Geri Dön
OrhangaziOrhangazi’de çiftçilere yaban mersini fidanı dağıtıldı

Orhangazi’de çiftçilere yaban mersini fidanı dağıtıldı

Orhangazi’de çiftçilere yaban mersini fidanı dağıtıldı

Orhangazi’de çiftçilere yaban mersini fidanı dağıtıldı

Hasan BOZBEY/ORHANGAZİ(Bursa),(DHA)-BURSA İl Tarım Müdürlüğü, ‘Mavi Yemiş Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi’ projesi kapsamında Orhangazi’ye bağlı Mahmudiye Mahallesindeki çiftçilere 6 bin 750 adet yaban mersini fidanı dağıtıldı.

Bursa İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Mavi Yemiş Yetiştiriciliği’nin Geliştirilmesi’ projesi kapsamında Bursa İl Müdürlüğü tarafından Orhangazi’ye bağlı Mahmudiye Mahallesi’nde 6 çiftçiye 6 bin 750 adet mavi yemiş olarak da bilinen yaban mersini fidanı dağıtımı yapıldı. Son yıllarda popülerliği artan yaban mersininin fidanının dağıtımı için tören düzenlendi. Törene Orhangazi Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Bursa İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül, Tarım İl Müdürlüğü ve ilçe müdürlüğü personeli ile Mahmudiyeli çiftçiler katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Mahmudiye Mahallesi  Muhtarı Veysel Üstün, Mahmudiye’de çilek üretiminin artık bir markaya döndüğünü belirterek, mavi yemiş üretimi için de geçmiş yıllarda denemeler oldu ve başarılı sonuçlar alındı. Ancak köyümüzün en önemli ihtiyacı sulama göleti. Eğer göletimiz hayata geçirilirse şu anda yıllık 400-500 ton civarında olan çilek üretimimiz bin hatta 1500 tonlara kadar çıkacaktır. Aynı şekilde sulama göletimiz ile Mavi Yemiş üretimimizde de başarılı sonuçlar alacağımıza inanıyorum dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Bursa İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül, “Mavi yemiş bitkisinin özellikle son yıllarda sağlığa olan faydalarının bilimsel anlamda da ortaya konduğuna vurgu yaparak bu ürünün bölgemizde daha fazla üretilebilmesi ve çiftçimize daha fazla katkı sağlayabilmesi adına bizler de fidan dağıtımını gerçekleştiriyoruz” dedi.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber