AntalyaHoteltech ile İklimlendirme Kongresi ile birlikte düzenlenecek

Hoteltech ile İklimlendirme Kongresi ile birlikte düzenlenecek

27.11.2023 - 13:35 | Son Güncellenme:

Hoteltech ile İklimlendirme Kongresi ile birlikte düzenlenecek

Hoteltech ile İklimlendirme Kongresi ile birlikte düzenlenecek

 

ANTALYA,(DHA)- MAKİNE Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şubesi ile Plan-T Fuarcılık, ikincisi düzenlenecek olan 'Hoteltech Antalya Otel Teknik Ekipman ve Malzemeleri İhtisas Fuarı ile beşincisi düzenlenecek olan 'Ulusal İklimlendirme Kongresi - İKLİM 2024' ün birlikte gerçekleştirilmesi için protokol imzaladı.
Protokol kapsamında,  otel ve tatil köyleri, toplu konutlar, hastaneler, okullar, kamu kurumları ve yurtlar gibi geniş bir yelpazedeki binalar için kritik öneme sahip olan iklimlendirme, havalandırma, ısıtma ve soğutma, aydınlatma ve enerji, arıtma, havuz uygulamaları, yapı malzemeleri, otomasyon, asansör, ve güvenlik gibi temel teknik malzemelerin dünya çapında tanınan markalar tarafından sergileneceği 2. Hoteltech Fuarı Plan-T Fuarcılık organizasyonunda, Ulusal İklimlendirme Kongresi-İKLİM 2024 ise MMO Antalya Şubesi organizasyonunda eş zamanlı olarak 11-14 Aralık 2024 tarihlerinde ANFAŞ'ta düzenlenecek.
ENERJİNİN YÜZDE 75'İ ISINMA VE SOĞUTMA İÇİN HARCANIYOR
İmzalanan protokolün ardından açıklamalarda bulunan MMO Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca, "Antalya turizm amaçlı binaların yoğun olduğu bir bölge ve bu binalarda kişi başı maliyet kaleminin önemli bir yüzdesini enerji maliyetlerinin oluşturduğunu biliyoruz. Otel gibi kullanım alanı büyük binalarda enerjinin yüzde 75'nin ısıtma, soğutma, havalandırma, sıhhi sıcak su tüketimi gibi konfor amaçlı kullanıldığını da bilmekteyiz" dedi. "Günümüzde iklimlendirme sistemlerinden beklenti bir hayli arttı" diyen Atmaca, şunları söyledi;
"Küresel iklim krizi gölgesinde karbon salınımlarının en düşük seviyede kalması gerekliliği artık bir kaygı iken yaşadığımız Covid 19 pandemisi ile birlikte kaliteli bir iç ortam havasının temini de önemli bir hal aldı. Hatta artık günümüzde binaları neredeyse sıfır enerjili bina olacak şekilde tasarımlamaya gayret gösteriyoruz ve bu kavram yönetmeliklerimize de girdi. Tüm bu kapsamda ısıtma, soğutma ve havalandırmanın bileşkesi diyebileceğimiz iklimlendirme kavramının ne kadar dinamik bir süreç içerisinde olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz. Bu nedenle geçmişte muhtelif senelerde 4 defa düzenlediğimiz Ulusal İklimlendirme Kongremizi 2024 yılında beşincisini düzenlemek için yola çıktık. İklimlendirmeyi artık sadece konfor ve enerji verimliliği kavramı ile değil, küresel iklim krizi, kaliteli iç ortam havası ve neredeyse sıfır enerjili bina kavramlarıyla birlikte ele alan yenilikleri meslektaşlarımız, bina işletmecileri ve uygulamacılar gibi tüm profesyonellere bu kongre ile aktarma fırsatı yakalayacağız."
Plan-T Fuarcılık'tan Hakan Biricik de, “İlkini Aralık 2022'de organize ettiğimiz HotelTech Antalya Fuarı'nın başarısına önemli katkıda bulunan TMMOB Makina Mühendisleri Odası Antalya Şubemizle, birlikte geleceğe bir adım daha atmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi. Biricik, "HotelTech Antalya 2022 fuarımız, ticari iş birliklerine odaklanmasının yanı sıra çeşitli seminerlerle bilgi alışverişine de ev sahipliği yaparak önemli bir eğitim platformuna dönüştü" diye konuştu.(DHA)

FOTOĞRAFLI