Geri Dön
Merkez9'uncu Doğal Plato Bursa 7 Kısa Film Çekim Günleri başlıyor

9'uncu Doğal Plato Bursa 7 Kısa Film Çekim Günleri başlıyor

9'uncu Doğal Plato Bursa 7 Kısa Film Çekim Günleri başlıyor

9'uncu Doğal Plato Bursa 7 Kısa Film Çekim Günleri başlıyor

Cansel ORUÇ/BURSA, (DHA)-KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) destekleri ile Ehli Sanat Sinema ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen 9'uncu Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali’nin çekimleri başlıyor. Festivalde bu sene Türk dünyasının edebi şahsiyetleri beyaz perdeye taşınacak.
Festival kapsamında açılan senaryo yarışmasında seçilecek en iyi 7 senaryonun film haline getirileceği Doğal Plato 7 Kısa Film Çekim Günleri bu yıl Şanlıurfa, Konya ve Bursa’da yapılacak. Bursa’nın 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesi nedeniyle festivalde Türk Cumhuriyetlerinin edebi şahsiyetleri ele alınıyor. “Edebiyattan Sinemaya” alt başlığı ile Cengiz Aytmatov temalı filmin çekimleri Şanlıurfa’da, Ahmet Baytursun temalı senaryo Konya’da film haline getirildi. 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da ise Hüseyin Cavit, Süleyman Çolpan, Toktobolot Abdumomunov, Mahtumkulu Firaki ve bu yıl vefatının 600'üncü yılı olan Süleyman Çelebi’yi konu alan filmlerin çekimleri gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2022 yılı “Süleyman Çelebi Yılı” olarak ilan edilmişti.
TÜRK DÜNYASININ EDEBİ ŞAHSİYETLERİ BEYAZ PERDEDE
Süleyman Çolpan temalı senaryoyu 2016 yılında Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali kapsamında çekilen film ile Cannes Film Festivaline katılan Hakkı Görgülü, ‘Mahtumkulu Firaki’ temalı senaryoyu 2017 yılında festivalde çektiği İbn-i Arabi konulu film ile Meksika Oaxacas film festivalinde finale kalan Ünal Aslan, Süleyman Çelebi temalı senaryoyu 2016 yılında festival kapsamında Hüma filmi ile en iyi 3'üncü film ödülünü kazanan Caner Menemencioğlu beyaz perdeye taşıyacak.
'BURSA DOĞAL FİLM PLATOSU HALİNE GELDİ'
Festival Komite Başkanı ve Ehli Sanat Sinema ve Kültür Derneği Başkanı Eda Sürmeli, bu yıl Türk dünyasının edebi şahsiyetlerini sinemaya taşıdıklarını söyledi. Eda Sürmeli, “Bizim değerlerimizi dünyaya anlatmak için çıktığımız yolculukta, daha önce bizim filmlerimizi çeken ve dünyadaki farklı festivallere gönderdiğimiz filmlerimiz ile başarı sağlayan yönetmenlerimize ve festivalimiz kapsamında ödül kazanmış yönetmenlerimiz ile çekiyoruz. Bursa, 25 Haziran - 5 Temmuz tarihleri arasında Türk dünyası için doğal plato haline geliyor. Her biri kendi kadrajındaki mesajları ile bize bizim değerlerimizi ve hikayelerini anlatacaklar. Onlara birçok oyuncu arkadaşımız eşlik edecek. 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’dan tüm Türk Cumhuriyetlerinin değerlerini beyaz perdeye aktaracak olmanın heyecanı içerisindeyiz. Bursa’nın manevi ikliminde sinemaya taşıyacağımız bu kıymetli yazarlarımızın hikayeleri bizi de çok etkiledi. Bu yıl umuyorum ki geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi çok etkili filmler ile Bursa’yı bir kez daha sinemaya taşıyacağız. Emeği geçen tüm kurum, kuruluş ve şahıslara teşekkür ediyorum” dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber