TokatKÖYLÜLERDEN HES EYLEMİ

KÖYLÜLERDEN HES EYLEMİ

20.12.2015 - 15:21 | Son Güncellenme:

.

KÖYLÜLERDEN HES EYLEMİ

Tokat merkeze bağlı Karakaya köyünden geçen Yeşilırmak üzerinde başlayan Hidroelektrik Santrali (HES) çalışmalarını köylüler protesto etti.
Tokat’ta özel bir firma tarafından bir hafta önce Karakaya köyünde başlatılan HES çalışmalarının durdurulmasını isteyen köylüler eylem yaptı. Köylüler ellerinde “Su haktır sahibi halktır”, “Yeşilırmak özgür akacak”, “Yeşili koru doğayı sev” şeklinde yazılı döviz taşıdı, slogan attı. Karakaya köyünden yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta bulunan HES çalışmalarının olduğu bölgeye köylüler çocukları ile birlikte yürüdü. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, CHP Tokat İl Başkanı Dursun Aytaç destek verdiği eylemde basın açıklamasını okuyan Kübra Şimşek, susuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılan köylülerin yurttaşları olarak yargı süreci devam eden projenin durdurulmasını istediklerini söyledi. Yöre halkı olarak HES projesinin yapılmasını istemediklerini ifade eden Şimşek, “Biz bu topraklarda olduğumuz sürece bu projeyi size yaptırmayacağız. Bu yaptığımız eylemin başlangıç kabul edilmesini, taleplerimizin dikkate alınmaması durumunda artarak devam edeceğini bildiriyoruz” dedi.
Basın açıklamasının ardından köy muhtarları ve dernek başkanları konuşma yaptı. CHP Tokat İl Başkanı Dursun Aytaç’ın konuşmasının ardından konuşma yapan CHP Tokat Milletvekili Durmaz, Türkiye’de sayıları iki bini bulan HES lisansı verildiğini ifade ederek, “Bu projelerden bazıları planlama, bazıları inşaat, bazıları işletme aşamasında. Havza bazında planlama yapmadan, noktasal olarak verilen bu lisanslar nedeniyle akarsularımız geri dönüşü olmayacak şekilde yok oluyor, kuruyor. Tek başına bir projenin doğrudan çok yıkıcı bir etkisi kimi zaman olmayabilir ancak bir akarsu boyunca onlarca HES projesinin peş peşe olduğunu düşünün, orada ne su ne hayat kalır”
Öte yandan, köy tüzel kişiliği tarafından Tokat İdare Mahkemesi’ne HES projesine karşı dava açıldı. Köy halkı ise HES çalışmaları başladığı takdirde iş makinelerinin önüne yatarak engel olacaklarını söyledi.