Çölün Sesi

Bugün ardışık yazarlık tekniği ile yazılmış çok yazarlı ilginç bir kitaptan bahsedeceğim, Çölün Sesi’nden…
Aslında kader örgüsünde hiçbir şeyin tesadüf olmadığını ve dışarıya çıkış yolunun içeriden geçtiğini anlatan bir romandan. Sizi çok yazarlı olmanın ötesinde ‘ardışık yazarlık’ kitap kavramı ile ve yazarlardan biri olan, aynı zamanda kreatif editörü Sevay İpek Aydın ile de tanıştıracağım.

Biliyorum çok kitap yazılıyor, ben de çok okurum. Hatta okumak isteyip zamansızlıktan okuyamadıklarım için üzülürüm. Böyle olunca onları ve kendimi yetim bırakmış gibi hissettiğim dahi oluyor. Okuduğum kitapları, defalarca tekrar tekrar okuduklarımı, okuyup da hayatımı değiştirenleri yazmaya kalksam köşeler yetmez. Ama bazı kitaplar daha özeldir işte; Çölün Sesi de ardışık yazarlık tekniği ile yazılmış olması başlarda olmak üzere pek çok açıdan farklı bir roman.
Bu güzel sonbahar mevsiminde, eylül ayının güçlü yenilenme enerjisiyle hafif hafif esen rüzgar eşliğinde okursanız çok keyif alacağınızı düşündüğüm için sizlere önermek istiyorum.

Bir de minik bir sürprizi var bu kitabın benim için, kahramanlarından birinin ismi Sezin. Ve bir zamanlar tıpkı benim de yaptığım (ki ne kadar şanslıyım ki yavaş yavaş da olsa uyanıyorum) ve pek çoğumuzun da yaptığı gibi kendinden kaçmak için başka şeyler kovalayan bir kadının da hikayesi yer alıyor.
Spoiler verip okuma keyfinizi kaçırmamak için adaşım Sezin’in hikayesine burada son veriyorum. Daha pek çok karakter var içinde Çölün Sesi romanın. İsimleriniz aynı olmasa da ruhlarınızı özdeşleştirebileceğiniz bu karakterlerle tanışın isterim.

Çölün SesiRomanın yaşam bulma sürecinde öykü Datça’nın serin sularından çıkıp Pertek, Çanakkale ve Senegal’in Retba gölüne ulaşan yolculuğu, masum ve içtenlikli dostlukların yüzleşmek zorunda kaldığı “yaşamın karanlık yüzü” olarak tanımlayabileceğimiz deneyimler ekseninde gelişiyor.
Karakterlerin romana kattığı renklilik, coğrafi zenginlik ve 37 güzel yazar ruhun satırlara yansıyan bilgi ve deneyimiyle hangi karakteri takip edeceğinizi şaşıracağınız keyifli bir kurgu sizleri bekliyor.
Çölün Sesi romanı, pandemi boyunca devam eden 18 aylık bir emeğin ürünü. Kadına yönelik taciz, şiddet gibi “ötekileştirme ve nesneleştirme” eksenindeki konuların, olağan hayatlara dokunuşunu içeren; 5 ülkeden 37 gönüllü yazarın aylarca süren çalışmalarının sonucu.
‘Ardışık yazarlık’ kavramlarına gelecek olursam; literatürde böyle bir tanım henüz yer almıyor olsa da kreatif editörü Sevay İpek Aydın için ilkleri tanımlamak her zaman heyecan verici olduğundan harika bir yaratım süreci ve tanım yapmış.
“Ardışık Yazarlık roman gibi tek bir edebi metnin oluşturulmasında; birden fazla yazardan gelen metinlerin derinlik, kalite, tutarlılık, bütünsellik, anlamlılık açısından ele alınması, gerekli ara metinlerin yazılarak bağlantılanması ve bütünleşik kurguda nihai hali verilmesi sürecidir” diye özetliyor.
İlk kitapları Yitik Ülke Yayınları’ndan çıkan ‘35 mm’ ve Sapiens Yayınları’ndan satışa çıkan ikinci romanları Çölün Sesi, her iki çalışma da ardışık yazarlık tekniği ile yazılmış. Dünyada ender örneklerini gördüğümüz bir yazın serüveni de diyebiliriz. Çoklu yazarlı birçok kitap projesi duymuş olanlarınız vardır mutlaka. Ancak kitapların her iki kitaplarının da roman türünde yazılması henüz duymadığımız bir yazın tercihi.
Burada da ‘kreatif editing ve editörlük’ süreçleri önem kazanıyor. Kreatif editör yazarın yazmak istediğini anlamaktan öte, satır aralarını ve o satırlara hayat veren kurgusal dünyayı derinden sezmesi ve yazarın düşünce ve his dünyasının benzersizliğini mümkün olduğunca koruyacak -yeri geldiğinde ondan daha da iyi ifade edebilecek- spritüel bağlantıyı hem yazar hem de yaratılmaya çalışılan kahraman ile kurması gerekiyor. İçerik editörlüğünden farkı bu! Çölün Sesi’nin kreatif editörü Dr. Sevay İpek Aydın, aynı zamanda bir kreatif ajans olan Gözlüklü Masallar Atölyesi’nin de kurucusu, bir yaratıcı girişimci ve bir akademisyen.
Bu güzel kitabı bizlerle buluşturan Human Circus Gönüllü Yazarlar Topluluğu’na, ilklere imzasını atan kreatif editör Dr. Sevay İpek Aydın’a ve 5 ülkeden 37 yazara teşekkür eder Çölün Sesi romanını okumanızı önerim.