SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Yılın son faiz indirimi de yüksek olacak

TCBM 12 Aralık’ta yılın son faiz kararı için toplanacak. Son üç toplantıda yüksek faiz indirimleri yapan TCMB, gerçekleştirilecek yılın son faiz toplantısında da yüksek faiz indirimine gidecek.

ZEYNEP AKTAŞ

Merkez Bankası (TCBM) 12 Aralık’ta yılın son faiz kararı için toplanacak. Son üç toplantıda yüksek faiz indirimleri yapan TCMB'nin, yılın son faiz toplantısında da yüksek faiz indirimine gitmesi bekleniyor.

Yılın son faiz toplantısı perşembe günü yapılıyor. Ekonomide dengelenme sürecine girildiği bir dönemde gerçekleştirilen bu toplantı, merkez bankasının elinin rahat olduğu bir zamanda gerçekleşmiş olacak.

12 Aralık Perşembe günü gerçekleştirecek olağan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınacak olan faiz kararı kadar verilecek mesajlar da önemli olacak.

TCMB 2020 yılına ilişkin toplantı sayısını yayınlayarak aslında bir yandan gelecek yıla ilişkin sinyalleri de vermiş oldu. Biraz daha aktif bir merkez bankası göreceğiz. Toplantı sayısı 8’den 12’ye çıkıyor. Her ay gerçekleşecek olan toplantılar Merkez Bankası'nın gelişmeleri değerlendirmesini sağlayabilecek. Böylece gerekirse sözlü yönlendirmelerde bulunabilecek.

MERKEZ 3 TOPLANTIDA FAİZİ 10 PUAN İNDİRİP 24'TEN 14'E ÇEKTİ

BEKLENTİ 200 BAZ PUAN

Piyasaların ortalama faiz indirim beklentisi 200 puan. Bu indirime 25 puan daha eklenebilir. Ekonomiyi canlandırması beklenen bu indirimlere 2020 itibari ile bir süre ara verilebilir.

Sonrasında toplantılar aylık olarak gerçekleştirileceği için düşük oranlarda faiz indirimleri görebiliriz. Verilere baktığımızda gösterge faiz ile politika faizi arasında 200 baz puanlık bir fark var. Faiz indirimi de buna denk gelecek şekilde yapılabilir.

FAİZ, ENFLASYON VE DOLAR KURU NASIL?

PİYASALAR NASIL ETKİLENECEK?

Halihazırda gösterge faiz yüzde 12.13 seviyelerinde bulunuyor ve yatay bir seyir izliyor. BIST 100 Endeksi ise 108.228. Dolar/TL kuru 5.8060 seviyesinde. Faizdeki indirime bağlı kurda ve borsadaki hareketliliğin sürmesi beklenebilir.

Piyasa aktörleri fiyat istikrarının sağlanmasına yönelik bir faiz kararı bekliyor. Reel sektör açısından da faizlerin seyri oldukça önemli.

Döviz ve faizdeki yüksek oynaklıklar yatırımcı davranışlarını olumsuz etkilerken yatırımların önünü tıkıyor. 2020’ye referans olacak bu toplantı sonrasında piyasalarda yılsonu kapanışları için referans değerler oluşacaktır.

 

Diğer Haberler

  1. Dünyanın en büyüğü! İlk deneme yapıldı ve...
  2. Elazığ depremi sonrası afetzedelere hayvan ve yem desteği
  3. Patronlardan 'Deprem' çıkarması
  4. Konya ve Afyonkarahisar arasında 'domuz eti' tartışması
  5. Boeing 777X'in ilk deneme uçuşu yapıldı
  6. TOBB'un yardım tırlarının bazıları deprem bölgesine ulaştı
  7. Elazığ'da deprem sonrası talep yağıyor!
  8. Deprem yardımları "PTT Posta Çeki" hesabıyla vatandaşlara ulaştırılacak
  9. Kumluca'da sera üreticilerinin 'don' nöbeti
  10. Bakan açıkladı! Yarın sabah maddi yardım başlıyor

© Copyright 2020

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.