Kestel Kestel’in 'ucuz ekmeği’ Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde

Kestel’in 'ucuz ekmeği’ Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde

17.10.2023 - 14:33 | Son Güncellenme:

Kestel’in 'ucuz ekmeği’ Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde

Kestel’in ucuz ekmeği’ Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde

Mine AK/KESTEL (Bursa), (DHA)-BURSA'nın Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, AK Parti Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın ile birlikte 16 Ekim Dünya Gıda ve Ekmek Günü'nde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) basın mensupları ile bir araya geldi. Aydın, Kestel Belediyesi’nin kendi ektiği buğdaylar ile ürettiği ucuz ekmek projesini tebrik ederek, diğer belediyelere örnek teşkil etmesi gerektiğini belirtirken, Kestel Belediyesi'nin ürettiği ekmekler, milletvekilleri ile basın mensuplarına ikram edildi.   
Ucuz ekmek projesini 4 yıldan bu yana yürüten Kestel Belediyesi, artan ham madde fiyatları nedeniyle ekmek üretiminde yıllık ihtiyaç olan 800 ton unu elde edebilmek için, geçtiğimiz kasım ayında 25 ton buğday tohumu ekmişti. Geçtiğimiz aylarda ilçenin farklı noktalarındaki toplam bin 50 dönümlük alanda ekilen yerli buğday tohumların ilk hasadı gerçekleşti. Kestel Belediyesi, kendi fırınında ürettiği günlük 6 bin ekmek ile bir haneye aylık 1000 TL'den yıllık 12 bin TL,  2 bin haneye ise aylık 2 milyon liradan, yılda 24 milyon TL katkı sağlayacak. 
KESTEL’İN EKMEĞİ MECLİS GÜNDEMİNDE 
AK Parti Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın, 16 Ekim Dünya Gıda ve Ekmek Günü'nde, TBMM’de basın açıklaması gerçekleştirdi. Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, AK Parti Kestel İlçe Başkan Yardımcısı Aziz Tamam, Kestel Belediyesi Meclis Üyeleri ve başkan yardımcılarının da katıldığı toplantıda konuşan Aydın, ‘’Dünyada milyonlarca insan aç iken, her gün tonlarca besin bozularak veya çöp kutusuna atılarak, israf edilmektedir. Kimseyi geriye bırakmadan, daha iyi bir yaşam için, daha sürdürülebilir tarım-gıda sistemlerine yönelik çağrılar yapılmaktadır. Ayrıca bu israf gezegenimize ağır bir yük getirmektedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan devreye girerek tahıl koridorunu açmamış olsaydı, Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre 25 milyon insan açlıktan ölecekti. Dünyada bu işe girip de çözmeye çalışan kimse olmadı. ‘Dünya 5’ten büyüktür’ sözleri her konuda olduğu gibi burada da gündemimize gelmeli. BM her konuda sınıfta kaldığı gibi bu konuda da sınıfta kaldı. Bugün buluşmamıza vesile olan bir diğer konu ise Bursa Kestel Belediyemizin 4 yılı aşkın süredir devam ettiği ‘Türkiye’nin en ucuz ekmeği’ projesi. Kestel Belediye Başkanımız Önder Tanır, 2019 yılında göreve geldiğinde 400 gramı 1.25 TL olan ekmeğin fiyatını 1 liraya indirmiş ve ilçe halkı tarafından büyük bir tebrikle karşılanmıştı. Artan ham madde fiyatlarına rağmen, ekmeğin fiyatında ve gramajında değişiklik yapmayan Kestel Belediyesi, 4 yılı aşkın süredir kendi ürettiği ekmeği vatandaşlarla buluşturmaya devam ediyor. Bu projenin sürdürülebilirliğini arttırmayı hedefleyen Belediye Başkanı Önder Tanır ve ekibi, hazırlamış olduğu projeye istinaden 2022 yılının Kasım ayında, 1050 dönüm alana yerli ve milli buğdaylarını ekti. 2023 yılı Temmuz ayında ise 1 yıllık ihtiyacı olan 25 ton buğdayın hasadını gerçekleştirdi. Bu buğdaylar ile elde edilen unlarla, 400 gram ekmek yine 1 TL’den vatandaşların sofralarına ulaşıyor.  Bu ne demektir, her gün 2 bin haneye 6 bin ekmek ulaşıyor ve 1 hanenin aylık tasarrufu 1000 TL. Yıllık bu tasarruf 12 bin TL. Toplamda ise 2 bin hane aylık 2 milyon, yıllık ise 24 milyon TL bütçelerine katkı sağlamış oluyor. Kestelli vatandaşlar hem Türkiye’nin en ucuz ekmeğine ulaşıyor hem yerli ve milli buğdaylardan oluşan unları tüketiyor hem de sınırlı sayıda üretilmesi sebebiyle israfın önüne geçiliyor. Bu anlamda Kestel Belediyemizi ve Belediye Başkanımız Önder Tanır’ı kutluyor, projenin devamlılığının bozulmamasını temenni ediyorum" diye konuştu. 
Toplantının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki tüm milletvekillerine ve basın mensuplarına, Kestel Belediyesi’nin yerli ve milli buğdayları ile hazırladığı ekmeklerden ikram edildi.(DHA)

FOTOĞRAFLI