Yenişehir Yenişehir biberinin kilosu tarlada 5, pazar tezgahında 35 lira

Yenişehir biberinin kilosu tarlada 5, pazar tezgahında 35 lira

27.08.2023 - 12:33 | Son Güncellenme:

Yenişehir biberinin kilosu tarlada 5, pazar tezgahında 35 lira

Yenişehir biberinin kilosu tarlada 5, pazar tezgahında 35 lira

Mine AK/YENİŞEHİR (Bursa), (DHA)-BURSA’nın Coğrafi İşaret Tescil Belgeli Yenişehir biberi, tarlada 5 liraya satılırken, pazar tezgahlarında 35 liradan alıcı buluyor. Biber üreticilerinin zarar ettiğini söyleyen Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Sadi Aktaş, “Şu anda dolmalık biber 5 lira, çiftçi zarar ediyor. Diğer çeşitler de 10 liranın altında satılıyor” dedi.
Düşen biber fiyatları üreticiyi zarara uğratırken, tarlada 5 liradan satılan biber, pazar ve marketlerde 35 liraya alıcı buluyor. Bursa’nın Yenişehir ilçesinde adına festival düzenlenen, kalitesi ve lezzetiyle bilinen biber, üreticileri üzerken satıcıları sevindiriyor. Yenişehir’de bu yıl 30 bin dönümde biber ekimi yapıldığını söyleyen Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Sadi Aktaş, “Bu yıl sadece Yenişehir ovasında 30 bin dönüm, biber çeşitleri ekildi. Şu anda dolmalık biber 5 lira, çiftçi zarar ediyor. Diğer çeşitler de 10 liranın altında satılıyor. Hasadı yine başlayan salçalık ve kapya dediğimiz biber, 18 ile 20 lira arasında satılıyor. Sadece kapyadan para kazanıyoruz. Diğerlerinden zarar ediyoruz. Bizden 5 liraya alınan biber, pazar ve marketlerde 35-40 liradan satılıyor” diye konuştu.
‘İHRACAT YAPTIĞIMIZ FİRMA SAYISI 50’DEN 10’A DÜŞTÜ’
İhracat rakamlarının da düştüğüne dikkat çeken Aktaş, “2000’li yıllarda 50’yi bulan ihracat firması sayısı, günümüzde 10’lara düştü. İhracatın düşmesi, piyasadaki ürünlerin de düşmesine neden oluyor. Biz bu para etse de etmese de ekiyoruz.  Yenişehir’in 1978 yılında başlayan, Avrupa pazarına gönderdiği bu biber çeşitleri adına, Yenişehir’in kurtuluşuna denk gelen günlerde biber festivali yapılıyor. Ürün para yapmadığı için herkes keyifsiz ama yine de festival düzenleniyor” dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI