Geri Dön
MerkezGölge oyunları festivali başlıyor

Gölge oyunları festivali başlıyor

Gölge oyunları festivali başlıyor

Gölge oyunları festivali başlıyor

Esra TÜRKER/BURSA, (DHA)-BURSA Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından düzenlenen, 19’uncu Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali, 15 Aralık Çarşamba günü başlıyor. Hedefi ‘geleneksel Türk gölge sanatı Karagöz’ü tanıtmak, kültürel ve sanatsal anlamda uluslararası paylaşım ve iletişim ortamı oluşturmak ve bu sanatlar yoluyla ülkeler arasındaki dostluğu geliştirmek olarak’ belirlenen festivalde, oyun gösterimlerinin yanı sıra seminer, sergi ve benzeri etkinlikler de yer alacak.

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı’nın, UNIMA (Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği) Milli Merkezi ile Karagöz ve Kukla Oyunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KARAKUM) desteği ile düzenlediği festival, 15-19 Aralık 2021 tarihleri arasında yapılacak. Festivalde Rusya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Arnavutluk, Moldova ve Türkiye’den 18 ekip, 34 gösteri gerçekleştirecek.

Festivalin tanıtım toplantısı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve BKSTV Başkanı Özer Matlı’nın katılımıyla Karagöz Müzesi’nde yapıldı. Aktaş, gösterilerin Tayyare Kültür Merkezi, Barış Manço Kültür Merkezi, Panorama 1326 Fetih Müzesi, Mete Cengiz Kültür Merkezi ve Karagöz Müzesi’nde izlenime sunulacağını hatırlattı. Festivalde Karagöz Sanatçısı Metin Özlen’in yanı sıra Ünver Oral ve Şinasi Çelikkol’un da bilgi ve deneyimlerini paylaşacağını dile getiren Aktaş, “Gösteri, söyleşi ve panelin dışında Karagöz gölge oyununun gelecek nesillere aktarılmasına da katkıda bulacak atölyeler planladık. Türk gölge tiyatrosu ‘Karagöz’, UNESCO tarafından Türkiye’nin somut olmayan kültürel mirası olarak kabul edilmektedir. Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne dahil edilmesi ile ülkemizin öz simgelerinden biri olan Karagöz ile Hacivat’ın dünya sahnesindeki yerinin daha belirgin hale gelmesine katkı sağlayacak festivalimizi, hem çocuk ve gençlerimizi eğlendirmesi hem de onlara ilham olması dileğiyle düzenliyoruz. Bu nedenle tüm sanat dostlarını salonlarımıza bekliyoruz” dedi.

FOTOĞRAFLI

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber