Hatay Vali Masatlı: Hatay'da hasarlı binaların yüzde 98,1'inin enkazı kaldırıldı

Vali Masatlı: Hatay'da hasarlı binaların yüzde 98,1'inin enkazı kaldırıldı

05.02.2024 - 16:24 | Son Güncellenme:

Vali Masatlı: Hatay'da hasarlı binaların yüzde 98,1'inin enkazı kaldırıldı

Vali Masatlı: Hatayda hasarlı binaların yüzde 98,1inin enkazı kaldırıldı

HATAY,  (DHA) - HATAY Valisi Mustafa Masatlı, Hatay genelinde acil yıkılacak ve ağır hasarlı olarak tespit edilen yapıların yüzde 98,1'inin enkazının kaldırıldığını, geri kalan enkazların da en kısa sürede kaldırılması için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü açıkladı.
215 BİN VATANDAŞIMIZ KONTEYNERDE YAŞIYOR
Vali Mustafa Masatlı, AFAD Koordinasyon Merkezinde düzenlenen basın toplantısında 6 Şubat depremlerinin bilançosu ile Hatay'ı yeniden inşası noktasında gelinen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Evi yıkılan ve ağır hasarlı olan 215 bin vatandaşın il genelindeki 205 konteyner kentteki yaklaşık 79 bin konteynerde kaldığına değinen Vali Masatlı, il genelinde TOKİ olarak yeniden yapılanma kapsamında dört bir koldan çalıştıklarını söyledi. Vali Masatlı, "TOKİ olarak 33 farklı alanda 32 bin 314 konutun inşası devam ediyor. Kırsalda 6 bin 916 konutun ihalesini yaptık. Şehir merkezinde kentsel dönüşüm çalışması çerçevesinde oluşturulan rezerv alanlarda 7 bin 84 konutun inşası devam ediyor. 65 bin 244 bağımsız konutun daha 15 güne kadar ihalesi tamamlanacak. 40 bin 986 bağımsız konut için bir çalışma daha yürütüyoruz" dedi.
HATAY HAVALİMANI 2025 AKTİF OLACAK
Depremde hasar alan ve pisti zarar gören Hatay Havalimanının pist çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Masatlı,  şuanda uçakların dolu olarak kalktığını ancak dolu olarak inemediğini, havalimanına ikinci bir pistin daha yapılacağını ve 2025' te tam kapasite ile çalışmaya başlayacağını vurguladı.
HATAY STADYUMU ORTA HASARLI
Depremde hasar alan Hatay Stadyumunun orta hasarlı olduğunu ve yapının güçlendirilmesi için projelerin hazırlandığı kaydeden Masatlı, temennilerinin stadyum güçlendirildikten sonra Hatayspor maçlarının burada oynanması olduğunu da sözlerine ekledi. (DHA)

FOTOĞRAFLI