Geri Dön
MerkezDünya Gönüllüler Günü Nilüfer’de kutlandı

Dünya Gönüllüler Günü Nilüfer’de kutlandı

Dünya Gönüllüler Günü Nilüfer’de kutlandı

Dünya Gönüllüler Günü Nilüfer’de kutlandı

Esra TÜRKER/BURSA, (DHA)-5 ARALIK  Dünya Gönüllüler Günü ve Nilüfer Belediyesi’nin gönüllü çalışmaları desteklemek amacıyla hayata geçirdiği, Nilüfer Dernekler Yerleşkeleri’nin 9’uncu kuruluş yıl dönümü, sivil toplum örgütlerinin katıldığı etkinlikle kutlandı.

Nilüfer Belediyesi’nin, Dünya Gönüllüler Günü’nde hizmete açtığı Nilüfer Dernekler Yerleşkeleri 9’uncu yaşını kutluyor. İlki 2012 yılında Konak Mahallesi’nde, ikincisi de 2017 yılında Karaman Mahallesi’nde açılan Nilüfer Dernekler Yerleşkeleri’nin kuruluş yıldönümü ve Dünya Gönüllüler Günü, Nilüfer Kent Konseyi iş birliğinde, sivil toplum örgütlerinin katılımı ile kutlandı. Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde düzenlenen etkinlikte konuşan Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş, gönüllülüğün sorunlarına dikkat çekti. Binbaş, yapılan araştırmalarda dünya gönüllülük indeksinde Türkiye’nin hep en sonlarda yer aldığını ifade etti. Avrupa ülkelerindeki uygulamaların tersine Türkiye’de gönüllülüğü belirleyen yasal bir çerçevenin olmadığını dile getiren Binbaş, “Nilüfer Kent Konseyi olarak gönüllülerin sayısını artıracak çalışmaları daha da yoğunlaştırmak istiyoruz. Nilüfer özelinde bu konuda çalışmalar yapacağız. Şu anki verilere göre Türkiye’de gönüllülerin yaş ortalaması 45. Türkiye’de insanlar emeklilik döneminde gönüllü olmaya başlıyorlar. Biz gençleri de gönüllü olmaya teşvik edecek çalışmalarımızı artırmalıyız” dedi.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de yaptığı konuşmada gönüllülük kavramına değindi. Gönüllülük kavramının insanın sorumluluk duygusuna dayandığına dikkat çeken Erdem, Bursa genelinde gönüllülük esasıyla çalışan tüm sivil toplum örgütlerinin Nilüfer Dernekler Yerleşkeleri’nde buluştuğunu söyledi. Erdem, “Sivil toplum kuruluşlarının buluşma noktası olan yerleşkelerimizde bugüne kadar 700’ün üzerinde sivil toplum örgütü çalışma gerçekleştirdi. 23 binin üzerinde etkinlik yapıldı ve yüz binlerce insan da bu etkinliklere katıldı. Ben, yaşadığı kente gönüllü katkı sunan tüm sivil toplum örgütlerine ve tüm gönüllülere kent adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından “Sivil Toplumun Sürdürülebilir Amaçlara Katkısı” başlıklı bir panel düzenlendi. Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Emre Karagöz, Gönüllü Hareket Derneği Başkanı Sertaç Şipka, Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Arca Atay, Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Burcu Üzümcüler ve E Gençlik Derneği Başkanı Kemal Uysal deneyimlerini paylaştı. Temsil ettikleri derneklerin çalışmalarını ve sürdürülebilir amaçlara katkı sunma çabasını özetleyen panelistler ilgiyle izlendi. Sivil toplum örgütlerinin dev bir panoda ulaştıkları amaçları işaretledikleri etkinlikler, Müzik İnsanları Derneği’nin Akustik konseri ile sona erdi.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber