Kestel Kestel Belediyesi, ‘temiz hava’ için denetimlerini sürdürüyor

Kestel Belediyesi, ‘temiz hava’ için denetimlerini sürdürüyor

13.11.2023 - 13:45 | Son Güncellenme:

Kestel Belediyesi, ‘temiz hava’ için denetimlerini sürdürüyor

Kestel Belediyesi, ‘temiz hava’ için denetimlerini sürdürüyor

Mine AK/KESTEL (Bursa), (DHA)-BURSA’nın Kestel ilçesinde bulunan sanayi bölgeleri ve fabrikalar nedeniyle oluşan, hava kirliliği ile mücadelesini sürdüren Kestel Belediyesi, denetimlerine hız kesmeden devam ediyor. 
Kestel’de sanayi bölgelerindeki fabrikalardan kaynaklı oluşan hava kirliliği ile  mücadele devam ediyor. Kestel Belediyesi, Çevre, Şehircilik İl Müdürlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan komisyon ile Kestel’deki sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren fabrikalarda, 7 gün 24 saat filtre denetimi gerçekleşiyor. Ayrıca dron ile duman salınımını takip eden ekipler, havadan tespit ettikleri fabrikalara tutanak tutuyor. Şu ana kadar 115 fabrikada denetim yapılırken, bacalarındaki filtreleri çalıştırmayan veya filtre bulunmayan işletmelere cezai işlem uygulanıyor.
‘KESTEL HAK ETTİĞİ HAVA KALİTESİNE ULAŞMALI’
Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, “Kestel’de uzun süredir en büyük hassasiyetimiz olan hava kirliliği ve temiz havaya ilişkin Bursa Büyükşehir Belediyemiz ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz ile ortak bir komisyon kurduk. 3 kurumun yetkileri, hava kalitesi ölçüm istasyonlarından alınan sonuçlar, dron ile havadan takip ve fabrikalara gidilerek denetim yapmak suretiyle, 7 gün 24 saat görevdeler. Günün her saatinde ilçemizdeki fabrikalara ani denetimler gerçekleşiyor. Bazı fabrikaların bacalarında filtre sisteminin bulunmadığını, bazı fabrikalarda ise mevcut olan filtrelerin çalıştırılmadığını görüyoruz. Bu işletmelere yüklü miktarda para cezaları uygulanıyor. Bu uygulamaları devam ettirmeleri takdirde çok daha ağır yaptırımlar uygulanacaktır. Gerek sosyal medya hesaplarımıza gelen mesajlar, belediyemize bu konuya ilişkin gelen şikayetler, gerekse görevli arkadaşlarımızın takip ve denetimleri ile her bir koldan hava kirliliği ile mücadelemiz devam ediyor ve Kestel’imiz temiz havaya ulaşana kadar da devam edecektir. Çocuklarımızın daha temiz hava solumaları için, hava kirliliği ile hep birlikte mücadele etmeliyiz. Kestel, hak ettiği hava kalitesine ulaşmalı” diye konuştu. (DHA)

FOTOĞRAFLI