Satranç ve Liderlik

Geçenlerde kusursuzluk ve Netflix’in ortalığı kasıp kavuran satranç dehası kadın ile ilgili dizisi The Queen’s Gambit üzerine bir yazı yazdım. Devreye Serendipity yani değerli şeyleri tesadüfen buluverme yeteneği girdi ve Fethi Apaydın ile buluşturdu hayat beni. ‘Satranç ve Liderlik’ konusunun bendeki kesişimi de böylece başlamış oldu. Şimdi sıra ‘10’da 10 Satranç’ programına konuk olup satranç şampiyonları ile yapacağım söyleşime geldi ama onunla ilgili detayları sona bırakıyorum.

Fethi Apaydın, 2002 yılında ilk Türkiye şampiyonluğunu kazanmış profesyonel bir satranç oyuncusu. 13 yaşından 18 yaşına kadar da 5 kez yaş grubunda Türkiye şampiyonu olmuş. BJK Satranç takımının sporcusu ve 2. kaptanı. BJK takımı ile 5 Süper Lig şampiyonluğu yaşamış. Gençler Balkan Şampiyonası’nda 1. olmuş. 2 kez Dünya Okullar şampiyonu olmuş. 2012 yılında Apaydın Satranç Okulu’nu kurmuş. Takımı ve yetiştirdiği sporcular Türkiye şampiyonu, Avrupa şampiyonu, Dünya Okullar şampiyonu, U12 Takım Türkiye şampiyonu, U18 Takım Türkiye şampiyonu. 2018 yılında oyunculuğa geri dönerek Türkiye Kupası’nı kazanmış. Kurucusu olduğu kurumunda sporculara ve antrenörlere yönelik eğitimlerine devam ederken Süper Lig’de de her yıl yarışmaya devam ediyor.

Yani tam benlik; konu satranç gibi zor ve matematik zekası gerektiren bir alan, liderlik deseniz bolca var, üzerine tam bir liderde olması gereken kendinden daha iyilerini yetiştirme konusuna da girilmiş, toplumsal fayda ve farkındalık noktasında çalışılıyor derken yine hayatta hiçbir buluşmanın tesadüf olmadığını anladım.

Bir satranç oyuncusu olmasam da mesleki deformasyon gereği her şeyi bir liderlik teorisi ile çözme çabam ve hayatın hatta her şeyin bir matematiği olduğuna inanan biri olarak o denklemi kurgulama refleksim beni satrançla liderlik arasında bir köprü kurmaya itmişti zaten. Tam da bu noktada Fethi Bey aracılığı ile ‘10’da 10 Satranç’ programına davet edilince ‘Satranç ve Liderlik’ konusunu enine boyuna düşünmeye başladım. Çokça abartacak olursam bir ağacın altında doğanın gücünü düşünürken kafasına bir elmanın düşmesiyle birlikte yer çekimini keşfeden dahi Newton gibiyim şu anda.

7 Nisan Çarşamba günü saat 20.30’da ‘10’da 10 Satranç’ın instagram canlı yayınına katılacağım. Satranç sporcusu, yönetmen Beycan Orgen moderatörlüğünde, Fide Ustaları Fethi Apaydın ve Yakup Bayram ile birlikte beni konuk alacaklar. 

Yakup Bayram da bir satranç şampiyonu. Ankara satranç şampiyonu olmuş. 1994, 1996 ve 2002 yıllarında olimpiyat takımında yer almış. Türkiye Satranç Federasyonu’nda 18 yaş ve altı milli sporculardan sorumlu antrenör olarak çalışmış. Kadın A Milli Takım ve NATO Milli Takım antrenörlüğü yapmış. Bugünlerde özel bir satranç kurumunda uluslararası alanda eğitim veren bir antrenör olarak çalışmalarına devam eden ve çeşitli dergilerde yazarlık yapan Fide Trainer.

10’da 10 Satranç nedir?

Aralarında milli sporcuların da bulunduğu bir grup satranç severin fikirleri değerli kişiler ile satranç adına sohbet ederek satranç camiasının sorunlarına ışık tutmayı ve satrancın popüler hale gelmesine katkı sağlamayı amaçladığı satranç sohbet programı. Bu programı yapmaktaki amaçları;

Satrancın popüler hale gelmesine katkı sağlamak,

Satrancın sorunlarına dışarıdan bir gözle bakmak,

Satranç camiasına fikirleri değerli kişilerin görüş ve önerileriyle farklı fikirler sunmak,

Satranç sporunun ve sporcusunun hak ettiği değeri görmesine yardımcı olmak,

Satranç sporunun medyada daha çok yer almasına katkı sağlamak,

Satranç sporcunun gelişmesi adına fikirler üretmek.

Benim de katılacağım 10’da 10 Satranç programında ne anlatacağıma gelecek olursam;

Liderlik becerileri ve satranç

Okul öncesi liderlik eğitiminde satranç

Yetenek keşfi ve yönetimi

 Kişisel gelişimde satranç

Stratejik planlama

 Seçme özgürlüğü

Odaklanmak

Konfor alanından çıkma cesaretini göstermek

Sorunlar karşısındaki düşünce şeklimiz

Hatalardan ders almak, öğrenmek

Zihnin sınırlarını aşmak

Kusursuzluk

Kaybetmek bir seçenek değildir

Güzel kaybetmeyi bilmek

Serendipity

Kapsayıcılık gibi konulardan bahsedeceğim.

Satrancın ustaları ile buluşacağım, çok yönlü ve zihin açıcı olacağını düşündüğüm programı çarşamba akşamı saat 20.30’da ‘ondaonsatranc’ ve ‘sezinsivri’ instagram hesaplarından izleyebilirsiniz. Bakarsınız izlerken Newton gibi kafanıza bir elma düşer ve satrancı ya da sizi bambaşka bir noktaya taşımaya vesile oluruz.