Geri Dön
MerkezBursa İl Sağlık Müdürü Yavuzyılmaz: Hayati bir durum olmadıkça 112’yi meşgul etmeyin

Bursa İl Sağlık Müdürü Yavuzyılmaz: Hayati bir durum olmadıkça 112’yi meşgul etmeyin

Bursa İl Sağlık Müdürü Yavuzyılmaz: Hayati bir durum olmadıkça 112’yi meşgul etmeyin

Bursa İl Sağlık Müdürü Yavuzyılmaz: Hayati bir durum olmadıkça 112’yi meşgul etmeyin

Esra TÜRKER/BURSA, (DHA)-BURSA İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz,  1-7 Aralık tarihleri arasında kutlanan '112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası' kapsamında açıklamalarda bulundu. Dr. Yavuzyılmaz, vatandaşlara hayati bir durum olmadıkça 112’yi meşgul etmemeleri ve acil durumlarda ambulanslara yol verilmesinde daha duyarlı olunması için çağrıda bulundu.

Bursa il genelinde bin 157 acil sağlık personeli ile 91 istasyonda 128 ambulans, 6 adet kar paletli ambulans, 1 obez ambulansı, 1 dört yataklı ambulans, 2 motosiklet ambulansı, 2 yenidoğan yoğun bakım ambulansı ile acil sağlık hizmetleri veriliyor. Son bir yıl içinde hizmete giren 9 yeni acil sağlık hizmetleri istasyonu ve Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen, 30 yeni ambulans ile imkanların her geçen gün daha da geliştiğini vurgulayan Dr. Yavuzyılmaz, acil sağlık hizmetleri’nin önündeki en büyük engellerden birinin ise 112 çağrı hattına gelen gereksiz aramalar olduğunu söyledi.

112’nin hayati tehlike bulunan durumlarda aranması gereken oldukça önemli bir hat olduğuna dikkat çeken Dr. Yavuzyılmaz, “Hattın hayati tehlike durumu bulunmayanlar tarafından meşgul edilmesi nedeniyle, gerçek sağlık yardımına ihtiyacı olan hastalara ulaşmada geç kalınabilmektedir. 112 arandığında vatandaşların, ad ve soyadlarını, karşılaşılan sağlık sorununun tam olarak ne olduğunu ve adres bilgilerini açık bir biçimde belirtmeleri, zaman kaybı yaşanmaması adına da son derece önemlidir. Yine ambulansa ait siren sesi duyulduğunda ya da ambulansın tepe lambası yanarken görüldüğünde yol verilmesi çok önemli. Vatandaşlarımızın bu konuda daha duyarlı davranacaklarına inanıyorum. Yaşama yol verin” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber