CHP’nin umudu ‘masalarda’

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ne kadar istekli ve kararlı olduğu artık herkesin bildiği bir sır! Ancak o “aday mısınız” diye sorulduğunda ısrarla 6’lı masayı işaret ediyor ve “aday belirleme yetkisi masada” diyor. Dolayısıyla yapılan yorumlarda daha çok “Kılıçdaroğlu kendi adaylığı konusunda masayı ikna edemedi” ya da “Etti, eder ama masanın dengesini zorlamamak adına nezaket icabı böyle konuşuyor” şeklinde. Öyle ya da böyle “dostlarla iktidar” hedefi koyan Kılıçdaroğlu’nun 6’lı masanın denge sorununa ve güç birliği, voltran durumuna özel bir hassasiyet göstermesi anlaşılır bir durum. Zira aday olabilmesi 6’lı masanın mutabakatına bağlı. Tabii seçilebilmek içinse hem masadaki partilerin hem masa dışı muhalefetin tabanlarına, üstüne üstlük iktidara yakın olmakla birlikte kararsız olan seçmene hitap edebilmesi gerekiyor. Onun için de zaten devrede olan CHP bünyesindeki daha başka “masalar” da var. Mesela CHP’nin milletvekili çıkaramadığı veya düşük oy aldığı bölgelerde örgüt kapasitesini artırmak için çalışmalar yapan Doğu-Güneydoğu, Karadeniz ve İç Anadolu Masaları gibi… Yani liderinden tabanına CHP siyaseten “masalara” odaklanmış durumda... CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu, eski Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı anlatıyor:

“CHP’de bir coğrafi bir de çözüm masaları var. Coğrafi masalar Karadeniz, Doğu-Güneydoğu, İç Anadolu masası gibi ayrılıyor. Buralarda tecrübeli olan arkadaşlarımız görev yapıyorlar ve buraların sorunlarıyla bizzat ilgileniyorlar. İkinci grup çözüm masaları ise parti okulu bünyesinde oluşturulanlar. Böyle her bir bakanlığı ait ekonomi, sağlık, eğitim, tarım, yoksulluk, gençlik masası, toplumsal cinsiyet masası, hukuk masası gibi 11 tane masa oluşturduk. Her masada en az bir tane genel merkez yöneticisi, en az bir tane o masayla ilgili akademisyen, bir de masayı derleyen toplayan parti okulu eğitmeni oluyor. En az üç kişi bu beş altı yediye kadar çıkabiliyor.”

Ne yapıyor bu masalar?

“Diyelim ki sağlık masası bu alanda bir sorunu ele alıyor, tanımlıyor. Örneğin sağlık hizmetlerinin ticarileşmesi meselesi. Bunu alıyor iki paragraf olarak tanımlıyor ve nedenleri şudur, budur diyor. Sonra bu sorunu alıyoruz Türkiye’nin her yerindeki en az 150 tane parti eğitmenine gönderiyoruz. Onlarda bu sorunla ilgili kendi bölgelerinden, çevrelerinden en az 5 en fazla 7 kişiyle bir Zoom ya da WhatsApp üzerinden görüntülü bir toplantı yapıyor ve masanın belirlediği soruna bir çözüm üretiyor. Bu yöntemle toplanan 150 raporda 2-3’ e düşürülerek, nihai raporu hazırlaması için çözüm masasının önüne konuluyor. Şu ana dek bu şekilde ürettiğimiz onlarca rapor oldu...Her masaya ait 4-5 raporu da yakında Parti Okulu’na ait e-bültende özel sayı olarak yayınlayacağız.”

Türkiye’nin her iline her ilçesine yayılan 2 bin eğitmenle çalıştıklarını belirten Atıcı, “72 yıldır yapmadığımız bir şeyi yapıyoruz” diyerek devam ediyor:

“Tabanda örgütleniyoruz. Bu şekilde CHP tabanını çözüm odaklı düşünmeye alıştırıyoruz. Biliyorsunuz sosyal demokratlar genellikle eleştirel düşünceye sahiptir, dünyanın her yerinde sorunu tespit ederler bırakırlar. Ama biz diyoruz ki sorunu tespit ettik siz çözüm üretin. CHP inşallah parti programını, vaatlerini bu çözümlere göre yapar çünkü tabanın istediği şey bunlar böylece tabandan tavana yukarıya doğru bir siyaset oluşturma modelini geliştirmiş bulunuyoruz.”

CHP’nin 6’lı masa dışında odaklandığı daha çok masa var yani?

“Ben kişisel olarak ve parti okulu yöneticisi olarak 6 lı masaya hiçbir itirazım yok o kendi mecrasında yürüsün. Parti Okulu’nun hedefi ilk seçimde birinci parti ve adayımızı Cumhurbaşkanı yapmak bir sonraki seçimde de ittifaksız bir şekilde tek başına CHP iktidarını kurgulamak bunu da öz gücümüzle yapacağız. Açık söyleyeyim bizim 6’lı masada bir ideolojik birlikteliğimiz yoktur. Nasıl olsun ki bir tanesi ülkücü ideolojiye sahip, birkaç tanesi muhafazakâr İslamcı bir ideolojiye sahip. Biz nasıl olacağız da bunlarla ideolojik birliktelik yapacağız? Yapamayız bizim birlikteliğimiz demokratik bir birlikteliktir, kırmızı çizgilerimizi koruyarak, bazı eklemeleri yaparak bir araya geldik demokratik bir şekilde yürüyoruz. Ama bizim gerçek ya da nihai hayalimiz bu değil. Nihai hayalimiz Türkiye’nin evrensel sosyal demokrat ilkelerle yönetilen bir ülke haline gelmesi. O yüzden de bizde masa çok hakikaten.”

Özetle; hareketlenen siyaset sahnesine bakıldığında CHP açısından görünen bir 6’lı masa var bir de görülmeyen daha başka masalarda var. Biri doğrudan Kılıçdaroğlu’nun adaylığıyla bağlantılı, diğerleri sandıkta başarı için sokaktaki insanı yakalayacak, umut verecek somut projelere odaklı...Yani CHP’nin hedefe giden yolda umudu masalarda...