İstanbul BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: “MİMAR SİNAN’IN MÜBAREK KAFATASININ BULUNMASI İÇİN ADIM ATACAĞIZ”

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: “MİMAR SİNAN’IN MÜBAREK KAFATASININ BULUNMASI İÇİN ADIM ATACAĞIZ”

09.04.2016 - 13:44 | Son Güncellenme:

.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: “MİMAR SİNAN’IN MÜBAREK KAFATASININ BULUNMASI İÇİN ADIM ATACAĞIZ”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mimar Sinan’ın kaybolan kafatasının bulunması için inceleme başlatılması talimatı verdiğini belirterek, “Böyle bir barbarlık, böyle bir vahşilik bu topraklarda yaşanmışsa, biz Mimar Sinan’ın huzuruna varamayız. Elimizdeki imkanlarla DNA testleri de dahil olmak üzere neredeyse Mimar Sinan’ın o mübarek parçasının bedeninin diğer parçaları ile buluşturup bu kara lekeyi silmek için adım atacağız” dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte Süleymaniye Camii’nde düzenlenen “Medeniyetimiz Mimarı, Sinan’ı Anlamak” isimli programa katıldı. Programda konuşan Davutoğlu, Mimar Sinan’ın modernitenin vahşi yüzünü bizzat yaşadığını söyledi.
Dünyada ırkçılığın benimsendiği dönemlerde 1935 yılında Mimar Sinan’ın etnik kimliği üzerinden tartışmalar yaşandığını söyleyen Davutoğlu, “Önemli 3 isim maalesef Mimar Sinan’ın mübarek bedeninin bulunduğu türbeyi açarak, bütün bu eserleri ortaya koyan beynin bulunduğu kafatasını ölçme cüretine kalktıkları bilinir. O kafatası ölçümü ile bir şey ispat etmeye çalışırlar kendilerince. İnsan bedenine yapılan en büyük saygısızlık yapılır, kafatası mezardan çıkartılır ve incelenmek üzere götürülür. Sonra bu mübarek bedenin bu uzvunun bir restorasyon esnasında geri konmadığı da ortaya çıkar. Bu konuda epey bir çalışma var. Nerede olduğu ile ilgili rivayetler var. Bu hep değişik makalelerde ele alınmıştır” diye konuştu
Başbakanlık Müsteşarına bu konuda bir talimat verdiğinin altını çizen Davutoğlu, “Bu konuda bir inceleme başlatacağız. Mimar Sinan’ın bedeninin bu mübarek parçasını, kafatası demek bile ağır geliyor, böyle bir barbarlık, böyle bir vahşilik, böyle bir kültür tanımazlık, insana saygısızlık bu topraklarda yaşanmışsa, biz Mimar Sinan’ın huzuruna varamayız. Bu tek parti zihniyetini ve onun getirdiği ırkçı yaklaşımları tarihe gömmedikçe biz Mimar Sinan’ın hakkını veremeyiz. İnşallah bir inceleme başlatacağız. Elimizdeki imkanlarla DNA testleri de dahil olmak üzere neredeyse Mimar Sinan’ın o mübarek parçasının bedeninin diğer parçaları ile buluşturup bu kara lekeyi silmek için adım atacağız. O bütün medeniyeti birbirine eklemleyip bize bıraktı, biz onun vücudunu bile koruyamadık. Tarihimizin bu kara sayfası bir şekilde aydınlatılacak. Gereği yapılacak inşallah. Allah bize bu mekanın hakkını vermeyi nasip etsin” ifadelerini kullandı.