Sinop SİNOP'UN GELECEĞİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

SİNOP'UN GELECEĞİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

01.07.2014 - 12:46 | Son Güncellenme:

.

SİNOPUN GELECEĞİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Okan Üniversitesi ve Sinop Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Kentsel Tasarım Peyzaj Çalışma Sergisi” Aşıklar Caddesi’nde açıldı.
Açılışa Belediye Başkanı Baki Ergül, vatandaşlar ve proje sahipleri katıldı. Sergi açılışında kısa bir bilgi veren Okan Üniversitesi’nden Prof. Dr Nevin Çekirge, “Bu projeleri hazırlamak için Sinop'a şubat ayında geldik. Tüm kent ölçeğinde bir çalışma yaptık. Bu çalışmaları kentliye ve belediyeye sunduk. Bu çok önemli” dedi.
Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül ise, “Görmüş olduğumuz projeleri hayata geçirebilmek için sit alanı kavramına yeni bir bakış açısı getirilmesi lazım. Sinop'un büyük sorunlarından birisi sahillerimizin doğal sit alanı olmasıdır” diye konuştu.
Projeyi hazırlayan Okan Üniversitesi öğrencilerinden Olgu Doğudan Yüksel, “Sinop potansiyeli olan, geliştirilebilir ve turizme açılabilir bir kent. Bu projelerle gelecekte nasıl olabileceğini göstermiş olduk” açıklamasında bulundu.
Sinop'ta yapılacak olan nükleer santrallerin kurulumu ile alakalı alternatif enerjilerinde düşünüldüğünü söyleyen Okan Üniversitesi öğrencisi Cansu Kurtar, “Sinop çok fazla güneş ve rüzgar alan bir yer. Bu nedenle projelerimizin içerisine solar balon teknolojisini önerdik” ifadesini kullandı.