Geri Dön
MerkezDağ yöresine fidan dağıtımı sürüyor

Dağ yöresine fidan dağıtımı sürüyor

Dağ yöresine fidan dağıtımı sürüyor

Dağ yöresine fidan dağıtımı sürüyor

Halil ÖZÇOBAN/BURSA, (DHA)-BURSA’da dağ ilçelerinde kırsal kalkınmanın sağlanması hedefiyle iki hafta önce Harmancık’ta çiftçilere ayva fidanı dağıtan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Keles ilçesinde toplam 8 bin 605 adet ceviz, badem ve Trabzon hurması fidanını üreticilerle buluşturdu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 17 ilçedeki kırsal kalkınma yatırımları kapsamında, özellikle çok fazla göç veren Orhaneli, Keles, Harmancık ve Büyükorhan'da göçün önüne geçmek amacıyla bölge ekonomisine değer katacak yatırımları devreye aldı. Bu kapsamda iki hafta önce Harmancık’ta dağıtılan 6 bin ayva fidanının ardından, şimdi de Keles ilçesinde fidan dağıtımı gerçekleştirildi. Keles’te 102 çiftçiye, 7 bin 45 adet badem, bin 335 adet ceviz ve 225 adet Trabzon hurması fidanı verildi. Keles Belediyesi Hayvan Pazarı’nda yapılan fidan dağıtım törenine Keles Kaymakamı Seher Söyler, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Murat Demir, Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin, İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, projeden yararlanacak çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

Fidan dağıtım töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Murat Demir, son yıllarda yaban mersini, ahududu, aronya gibi yüksek katma değerli ürünlerin Bursa tarımına kazandırıldığını söyledi. Demir, “Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çiftçilerimize destek vermeye devam edeceğiz. 2023 yılı sonuna kadar toplamda 5 milyon fidanı üreticimizle buluşturma hedefimiz var. Fidan temininin yanında çiftçilerimize gübre desteği de veriyoruz. Geçtiğimiz günlerde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile imzaladığımız protokol kapsamında HAGEL’in de destekleriyle Harmancık ilçemizde ayva fidanı dağıtmıştık. Bugün de yine Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımız ve HAGEL işbirliğinde Keles ilçemizdeki üreticilerimize fidan dağıtımı gerçekleştiriyoruz” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül de Keles’in özellikle ceviz üretiminde çok güçlü olduğunu belirterek, Bursa’nın toplam 20 bin tonluk ceviz üretiminin yüzde 20’sinin Keles’te gerçekleştiğini vurguladı. Aygül, son yıllarda ilçede badem ve Trabzon hurması üretimine de büyük ilgi olduğunu ifade etti.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber