SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

OECD GSYH büyümesi 3. çeyrekte yüzde 0.3'e geriledi

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) genelinde gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) büyümesi, yılın üçüncü çeyreğinde, bir önceki çeyrekteki yüzde 0.4'ten, yüzde 0.3 düzeyine geriledi.

DHA

OECD'den yapılan açıklamaya göre, OECD üyeleri arasındaki dünyanın en büyük yedi ekonomisinden Japonya'da aynı dönemde GSYH büyüme hızı, yüzde 0.4 düzeyinden, yüzde 0.1 düzeyine daralarak, belirgin bir şekilde geriledi.

Aynı dönemde, en büyük ekonomilerden GSYH büyüme hızları ABD'de yüzde 0.5, Fransa'da yüzde 0.3 ve İtalya'da yüzde 0.1 ile, bir önceki çeyrek ile aynı düzeyde kaldı.

Buna karşılık, bir önceki çeyrekte Birleşik Krallık ve Fransa'da yüzde 0.2 düşen GSYH büyüme hızı, üçüncü çeyrekte sırasıyla yüzde 0.3 ve yüzde 0.1 pozitif büyüme düzeyine yükseldi.

GSYH büyümesi euro bölgesinde de yüzde 0.2 ile bir önceki dönem düzeyinde kalırken, Avrupa Birliği genelinde, bir önceki dönemdeki yüzde 0.2 düzeyinden yüzde 0.3'e yükseldi.

OECD genelinde, üçüncü çeyrek itibarıyla yıllık büyüme de yüzde 1.6 ile değişmedi. En büyük yedi ülke arasında ABD yüzde 2.0 ile en yüksek yıllık büyüme hızını yakalarken, İtalya'nın yüzde 0.3 düzeyindeki GSYH büyümesi de en düşük yıllık büyüme olarak belirlendi.

Diğer Haberler

  1. AKINCI TİHA ilk kez gökyüzüyle buluştu
  2. Bakan Albayrak: Kriz diyenlerin hüsrana uğradığı dönemi artık geride bırakıyoruz
  3. Halkbank'tan ABD'deki dava açıklaması: Tüm yasal haklarımızı kullanacağız
  4. Son dakika! Borsa İstanbul 20 ayın zirvesini gördü
  5. Suudi Arabistan: Küresel piyasalar bize güvenmeli
  6. Çin, Tesla’yı devlet teşviği listesine ekledi
  7. Bakan Albayrak: Gece gündüz demeden çalışacağız
  8. Bakan Pakdemirli: Hayvan ithalatını bitirmekte kararlıyız
  9. Sosyal kalkınmadan sorumlu bakanlar İstanbul’da toplanıyor
  10. AB'de hava yolu yolcu sayısı 1,1 milyarı aştı

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.