için atıyoruz.  Farkındalık boyutunda özünde şunu söylüyoruz: Doğru yaşam tarzı ile meme kanserinden kaçınılabilir, eğer bir tanı alınmışsa ailenin desteği ve hekimin tavsiyeleri ile bu hastalıkla başedilebilir. Kadınlara  “yalnız değilsin, başarabilirsin” ve “hayatın içinde kal”  diyerek umut vermeye devam ediyoruz.  Destek boyutunda ise, Umut Atölyesi Evleri Projemiz sayesinde şehir dışından gelen kadınlar için ücretsiz barınma ve konaklama sağlıyoruz.  

SAĞKAL’ın yürüttüğü Umut Atölyesi Evleri Projesi ile son dört yılda kanser tanısı alan ve radyoterapi tedavisi gören 517 kadına hayata tutunmaları için refakatçileriyle birlikte Umut Evleri’nde 19.500 gece ücretsiz konaklama, eğitim ve rehabilitasyon hizmeti sağlandı.  Elbette ki bu çaptaki bir çalışmayı gönüllü ve bağışçılarımızın desteği olmadan yürütebilmek olanaksız. Bu desteği sürekli kılmak hatta büyütebilmek zorundaydık. Diğer yandan pandeminin yarattığı özel koşullar, yüzyüze çalışmalar yürütmenin zorlaşması SAĞKAL’ı ve tüm sivil toplum kuruluşlarını önemli ölçüde etkiledi. Maraton İzmir gibi toplumsal yönden dikkat çekici platform ve etkinliklerde yer almak amaçlarımızı anlatmak, yeni gönüllü ve bağışçılar kazanmak, yeni iş birlikleri için zemin bulmak bakımından son derece önemli.

‘Adımlar ve yürekler birlikte atsın’

Sivil toplum kendi içinde bir dönüşüm yaşıyor diyebilir miyiz?

Buna hiç şüphe yok. Bildiğiniz üzere sosyokültürel anlamda büyük bir paradigma değişimi yaşanıyor. Hepimiz birkaç yıl önceki alışkanlıklarımızı hızla terk etmek, bireysel yaşantımızı yeni koşullara göre yeniden düzenlemek zorunda kaldık. Sivil toplum kuruluşları da bu dönüşüm içerisinde ayakta kalabilmek için çalışma koşullarını gözden geçirmek zorundaydı. İnternet ve sosyal medya bu yeni dönemin önemli aktörleri olarak öne çıktı. SAĞKAL olarak, faydalanıcı sayımızı artırmak ve kurumsal olarak daha da güçlenebilmek için iş birliklerimizi genişletmek ve sosyal medyayı etkin kullanmak zorunda olduğumuzun bilincindeydik. Pandeminin hemen öncesinde Avrupa Birliği projeleri yürütmek, kurumsal kimliğimizi ve stratejik iletişim planımızı yeni şartlara göre güncellemek gibi adımlar atmıştık.

‘Hedefimize yaklaştık’

Peki bu yeni dönemde SAĞKAL olarak neler yaptınız?

Yakın zamanda Balçova Umut Evi’nin yeni dönem çalışmaları için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile protokolümüzü yeniledik. Başkan Tunç Soyer’e  sosyal belediyecilik duyarlılığı ve kararlılığı için tüm gönüllülerimiz adına  çok teşekkür ediyorum. Yine Kahramanlar Umut Evimiz kanser tanısı almış ancak tedavi sürecinde kalacak yeri olmayan kadınlarımıza kucak açmaya devam ediyor. İç ve dış paydaşlarımızla daha sıkı bağlar kurduk, kurumsal iş birliklerimizi artırdık, seminer ve eğitimlerimize hız kesmeden devam ediyoruz.  SAĞKAL adına yarışan kadın yelkenci gönüllülerimiz uluslararası bir yarışta beş kupa birden kazandı. “Sanatla Sağkal” diyerek insanlara dokunduğumuz güzel projeler ürettik, sergiler açtık. Yine gururla söylüyorum ki Bornova’da yeni bir Umut Evi açmanın arifesindeyiz. Gerek bu konuda gerekse SAĞKAL’ın sosyal sorumluluk projelerine her zaman destek veren Bornova Belediyesi Başkanı Sayın Dr. Mustafa İduğ’a çok teşekkür ediyoruz.

Adım Adım Platformu/İyilik Peşinde Koş organizasyonu ile iş birliği yapmak bizim için bu yeni dönemin önemli kazanımlarından biri oldu. Bağışçı ilişkilerinde güven ve şeffaflığı önceleyen bu platforma kabul edilmek SAĞKAL’ın kurumsal olgunlaşma seviyesini yükselten bir gelişme oldu. Hemen akabinde, sivil  toplum kuruluşlarının projeleri için koşmak isteyen gönüllüler ile Maraton İzmir’de yerimizi aldık. Her biri birbirinden değerli koşucularımız, sosyal medya üzerinde açtıkları bireysel kampanyalar ile SAĞKAL’ın vizyonuna ve hedefine destek oluyor. Daha çok kadının hayatına dokunabilmek için belirli süre içerisinde toplamayı hedeflediğimiz belirli bir bağış tutarı var. Henüz yarış koşulmadan bu hedefe epeyce yaklaştık. SAĞKAL, kendi olgunluk seviyesindeki STK’lar içerisinde parlak ve güçlü bir çıkış yaptı. Daha mutlu ve aydınlık bir toplum ancak dayanışma ile mümkün. Gönüllülerimizin bu emeği ve azmi ile gerçekten büyük gurur duyuyoruz. Hepsine çok teşekkür ediyorum.

Kentin kültürü ve insanlarımız dayanışmaya ve empati kurmaya çok yatkın. Depremde de bunu açık bir şekilde gördük, yaşadık.  Şairin de dediği gibi, hangi dağ efkârlıysa orada olmak, hangi ırmak kurusa yağmur olmak, kısacası iyilik hamurumuzda var. Biz SAĞKAL olarak bu kültürü beslemeye ve bu kültürden güç almaya devam ediyoruz. Yaptığımız her güzel işin arkasında bu duygu var. Umut Evleri Projesi’ni birlikte yürüttüğümüz gönüllümüz ve dernek koordinatörümüz rahmetli Emine Uçar’ın güzel anısı bize ilham veriyor. “Emine Uçar, mücadelesi kalır” demiştik. O mücadele yeni gönüllülerimizle sürüyor, bayrak elden ele geçiyor. SAĞKAL hem kocaman bir aile, hem de vicdanı gelişkin bireylerin oluşturduğu çok güzel anlaşan bir takım.

İzmirliler kampanyanıza nasıl destek olabilir?

Maraton İzmir’de SAĞKAL koşu grubuna katılarak bağış kampanyası açmak isteyen gönüllüler, detaylı bilgiye www.sagkal.ogr   adresinden ulaşabilir. Koşucularımıza bağış yaparak destek olmak isteyenler ise, https://ipk.adimadim.org/kampanya/CC81843 linkine tıklayarak arzu ettikleri miktarda bağışta bulunabilir. İzmirlileri bizimle koşmaya davet ediyorum. Gelin, adımlarımız ve yüreklerimiz birlikte atsın.