Geri Dön
MerkezBursa Şehir Hastanesinde kapalı akciğer kanseri ameliyatları başladı

Bursa Şehir Hastanesinde kapalı akciğer kanseri ameliyatları başladı

Bursa Şehir Hastanesinde kapalı akciğer kanseri ameliyatları başladı

Bursa Şehir Hastanesinde kapalı akciğer kanseri ameliyatları başladı

Esra TÜRKER/BURSA, (DHA)-BURSA Şehir Hastanesi, halk arasında 'kapalı yöntem' olarak da bilinen minimal invaziv yöntem ile akciğer kanseri ameliyatlarına başladı. Operasyon, küçük kesilerle akciğere ulaşılarak gerçekleştiriliyor. Göğüs kemiğinin kesilmesine gerek kalmayan bu yöntemle iyileşme süresi azalırken, hastalar, 1 hafta gibi kısa bir sürede içinde taburcu olarak sosyal yaşamlarına geri dönüyor.

Tüm dünyada ve Türkiye'de sayılı birkaç merkezde yapılan kapalı akciğer kanseri ameliyatları, Bursa Şehir Hastanesinde de gerçekleştirilmeye başlandı. Bursa Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Atilla Pekçolaklar, kapalı akciğer kanseri ameliyatıyla hem ameliyat süresinin, hem de hastaların hastanede kalış süresi ile ameliyat izinin oldukça azaltıldığını söyledi. Açık yöntemle yapılan  ameliyatlarda yaklaşık 25-30 santimetrelik kesi olduğunu belirten Op. Dr. Pekçolaklar, “Bu yöntemle 4-5 santimetrelik kesi ile ameliyatı yapabiliyoruz. Bu şekilde yatış süresi azalarak, hastalar konforlu bir şekilde taburcu oluyor” dedi.

Bursa Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi bölümüne başvurup muayene olduğunu söyleyen Hasan Hüseyin Çakmak (67), “Doktorlarımız bana kapalı akciğer ameliyatı ile daha çabuk sağlığıma kavuşabileceğimi söylediler. Bu bizi oldukça sevindirdi. Ameliyat sonrası yoğun bakım sürecim de çok kolay geçti. Şu anda gördüğünüz gibi gayet huzurluyum, evladım yanımda, mutluyum. Hocalarıma çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber