Geri Dön
BursaBURSA ARAP TURİSTLERİN GÖZDESİ

BURSA ARAP TURİSTLERİN GÖZDESİ

BURSA ARAP TURİSTLERİN GÖZDESİ

Arap turizm acenteleri, Türk turizm işletmecileriyle iş görüşmeleri yaptı.
III. METEX turizm faaliyeti, Bursa Valisi Münir Karaloğlu himayesinde, Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, BEBKA ve Bursa Kültür, Turizm, Tanıtma Birliği’nin desteğiyle Merinos Kültür ve Kongre Merkezi’nde başladı. METEX’in Ankara ve İstanbul’daki fuarlarının ardından üçüncüsü Bursa’da start alırken, Arap turizm acenteleri ve Türkiye’nin turizm işletmecileri yüz yüze iş görüşmeleri gerçekleştirdi. 17 Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkesinden 155 seyahat acentesi ve tur operatörünün bulunduğu görüşmeleri yakından takip eden Mercan Turizm İş Geliştirme Müdürü Ali Rıza Kurtul, Türkiye’deki yüzde 8 artan Arap turizminin yüzde 40 olması gerektiğini söyledi.
Kurtul, “METEX organizasyonları geleneksel olarak her yıl değişik şehirlerde yapılmaktadır. Bu konuda bir çok şehir ev sahipliği yapmak için talepte bulunuyor. Hedefimiz mümkün olduğu kadar Türkiye’ye turist getiren ve ülkemize faydalı olan acenteleri bir araya getirerek buradaki yetkililerle görüştürmektir. Buradaki hedef sadece Orta Doğu ülkeleri değil, Kuzey Afrika’daki Fas, Tunus Cezayir ve Libya gibi ülkelerden de turist ve acenteleri buraya getirmek” diye konuştu.
“TÜRKİYE’YE GELEN HER ARAP BURSA’YI GÖRMEK İSİTİYOR”
Orta Doğu’dan çok sayıda gezi ve organizasyon talebi olduğunu ifade eden Kurtul, “Biz de Türkiye olarak bu pastadan pay almalıyız. Türkiye’de Arap turizmi yüzde 8 arttı. Ama bu bizim için kafi değil. Yüzde 40 artması gerekiyor. Eskiden sadece yaz aylarında turistler geliyordu. Ama artık kış turizminin de gözde mekanlarından olduk. Artık İstanbul dışındaki şehirlere de turistler yayılmış durumda. Türkiye’ye gelen tüm Araplar turistler Bursa’yı kesin görmek isitiyor. Ortada Doğu gerçekten sonsuz bir pazar. Biz bu pazarın kullanımını yukarı çekmek için elimizden gelini yapmalıyız. Bu tip organizasyonlar senede 2 kere değil, her ay yapılmalıdır” diye konuştu.
“BURSA’NIN DUBAİ’DEN FARKI YOK”
Bursa’ya her sene gelmeye çalıştığını ifade eden Arap turizm acentelerinden Muhammed Yasin, “Bursa’nın Dubai’den aşağı kalır yanı yok. Bursa teleferiğine hayran kaldım. Hizmete açılan hava alanı fevkalade güzel olmuş. Bizim için büyük bir kolaylık. Bu gelişmeleri görmekten mutlu oldum. Türkiye’ye her geldiğimde Bursa’ya gelmeyi ve ziyaret etmeyi çok seviyorum. Herkese de tavsiye ediyorum” dedi.
Sheraton Satış Müdürü Zuhal ise, Arap turistleri Bursa’nın yeşili ve termal suyunun cezbettiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber