Ankara"Afrin'deki Zeytini Türkiye'de İşleyelim"

"Afrin'deki Zeytini Türkiye'de İşleyelim"

25.09.2018 - 12:29 | Son Güncellenme:

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er:"Afrin'de yetişen zeytinler Türkiye'de işlenerek, paketlenerek üçüncü ülkelere satılabilir. Bunu illa özel sektör yapsın demiyoruz. Tarım Kredi Kooperatifleri de yapabilir"

Afrindeki Zeytini Türkiyede İşleyelim

İZMİR (AA) - Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, Afrin'in kalkındırılması amacıyla orada yetişen zeytinlerin Türkiye'de işlendikten sonra üçüncü ülkelere ihraç edilebileceğini söyledi.

Haberin Devamı

Er, İzmir Medya Platformu tarafından düzenlenen toplantıda, üretime dayalı büyümeye odaklanmak gerektiğini söyledi.

Zeytinde yeni sezon ihracatının 1 Ekim'de başlayacağını anımsatan Er, "2018 Eylül ayında 24 günlük süreçte sofralık zeytin ihracatımız, miktar bazında yüzde 101 artarak 2 bin 698 tondan 5 bin 425 tona, değer bazında ise yüzde 65 artarak 5 milyon dolardan, 8,4 milyon dolara çıktı." dedi.

Türkiye'nin 106 ülkeye zeytinyağı ihracatını yaptığını belirten Er, şunları kaydetti:

"Zeytinyağı ihracatımıza baktığımızda ise 2018 Eylül'de bin 220 tondan 3 bin 600 tona yükselen bir ihracatımız var. Miktarda yüzde 195'lik artış gerçekleşmiş. Değer bazında ise bu ayki ihracatımız yüzde 98'lik artışla 5,3 milyon dolardan 10,6 milyon dolara yükseldiğini görüyoruz. Sezonluk toplam zeytinyağı ihracatımız 60 bin tonu geride bıraktı. Sezonun bitimine bir aydan fazla süre var, umuyoruz ki ihracatımız 70 bin tonu bulacaktır."

Haberin Devamı

Ambalajlı zeytinyağı ihracatının bu sezon ikiye katlandığını dile getiren Er, bunun katma değerli ürün ihracatının artığının bir göstergesi olduğunu ifade etti.

- "Afrin'deki zeytini Türkiye'de işleyelim"

Afrin'e Türk Silahlı Kuvvetleri'nin çok başarılı bir operasyon yaptığını hatırlatan Er, şimdi sıranın bölgenin kalkınmasına geldiğini, ihracatçılar olarak ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Türkiye'nin bölgede 4 bin kilometrekareyi kontrol ettiğine işaret eden Er, Afrin bölgesinde zeytin ağaçlarının bulunduğunu ve buradaki zeytin kalitesinin çok iyi olduğunu kaydetti.

Er, hem bölge insanı için hem de Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için bölgesel kalkınmanın önemine dikkati çekerek, "Orada yetişen zeytinler Türkiye'de işlenerek, paketlenerek üçüncü ülkelere satılabilir. Bunu illa özel sektör yapsın demiyoruz. Tarım Kredi Kooperatifleri de yapabilir. Buradaki amaç bölge insanının kalkınması. Bazı arkadaşlarımızın oraya ziyareti sonrası bölgede çok güzel zeytin ağaçlarının bulunduğu bilgisini aldık. Bu konu hakkında yarın Sayın Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ile de görüşeceğiz." ifadelerini kullandı.