Mustafakemal Mustafakemalpaşa’da incir hasadı başladı

Mustafakemalpaşa’da incir hasadı başladı

24.08.2022 - 11:26 | Son Güncellenme:

Mustafakemalpaşa’da incir hasadı başladı

Mustafakemalpaşa’da incir hasadı başladı

Gökhan ÖZHAN/MUSTAFAKEMALPAŞA (Bursa), (DHA)-BURSA’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde incir hasadı başladı. İç ve dış piyasaya günlük 10 ton siyah incir gönderiliyor.
İlçede Akçapınar Mahallesi’nde yetişen incirin hasadı sabahın ilk ışıklarıyla birlikte başlıyor. İklim koşullarından en fazla etkilenen incir, özel toplama teknikleriyle kasalara yerleştirilerek, dış ülkelere ihraç ediliyor. 11 yıl önce başlayan siyah incir üretimi hızla devam ederken, iç ve dış piyasaya günlük 10 ton siyah incir gönderiliyor. Hasadın çoğunun kadın işçiler tarafından yapıldığını söyleyen Akçapınar Mahallesi Muhtarı Ahmet Seymen, “Mustafakemalpaşa’mızın verimli topraklarına kadın üretici eli değiyor ve hem kadın üretici istihdamı sağlıyoruz, hem dünyanın en lezzetli siyah incirlerini dünyaya servis ediyoruz” dedi.
Mustafakemalpaşa tatlısının coğrafi işaretle koruma altına alındığı gibi Akçapınar Kara İnciri’nin de tescillenmesi için geçtiğimiz yıllarda Akçapınar Kara İncir Festivali düzenleyen Belediye Başkanı Mehmet Kanar, bu yıl da 4 Eylül’de festivalin düzenleneceğini söyledi. Tarımsal Hizmetler
Müdürlüğü ile üreticilere destek olmaya yönelik çalışmaların devam ettiğini belirten Kanar, “İlçemiz adeta dev bir fabrika. Mahallelerimiz adeta bir cennet. Domatesinden biberine, mantarından incirine iç piyasa ve dış piyasaya gönderdiğimiz ürünler ile dünya pazarına açılıyoruz. Günlük 10 ila 12 ton arası incirin toplandığı mahallemizde çoğunluğu kadın üretici olmakla birlikte 250 kişiye istihdam sağlanıyor. Dünyaya açılarak araladığımız bu kapıyı bu senede İncir Festivaliyle taçlandırıyoruz. Tüm halkımızı bu eşsiz lezzeti tatmaya bekliyorum” diye konuştu. (DHA)

FOTOĞRAFLI