Geri Dön
MerkezCHP Bursa Milletvekili Aydın, akarsu kirliliği konusunu meclise taşıdı

CHP Bursa Milletvekili Aydın, akarsu kirliliği konusunu meclise taşıdı

CHP Bursa Milletvekili Aydın, akarsu kirliliği konusunu meclise taşıdı

CHP Bursa Milletvekili Aydın, akarsu kirliliği konusunu meclise taşıdı


İsmail Hakkı SEYMEN/BURSA,(DHA) - SANAYİ atıklarının Karsak Deresi üzerinden Marmara Denizi’ne döküldüğünü söyleyen CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a Bursa’daki derelerin ıslahı için bir çalışma yapılıp yapılmadığını sordu.
Bursa'nın akarsularına dikkat çeken CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Gemlik ve Orhangazi ilçelerinin içinden geçen, 103 kilometre seyrederek Gemlik Körfezi’nden Marmara’ya dökülen Karsak Deresi'nin kirlendiğini ifade etti.  Konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıyan CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın,  sanayi atıklarının bu dereye boşaltılmaması ve boşaltan tesislerin de biyolojik arıtma tesisleri yapması gerekliliğine dikkat çekti.
“KİRLİ SUYUN TEMİZLENMESİ İÇİN BİR PROJENİZ VAR MI?ö
Yaptığı yazılı açıklamada, Kestel’de Mandıras, Yenişehir’de Kocasu ve Boğazköy Barajı’nın büyük oranda kirli olduğunu dile getiren Erkan Aydın, “Karacabey Canbalı deresinden de atık su akıyor. Derelerin temizlenmesi, sanayi atığı boşaltan işletmelerinin acilen biyolojik arıtma tesisi yapması gerekli. Ancak denizi, dereleri, gölleri kirlilikten korumak için zaman geçiyor" dedi. 
Erkan Aydın, açıklamasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a şu soruları yöneltti;
“Marmara Denizi’ni de kirleten Karsak Deresi’nin ıslahı için bir çalışmanız ya da planlamanız var mıdır? Mandıras, Kocasu, Canbalı  derelerinin temizlenmesi için bir çalışma yapacak mısınız? Boğazköy Barajı’nın kirli suyunun temizlenmesi için bir projeniz bulunmakta mıdır? Bursa’daki derelerin tamamının ıslahı için bir proje hazırladınız mı?"
FOTOĞRAFLII
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber