Geri Dön
BursaAtık Eşyaları Betonla Birleştirdiler Projeye İmza Attılar...

Atık Eşyaları Betonla Birleştirdiler Projeye İmza Attılar...

Atık Eşyaları Betonla Birleştirdiler Projeye İmza Attılar...

Türkiye’nin çeşitli illerinde okuyan son sınıf mimarlık öğrencileri, Bursa Çimento ve Bursa Beton’un katkıları ile düzenlenen proje kapsamında fonksiyonunu yitirmiş olan eşyaları betonla birleştirerek tekrar hayata katıyor.
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nin (TÇMB) mimarlık öğrencilerine yönelik düzenlediği BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun 16’ncısı, Bursa Çimento ve Bursa Beton’un katkıları ile Bursa’da gerçekleştiriliyor. 15 yıldır farklı kentlerde farklı temalarla gerçekleşen yaz okuluna, bu yıl Bursa Çimento Fabrikası ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen 28 son sınıf öğrencisi, atık eşyaları betonla karıştırıp kullanıma geri kazandırıyor. Bursa Çimento Genel Müdürü Osman Nemli, düzenlenen programa ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu projeyle birlikte hayatımızda devamlı var olan betonu biraz daha sıcak bir yüz ile insanlara sunulabilmesi sağlanıyor. Mimarlık öğrencileriyle 16’ncısı gerçekleştiriliyor. Her yıl çimento fabrikalarından biri bu projeye ev sahipliği yapıyor. Bu sene Bursa Çimento olarak biz ev sahipliği yapıyoruz. Biz biraz daha iddialıyız" dedi.
Her yıl düzenlenen bu projede bu sene de internette ilana çıkar çıkmaz yoğun bir başvuru olduğunu ifade eden Bursa Çimento Genel Müdürü Nemli, "Mimarlık öğrencileri arasında ciddi bir yeri olan proje olduğu için bilgisayar başında bekleniyor. 2 saat içerisinde 400’e yakın başvuru oldu. İlan hemen kaldırıldı. Çünkü sadece buraya 28 öğrenci alabiliyoruz. Bunları da elerken mümkün olduğunca Türkiye’nin tüm okullarından öğrenci almaya ve kız erkek oranını eşit tutmaya çalıştık. 4 sınıfta okuyan öğrencilerden ve geçmişte nelere imza attıklarına göre seçtik" diye konuştu.
Bursa Çimento’nun içerisinde öğrencilere barınma imkanı da sağladıklarını belirten Nemli, "10 gün boyunca yoğun çalışma tempolarında bazen fırsat buldukça hoşça vakit geçirmelerini sağlıyoruz. Fabrikanın misafirhanesini onlar için hazırladık. Şu anda fabrikanın içerisinde zaman geçiriyorlar. Bütün çalışma ortamı esnasında tüm ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Bu senenin proje sloganı ‘Bir şans daha ver’ olması ile birlikte öğrenciler betonu hayatımıza sokmaya çalışıyorlar. Fonksiyonunu yitirmiş eşyaları betonla birleştirerek tekrar hayatımıza katıyorlar. Sadece bunun üzerinde de çalışmıyorlar. Kafalarında oluşturdukları bazı projeleri de gerçekleştirmek adına uğraş veriyorlar. Yepyeni beton projeleri çıkarmaya çalışıyorlar. Bunların hepsini sergimiz esnasında göreceğiz. Bazen planladıkları projeleri gerçekleştiremiyorlar ama sonuç olumlu veya olumsuz mutlaka gerçek hayata pozitif olarak yansıyor" şeklinde konuştu.
Proje kapsamında yapılan çalışmalar, 28 Temmuz’da Bursa Çimento’nun Merkez Binası’nda sergilenecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber