Geri Dön
MerkezSEYYAH projesi ile tekerlekli sandalyeler evde tamir ediliyor

SEYYAH projesi ile tekerlekli sandalyeler evde tamir ediliyor

SEYYAH projesi ile tekerlekli sandalyeler evde tamir ediliyor

SEYYAH projesi ile tekerlekli sandalyeler evde tamir ediliyor

Gökhan ÖZHAN/BURSA, (DHA)-BURSA Büyükşehir Belediyesi, devreye aldığı Sürekli Engelsiz Yol Yardım Hizmetleri (SEYYAH) projesiyle, engelli vatandaşların evlerinde gidip, tekerlekli sandalyelerin tamir ve bakımlarını yapıyor.

SEYYAH projesini devreye alan ve Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (Merinos AKKM) içerisindeki Akülü Araç Tamir ve Bakım Atölyesi’nde, 2021 yılı içinde 885 vatandaşın tekerlekli sandalye tamir ve bakımını gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, artık bu hizmeti yol yardım olarak vatandaşların ayağına götürüyor. Engelli vatandaşlar, Bursa’nın 17 ilçesinden de 716 21 82 numaralı telefon hattını arayıp, yol yardım hizmetinden yararlanabiliyor. Başvuru üzerine belirtilen adrese ulaşan SEYYAH ekipleri, araçtaki tamir ve bakımı yerinde yapıyor. Yerinde tamir edilemeyen hasarlar ise tekerlekli sandalye atölyeye getirilerek gideriliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, SEYYAH projesini serebral palsi hastası 27 yaşındaki Ayrin Erciyas’ı ziyaretinde kamuoyuna duyurdu. Tekerlekli sandalyelerin engelli bireyler için hayati önem taşıdığını, bu araçların tamir ve bakımlarının ciddi yük teşkil ettiğini ifade eden Aktaş, “Sosyoekonomik yoksulluk içinde yaşayan engelli vatandaşlarımıza yönelik araçların tamir ve bakımını zaten yapıyorduk. 2021 yılında 373’ü yedek parça tamir bakım akü desteği ve 512’si set tamiri olmak üzere, 885 engelli kardeşimizin ihtiyacını karşıladık. Vatandaşlarımızın seyahat özgürlüklerinin kısıtlanmaması ve tamir hizmetine kolay ulaşmaları için, SEYYAH projesini devreye aldık. Bu hizmeti 17 ilçemizde de veriyoruz. Tamir ve bakım ihtiyacı duyan vatandaşlarımız, 716 21 82 numaralı telefonu arayarak bu hizmetten yararlanabilirler. Tek amacımız engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin yaşadığı sıkıntıları azaltmak ve onların yaralarına merhem olmak. Bu doğrultuda tüm engelleri kaldırmaya devam ediyoruz” dedi.

Bursa’da 2011 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum olan 34 yaşındaki Birol Önkür, tekerlekli sandalye tamir ve bakım işinin profesyonellik gerektirdiğini, bu nedenle her yerde hizmet alamadıklarını söyledi. SEYYAH projesi sayesinde önemli sorunlardan birinin kalktığını ifade eden Önkür, “Arkadaşlarımız sağ olsunlar, her aradığımızda hemen geliyorlar. Bize karşı son derece ilgililer. Bize her türlü kolaylığı sağlıyorlar. Bu hizmeti nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber