Tuncay Hoş

Tuncay Hoş

tuncay.hos@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

Sakatlıklar nedeniyle sıkıntı yaşayan ve revire dönen Beşiktaş, dramatik Club Brugge hezimetinin ardından Süper Lig'de Ankaragücü'ne konuk oldu.

Yine topa sahip olmasına rağmen ofansta oldukça etkisiz, pozisyon üretmede büyük problem yaşayan bir Beşiktaş vardı sahada. Etkili geçiş oynayan ve topu Beşiktaş'a veren takımlar, siyah-beyazlılardan rahatlıkla puan alabilir. Bunun birçok örneğine şahit olduk. Bakınız, Konferans Ligi maçları, Trabzonspor ve Adana Demirspor müsabakaları...

Defans zaten evlere şenlik. Amir 6 numarada çok zayıf kalıyor. Orta saha, rakibe mukavemet etmekten aciz. Hal böyle olunca Boşnak oyuncunun basit top kaybında Necip ve Colley, Ali Sowe'a refakat etti, gol yemek kaçınılmaz oldu.

Haberin Devamı

İşin hücum yönünü de beceremeyen siyah-beyazlılar, devre arasına kadar rakip kaleye tek bir şut bile atamadı. Sezon başından süregelen kısır oyun, bu maçta da devam etti. Çünkü ofansta görev yapan isimler, dripling yeteneği neredeyse hiç olmayan ve adam eksiltemeyen 'düz' diye vasıflandırabileceğimiz futbolcu grubu.

Elinde Chamberlain ve Rebic gibi dikine oynayan, takım arkadaşlarına pozisyon hazırlayan oyuncular varken, bunları kulübede oturtmak da ayrı bir akıl tutulması. Nitekim ikinci yarıda iki yıldızın oyuna girmesi, hücuma aksiyon getirdi. Rakip kaleye daha etkili giden siyah-beyazlılar, Premier Lig patentli Chamberlain'in başarılı driplingi sonrası şık vuruşu ile beraberliği sağladı.

Anlayamadığımız nokta, Cenk Tosun'dan teknik heyetin hala medet umması. Milli oyuncu yaşadığı üst üste sakatlıklardan sonra fizik olarak da futbol olarak da çok geriye gitti. Kanatta da oynatılması rakibine ekmeğine yağ sürüyor. Semih gibi genç yetenek bu geçiş yılında sahaya atılmayacaksa gerçekten yazık. Zaten şampiyonluk yarışına erken havlu atmışsın, ne kaybedersin? En azından gelecek sezon Semih'i de planlarına dahil edersin.

Hasan Arat başkan seçildi. Beşiktaş camiasına hayırlı olsun. Enkaz devralan Arat yönetiminin ilk icraat olarak futbol takımını ayağa kaldırması lazım. Disiplin problemi olan ve müzmin sakatlığı bulunan oyuncularla vakit kaybetmeden vedalaşılmalı. Rıza hocayı bile şaşırtan sakatlıkların nedeni iyice irdelenmeli. Ocak'ta kalitesi yüksek oyuncular transfer edilerek gelecek sezonun kadrosu şimdiden oluşturulmalı. Aksi takdirde kadrosu yıldızlarla bezeli ezeli rakiplerinle şampiyonluk rekabetine giremezsin.