MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Plazma enerjisi ile Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği

Plazma Enerjisi ile Ameliyatsız Göz Kapağı Estetiği ve Cilt Gençleştirme


Cilt yüzeyine etki ederek hızlı bir şekilde yenileme sağlayan bu yöntem ile başta alt ve üst göz kapağı kırışıklıkları olmak üzere pek çok durumda ameliyata gerek olmadan cildi gençleştirmek mümkün olmaktadır. Plazma enerjisi, çoğunlukla tek bir seanslık uygulama ile istenilen sonuçlara ulaşılmasına katkıda bulunmakta, nadiren tekrarı gerekmektedir.


Plazma enerjisi tedavisi nedir?

Uygulamanın yapıldığı bölgede gaz halinde bulunan su buharı ve azot, yüksek enerji ile plazma enerjisine dönüştürülür. Bu enerji ile cilt üzerindeki lezyon buharlaştırılarak problemli dokular yok edilirken, yeni doku oluşum süreci de başlatılır. Plazma enerjisinin havada var olan gazları kullanarak etkili olduğunu söylemek mümkündür. Uygulama esnasında kanama ve ağrı olmayışı önemli avantajdır. Bölgesel olarak ciltte sıkılaşma, fazla deriden kurtularak toparlanma meydana gelmektedir.


Nasıl uygulanır?

Plazma enerjisi ameliyatsız göz kapağı estetiği uygulaması öncesi herhangi bir hazırlığa gerek yoktur. Doğrudan randevunuza gelebilirsiniz. İlk olarak uyuşturucu krem uygulanır ve 30–45 dakika sonra işlem yapılır. Her bir göz kapağına yarım saatlik bir uygulama yeterlidir. Uygulamadan sonra küçük kabuklu bir görünüm oluşur, bu görünüm yaraya sürülebilir fondöten ve güneş koruyucu kremler ile kapatılmalıdır. Kabuklu görünüm 4–10 gün arasında ortadan kalkar ve iyileşme sürecinizin tamamlanması sayesinde gündelik toplumsal yaşamınıza dönersiniz. Bu dönemde hassas sabunlar ile yüzünüzü yıkamanız ve duşta bebek şampuanlarını kullanmanız önerilir.


Kullanım alanları nelerdir?

- Üst-alt göz kapağı kırışıklıkları
- Göz çevresi, kaz ayakları
- Dudak üstünde oluşan çizgi ve kırışıklıklar
- Kulak önü kırışıklıkları
- Aktif akne ve akne skarları
- Cillten kabarık lezyonlar (et benleri, siğiller)
- Lekeler (Güneş, hamilelik ve yaşlılık lekeleri)
- Ergenlik ve doğum sonrası çatlakları
- Yara ve ameliyat kesi izleri
- Boyun ve karın çevresi kırışıklıklar, sarkmalar.


Kimlere uygulanabilir?

Kadın-erkek tüm yaş gruplarına, tüm cilt tiplerine her mevsimde uygulanabilir.


Kaç seans uygulanır?

Tek uygulamada hedeflenen sonuçlara ulaşılır. Ancak gerekli durumlarda 2. veya 3. seanslar planlanabilir.


Avantajları nelerdir?

- Uygulama kısa süreli ve kolay olup anestezik krem ile yapılmaktadır
- Pansuman gerektirmez
- Uygulama yapılan bölgede yenilenme etkisi artarak devam eder
- Kıl köklerini, kılcal damarları, yağ ve sinir dokularını etkilemez
- Enfeksiyon ve skar riski yoktur
- İyileşme sürecinde hastanın güneşten koruma faktörü içeren likit bir fondöten kullanması yeterlidir.


Dermatoloji Uzmanı
www.hulyasaglam.com

Yazının devamı...

İğneli Radyofrekansla Cildiniz Güzelleşsin

Radyofrekans uygulamasının etkileri nelerdir?

Radyofrekans enerjisinin iğneler ile doğrudan dermis tabakası içine aktarılması sonucu burada oluşan koagülasyon ile kolajen liflerinde hızlı bir parçalanma sağlanır.

Bunun sonucu yeniden organize olan lifler kısa bir süre içinde kasılmayı, toparlanmayı sağlayacak şekle gelirler. Fibroblast hücrelerinin uyarılması ile yeni kolajen üretimi başlatılır.

Fraksiyonel radyofrekans uygulamasının kullanım alanları nelerdir?

· Cilt kırışıklıklarının tedavisi, cilt yenilenmesi

· Yüz, boyun, dekolte bölgesi sarkmaların tedavisi

· Yara izi (skar) tedavisi

· Sivilce ve sivilce izlerinin tedavisi

· Cilt lekelerinin tedavisi

· Gebelik çatlaklarının tedavisi

· Kilo alıp verme gibi çeşitli nedenlere bağlı oluşan çatlakların tedavisi

· Kol ve bacaklardaki sarkmaların tedavisi

· Gözeneklerin sıkılaştırılması.

Fraksiyonel radyofrekans uygulaması nasıl yapılmaktadır?

Yeni teknolojik cihazlarda uygulama artık daha konforlu olmaktadır. Ancak yine de uygulama öncesi anestezik kremler ile oluşabilecek ağrı hissi minimuma indirilmektedir. Radyofrekans uygulamasının her mevsimde yapılabilmesi, lazer uygulamalarına göre avantaj sağlamaktadır. Uygulama yüz bölgesi için 30 dakika civarında sürmektedir. Genellikle kırışıklıkların azaltılması ve cilt kalitesinin artması için 3-4 hafta ara ile 2-3 seans yapılmaktadır. Ancak yara ve akne izleri için daha fazla uygulama gerekebilir. Uygulama sonrası 1-2 gün bir miktar kızarıklık olabilmekte, bazen hafif bir kabuklanma gözlenmektedir. Uygulama sonrası, ertesi gün uygun kapatıcılar ile sosyal yaşama rahatlıkla devam edilebilmektedir. Etkinin görünmesi birkaç hafta almaktadır. Maksimum etki ise son seanstan 3-4 hafta sonra izlenmektedir. Uygulama sonrası düzenli olarak nemlendirici ve güneşten koruyucu krem kullanılmalıdır.

Dr. Hülya Sağlam

Dermatoloji Uzmanı

Yazının devamı...

Bölgesel İncelme ve Selülit Tedavisi

Bölgesel İncelme ve Selülit Tedavisi

Nedir?

Genetik, içsel ve dışsal sebepler ile yıllar içinde yağlanma başlar ve bu yağlanma da vücutta belli başlı alanlarda daha çok depolanır. Bölgesel incelme, kilo azaltma yöntemi değildir. Vücudun belli bölgelerinde birikmiş olan yağların azaltılması amacıyla kullanılan yöntemlere verilen genel isimdir.

Bölgesel incelme yöntemleri temelde 2 grupta toplanır:

- Girişimsel (cerrahi) metodlar; liposuction, lazer lipoliz, lipoliz, vb.

- Girişimsel (cerrahi) olmayan metodlar; pressoterapi, lenf drenaj masajı, LPG, ozon sauna, infrared, kavitasyon, radyofrekans, ultrason, AWT, HIFU, cryolipoliz, vb.

Bölgesel incelme ve selülit tedavisinde yeni, uzun ömürlü, ağrısız, güvenilir, ameliyatsız uygulamalar mevcuttur. Ciltte yağ dokusunu parçalayan lipoliz injeksiyonları, selülit görüntüsünü azaltan mezoterapi uygulamaları ile birlikte de bu sistemler kullanılabilir.

Radyofrekans yöntemi

Deri ve deri altındaki su içeren dokulardaki su molekülleri ve iyonları harekete geçirilerek belli bir ısı derecesine kadar kontrollü bir şekilde ısıtılır. Hedeflenen, ısının 40-43°C arasına ulaştırılmasıdır. Bu ısı derecesi kişinin diğer dokularına zarar vermeden hedeflenen yağ hücrelerinin erimesini sağlamaktadır. Yeni nesil radyofrekans Body Fx ve Forma Plus ile radyofrekans enerjisi vasıtasıyla derin doku ısıtması yanı sıra vakumlu negatif basınç ve elektrik şok dalgası ile yağ hücrelerinin parçalanması sağlanarak inceltme ve vücut şekillenmesine katkı sağlanır. Radyofrekans, oluşturduğu ısı ile artan kolajen sayesinde cilt sarkmasını tedavi eder. Cildin üst epidermis tabakasında yağ dokusu dahil tüm dokuları etkilediği için daha pürüzsüz bir görüntü elde edilmesini sağlar. Liposuction sonrası oluşan düzensizliklerin tedavisinde de kullanılabilir. Haftada bir veya iki seans olacak şekilde 6-8 seans önerilmektedir. Daha iyi sonuç alabilmek için kilo fazlası olan kişilerin bir diyet programına uyması, beraberinde spor aktivitelerinde bulunması başarıyı artırır.

Hangi bölgelere uygulanır?

Karın, kol, bacak iç ve dış kısımlardaki fazlalıklardan, doğum sonrası karın bölgesi gevşekliği ve diz kapağı üzerindeki sarkmalardan ve selülitten kurtulmak isteyenlere uygulanabilir.

İşlem sonrası hastanın cildinde hafif bir kızarıklık, ısı artışı olabilir. İstirahate gerek yoktur, kişinin normal aktivitelerini kesinlikle engellemeyecektir.

Akustik Dalga Tedavisi

Uzun yıllar böbrek taşlarının kırılmasında kullanılan “Akustik Dalga Tedavisi” yöntemi, sadece yağ dokusunda değil aynı zamanda deride de sıkılaşma sağlayarak sarkmaları giderir. Selülite neden olan bağ dokusu kuvvetlenir, kan ve lenf dolaşımı artar. Bu tedavi yöntemi ile aynı zamanda yağ dokularının küçülmesi ve kas dokusunun artırılması sağlandığı için tek bir tedavi ile selülite neden olan tüm problemlere müdahale edilebilmektedir. Selülit tedavisinin yanı sıra karın ve basen bölgelerinde incelme sağlamak için de kullanılabilen Akustik Dalga Tedavisi, haftada 30 dakikalık 2 seans olmak üzere toplamda 10 seans uygulanabilmektedir.

Odaklanmış (Fokus) Ultrason Tedavisi

Fokus ultrason tedavisi, bacak iç-dış yüzü, kol ve göbek bölgesinde 2 santimetreden fazla yağ dokusu olan kişilerde uygulanmaktadır. Vücudun farklı bölgelerinde uygulanabilen bu tedavi ile deride toparlanma, yağ dokusunda azalma ve bölgesel incelme sağlanabilir. Yüksek yoğunluklu, odaklanmış ultrason enerjisinin kullanıldığı bu tedavi yöntemi, yüz germe ve asma tekniği için de uygulanabilmektedir. Sıkılaşma, toparlama ve bölgesel incelme için kullanılabilen bu yöntem, 45 dakikalık tek seans halinde uygulanabilir.

Mezoterapi

Uygulamada yağ dokusunu incelten özel ilaçlar, küçük iğneler aracılığıyla sorunlu bölgeye enjekte edilir. Bu yöntem ile kan dolaşımı ve lenfatik dolaşım hızlanır ve düzene girer. Böylece yağ depoları çözülür ve yağlar hızla yakılmaya başlar. İlk mezoterapi seansından itibaren selülit görünümde azalma meydana gelir. Mezoterapi 1 ay süre ile 5-12 seans yapılabilir. Mezoterapi gerek duyulursa diğer tedavilerle birlikte de uygulanabilir.

Lipoliz

Selülit ve bölgesel incelme tedavisinde kullanılan bir diğer tedavi yöntemidir. Bu yöntem, yağ dokusunun parçalanmasını sağlayan “lesitin” ile “deoksikolat”ın doğrudan yağ dokusu içine enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Lipoliz özellikle basen, karın ve sırttaki yağ dokusu fazlalıklarını inceltmek için tercih edilir ve 1-2 ay arayla toplam 4 seans uygulanır.

Dr. Hülya Sağlam

Dermatoloji Uzmanı

www.hulyasaglam.com

drhulyasaglam

Yazının devamı...

Cildinizi Yaza Mezoterapi ile Hazırlayalım

Cildinizi Yaza Mezoterapi ile Hazırlamaya Başlayalım

Cildinizi yaza hazırlamanın en sağlıklı yolu mezoterapidir. İçeriğindeki hyalüronik asit, protein ve vitaminler cilt kalitesini artırır, cildin sıkılaşmasını sağlar ve cilde nem verir. Lekeleri azaltıcı özel mezoterapi kokteylleri, göz altları için üretilmiş ürünler, sigara içen ve cildi mat olanlar için geliştirilmiş, somon DNA içeren kokteyller gibi birçok ürün mevcuttur. Kişinin ihtiyacına göre ürün seçimi ve seans sayısı hekim tarafından belirlenir. Kısaca sizlere mezoterapiyi anlatalım.

Mezoterapi nedir?

Değişik kimyasal maddelerin orta deri tabakasına çok ince uçlu iğneler ile enjekte edilmesiyle yapılan tedavi şeklidir. Problemli alana injeksiyon yapıldığı için etki fazladır, yan etki iğneden kaynaklanan sorunlar dışında yoktur. Bu yöntem birçok branşta tedavi amaçlı olarak kullanılabilir. Günümüzde estetik dermatolojide saç dökülmesinde, yüz ve boyunda antiaging amaçlı kırışıklık önleyici olarak ve selülit tedavisinde en sık kullanılan yöntemdir.

Mezoterapi kaç seans yapılır?

Mezoterapi, kişiden kişiye değişmekle birlikte, uygulanacak bölge ve probleme göre ortalama 4-10 seans sürmektedir. Çok pratik bir uygulama olup, seans süreleri de 10-15 dakikadır. Seans araları ise 7-14 gündür.

Mezoterapi uygulama tekniği nasıldır?

Tedavi edilecek durumlara bağlı olarak seçilen spesifik bölgelere, çok ince iğne uçları (4-6-8-13mm boyunda ve 27-30-32 gauce inceliğinde) ile uygulanır. Önemli olan, hazırlanan kokteylde kullanılan ilaçların farmakolojik özelliklerini, birbirleri ile olan etkileşimlerini ve yan etki potansiyellerini iyi bilmektir. Hissedilen ağrı, iğnelerin boyutlarıyla orantılı olarak oldukça azdır. Tedavinin seans sayısı uygulama yapılan kişiye, problemin derecesine ve enjeksiyonun yapılacağı bölgeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Mezoterapi yönteminden kimler yararlanabilir?

Tüm sağlıklı erkek ve kadınlar, mezoterapi ile tedavi yönteminden yaralanabilmektedir. Ancak hamile kadınlara, emzirenlere, insüline bağımlı ileri düzey diyabetlilere, ileri kalp hastalığı çekenlere, kanser hastalarına, uygulama yapılacak bölgede cilt lezyonları olan kişilere, mezoterapi ürünlerine bilinen bir alerji hikayesi olanlara ve kanama hastalığı hikayesi (hemofili) olan kişilere mezoterapi tavsiye edilmemektedir.

Mezoterapinin yan etkileri var mıdır?

Mezoterapi, uzman kişiler tarafından uygulanması gereken bir yöntem olup belirtilen çerçevedeki koşulları sağlayan tüm kadın ve erkeklere uygulanmasında hiçbir sakınca taşımamaktadır. Ancak kimi zaman enjeksiyon bölgesinde geçici morluklar görülebilmektedir. Kullanılan maddeler sistemik dolaşıma karışmadığından bu tarz bir problem de geçicidir.

Tavsiyeler

İşlemden önce Aspirin ve ağrı kesici ilaç alınmamalı, E vitamini ve ginseng içeren vitaminler kullanılmamalıdır. Selülite yönelik tedavi alan hastalarda kafeinli içeceklerden, soda ve tuzdan uzak durmak, yağsız, şekersiz, posalı yiyeceklerden oluşan diyet programları uygulamak, masaj ve spor (yürüme ve yüzme) yapmak tedavinin etkili olarak sonuca ulaşabilmesine yardımcı olacaktır. Yüz mezoterapisinden sonra bol miktarda su içilmesi özellikle istenir. İşlemden sonra tedavi edilen bölgeye 4 saat kadar su değmemelidir.

Mezoterapinin avantajları nelerdir?

Ağız yoluyla ya da kas veya damar içine yapılan enjeksiyonlar yoluyla alınan ilaçların aldığınız miktarlarının tümü her zaman ilgili hedef bölgeye kadar ulaşamamaktadır. Çünkü ilaçların emilimi sırasında bir kısmı emilemeden parçalanarak atılmaktadır. Bu yüzden alınan ilacın etkisi sınırlı kalmaktadır. Ayrıca sistemik yolla alınan ilaçlar kan yoluyla tüm vücuda yayılabildiği için diğer organ ya da dokularımızı da etkileyebilecek ve istenmeyen yan etkiler oluşabilecektir. Mezoterapide ise küçük miktarlarda yapılan mikroenjeksiyonlarla ilaçlar doğrudan problemli bölgeye verilir. Sistemik bir yan etkiye neden olmaksızın problem çözülür. Bu yolla tedaviden maksimum fayda elde edilir.

Dr. Hülya Sağlam

Dermatoloji Uzmanı

Yazının devamı...

Göz Altı Morlukları Tedavisiz Kalmasın

Göz Altı Morluklarının Nedenleri ve Tedavisi

Gözaltı morluklarının en sık üç nedeni genetik, alerjiler ve burun akıntılarıdır. Genetik olarak özellikle Asya'lılarda cilt yapısında daha fazla bulunan melanin dediğimiz koyu renge neden olan maddeye bağlı olarak daha sık gözaltı morlukları görmekteyiz. Cilt hastalıklarından olan atopik egzema da mor halkaya sebep olur. Bir diğer önemli sebebi ise yaşlanmadır. Çünkü yaşlanma ile gözaltı cildimiz incelir, kolajen dediğimiz cildi genç, gergin ve canlı gösteren maddenin seviyesi azalır ve böylelikle cilt altında bulunan damarlar daha görünür hale gelir. Diğer bir faktör ise yüz yapısıdır. Yüzümüzde kemik yapıların çıkıntılı olması, göz kapaklarımızın şiş olması ya da gözaltı çukurumuzun belirgin olması ve seviye farkı gölgelenme yaparak gözaltı morluklarını daha da belirgin hale getirir.

Tedavide; eyecell uygulaması, ışık dolgusu ve mezoterapi en iyi sonuç alınan yöntemlerdir. Bazı hastalarda fraksiyonel lazer de tercih edilebilmektedir.

Eye Cell uygulaması

Eye cell uygulamasında göz çevresi için uygun olan botanik kök hücre ekstreleri; üzerinde saç teli inceliğinde iğnelerin bulunduğu roller ile gözaltları ve üst göz kapağına, çizgilenme problemi var ise göz çevresine yedirilir. Ardından göz etrafına kolajen üretimini artıran, göz çevresindeki ince deriyi yenileme özelliğine sahip zar şeklinde soğuk jel 'peptide patch' uygulanır. Pach'ler ciltte 15 dakika bekletildikten sonra çıkarılıp uygulamanın devamı olan serum kullanılır. Daha sonra soğuk krem uygulanarak işlem sonlandırılır. Roller ile amaç hücre yenilenmesini ve kullanılacak ürünlerin cilt altına emilimini artırmaktır. İşlem 30 dakika sürer. Kişinin ihtiyacına göre 4-8 seans uygulanabilir.

Uygulama sonrası sosyal hayat etkilenmez. Makyaj uygulayabilirsiniz.

İnce çizgilerde, göz altı torbalanmalarında, morluklarda, yağ butoncuklarında, elastikiyet kaybı olan üst ve alt göz kapağında, göz altlarının canlanması, aydınlık olması ve nemlenmesi için uygulanabilir.

Işık Dolgusu

Işık dolgusu; birçok problemi sona erdiren, sadece gözaltı uygulamaları için üretilmiş, gözaltı dokusuna yayılan dolgudur. İçeriğinden dolayı göz etrafına gelen ışığı yansıttığı, cildi aydınlattığı ve canlandırdığı için ışık dolgusu olarak adlandırılır. Işık dolgusu; sekiz tane amino asit, hylauronik asit, üç tane anti oksidan, mineral, vitamin ve uygulama sırasında ağrı olmaması için lokal anestezik madde içeren bir jeldir. İçerdiği bu maddeler hücresel seviyede yapılanmayı sağladığı için göz çevresinde aydınlanma ve canlanma etkileri görülür.

Her erişkine uygulanabilir! Işık dolgusu; gözaltında morluk, torbalanma, çukurluk, göz çevresi kırışıklığı oluşmuş her erişkine uygulanabilir. Işık dolgusu uygulaması morlukların rengini açar, çukurlukları doldurur ve hafif torbalarda da torba görünümünü azaltır. Göz çevresinde oluşan kırışıklıkların açılmasında da etkili olan yöntem, göz çevresini ciddi şekilde yeniden yapılandırarak gençleştirir.

Ağrısız bir uygulama! Gözaltı ışık dolgusu anestezi kremi sürüldükten sonra ucu küt olan kanül ile veya iğne ile uygulanır. Tek bir noktadan girilerek gözaltı ve göz çevresindeki bölge dolgu ile doldurulur. Dolgu uygulaması kemiğin üzerine verilir.

Genelde tek seans yeterli olmaktadır. Gerekirse mezoterapilerle kombine edilerek 2-3 seans uygulanabilir. Göz etrafındaki belirtilerin derecesi, kişinin genetik faktörü, kullanılan miktara bağlı olarak etkisi, 1-1.5 yıl arasında devam etmektedir.

Mezoterapi

Göz altı mezoterapisinde hyaluronik asit, pinus pinaster, resveratrol, glutatyon, antioksidan kompleksi, aminoasitler, bakırpeptid ve B grubu vitaminlerden oluşan bir karışım kullanılır. Ciltte hidrasyon ve parlaklık sağlar ve cildi besler.

Haftada bir 4-6 seans uygulanır. İnce iğne ya da kanülle injeksiyon yapılır. Öncesinde lokal anestezik kremler uygulanır. İşlem sonrasında buz kompresi ve bakım kremleri sürülür. Mor halka tedavisinde etkilidir. İçerdiği hyaluronik asit cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlar. Güçlü bir antioksidan olan pinus pinaster aynı zamanda cilt renginin harmonizasyonunu sağlar. İnce kırışıklıkları azaltır ve cilt tonusunu artırır.

Dr. Hülya Sağlam

Dermatoloji Uzmanı

Yazının devamı...

Yeni Yılda Güzellik Sırları

Yeni Yılda Güzellik Sırları

1. Her zaman cilt bakımı yapılmalıdır

Günlük cilt temizliğinin yanı sıra en az ayda bir kez cilt tipine özel bakımlar yapılmalıdır. Antioksidan içeren serumlarla yapılan cilt bakımları ve nem maskeleri özellikle kış aylarına girdiğimiz şu günlerde çok faydalıdır. Ayrıca aquapeeling dediğimiz suyla el değmeden yapılan cilt bakımı ile, ciltte canlılık ve parlaklık sağlanmakta, leke ve akne problemleri azaltmaktadır. Yılda bir kez fraksiyonel lazer ya da dermapen gibi uygulamalarla da daha derin cilt tabakalarında yenilenme sağlanmaktadır. Bunlar, kırışıklıkların, lekelerin ve izlerin tedavisinde daha etkili yöntemlerdir.

2. Lekelerden kurtulmanın tam zamanı

Lekelerden kurtulmak için kimyasal, karbon, enzimatik peelingler, iğneli radyofrekans, PRP, mezoterapi gibi birçok yöntem ile cildinize uygun tedaviye uzman hekiminizle birlikte karar verebilirsiniz. Lekeler oldukça inatçı problemlerdir. Hekimin hastaya doğru tedaviyi uygulamasının yanısıra, hastanın da dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Sıcak ve güneşten korunmak en önemli kuraldır.

3. Gençleşirken doğallık korunabilir

Farklı yöntemlerle kişiye özgü, doğal güzelliği sağlamak mümkündür. Cildin en üst tabakasından en alt tabakasına kadar uygulanan fokus ultrason (odaklanmış ultrason) ile tam kat doku aktivasyonu sağlanarak ameliyatsız yüz germe işlemi yapılabilir. Botoks, dolgu gibi uygulamalarla da kombine edilebilir. Fokus ultrason uygulaması 45 dakika sürer ve yılda bir seans yapılır, yan etkisinin olmaması önemli avantajıdır. Tercihe göre yüz ve boyun sarkmaları için örümcek ağı, iple yüz asma gibi işlemler de yapılabilir. Botoks ve dolgu uygulamaları da bu tedavilere eklenebilir.

4. Yeni yılda dudaklar daha çekici ve dolgun olsun ister misiniz?

Elbette doğallığı koruyarak dudaklara nem veren hyalüronik asit uygulamaları ile dudaklarınız daha dolgun ve çekici görünebilir. Bu işlem son zamanlarda en çok tercih edilen uygulamalar arasındadır.

5. Lazer epilasyon ile cildinizi pürüzsüzleştirin

Lazer epilasyon ile istenmeyen tüylerden kalıcı, etkili ve güvenli bir şekilde kurtulmak mümkündür. Uygulama hekim gözetiminde, cilt tipine, kılın renk ve kalınlığına göre farklı tip cihazlarla yapılmalıdır.

6. Saçlar önemli estetik unsurlardır

Sağlıklı saçlara sahip olmak için düzenli beslenme çok önemlidir. Çeşitli vitamin ve mineral eksiklikleri saç kaybına yol açabilir. Bu gibi durumların saptanması ve tedavisi gereklidir. Tetkiklerin normal olduğu, strese bağlı ya da mevsimsel dökülmelerde mezoterapi uygulaması ile saç kökleri direkt beslenerek dökülme durdurulur, saçlar kalınlaşır, canlanır ve daha hızlı uzaması sağlanır. Çeşitli besleyici serumlar ve gıda takviyeleri de kullanılarak tedavinin devamı sağlanır. Daha çok saçın ön kısmı ve tepe bölgesinde seyrelme ve dökülmenin görüldüğü erkek tip saç dökülmesi ise genetik olarak yatkın erkek ya da kadın bireylerde ergenlikten sonra ortaya çıkmaktadır. Tedavide tüm sayılanlara ek olarak PRP uygulaması tercih edilmektedir. PRP, kişinin kendi kanından elde edilen plazmanın kişinin saç köklerine enjekte edilmesidir. Bu sayede saç köklerinin yeniden büyümesi ve zayıflayan saçların yeniden canlanması sağlanmaktadır. Saç dolgusu, saç aşısı, saç ekimi gibi tedavi seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

7. Sağlıklı ve bakımlı görünüm için el ve ayak bakımı unutulmamalıdır

En çok yıpranan vücut bölgeleri şüphesiz eller ve ayaklardır. Ellerdeki yaşlanma belirtilerinin hafifletilmesinde, özellikle leke ve kırışıklığın düzeltilmesinde peeling işlemleri, lazerle soyma uygulamaları, damarlı görüntünün azaltılmasında dolgu enjeksiyonlarından faydalanılmaktadır. Ayak bakımı ise sadece görünüm değil sağlık ve rahatlık açısından da büyük önem taşımaktadır. Tıbbi el ve ayak bakımı ile hem sağlık sorunları tedavi edilir, hem de temiz bir ortamda steril malzemelerle bakımlı ve güzel bir görüntü elde edilir.

8. Dermatolojik hastalıkların birçoğu için medikal tedavilerin yanısıra modern lazer sistemleri ve çeşitli uygulamalarla tedavi etkinliği güçlendirilmiştir.

Bu hastalıklardan biri de aknedir. Ergenlik ile başlayan bu problem uzun yıllar devam edebilmektedir. Aktif sivilceli dönemde ilaç tedavisinin yanısıra yapılacak bir karbon peeling uygulaması tedavi başarısını artırır. Karbon peeling uygulaması cilt bakımını takiben karbon maske cilde sürüldükten sonra lazerle cildin taranması şeklinde yapılır. Haftada bir tekrarlayan seanslar ile genellikle 3-6 seansta başarı sağlanır. Yağlanma ve gözenekli görünüm azalır, sivilceler kurur ve lekeler kaybolur. Bazen sivilce geçse bile izleri kalır. İz tedavisinde dermapen, fraksiyonel lazerle cilt soyma, iğneli radyofrekans gibi yöntemler başarıyla uygulanmaktadır. Rozasea (gül hastalığı), yüzde yanma ve kızarıklık şikayetleri ile kılcal damar çatlamalarının olduğu sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde de medikal tedavilerin yanısıra 1 ay ara ile 3 seans kılcal damarlara yönelik lazer uygulanmaktadır.

9. İzlerden ve cilt çatlaklarından kurtulun

Doğum sonrasında ya da ergenlikte hızlı kilo almakla oluşan çatlakların tedavisinde, akne ve ameliyat izlerinin tedavisinde fraksiyonel lazer, iğneli radyofrekans, dermapen, mezoterapi gibi yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Bu uygulamalar genellikle ayda bir olmak üzere toplam 4 seans yapılmaktadır.

10. Kendinizi sevin

İnsan bedensel, sosyal ve ruhsal olarak sağlıklı olduğu takdirde mutlu ve huzurlu olabilir. Yılda bir kez check up yaptırmanızı, başta aileniz olmak üzere ilişkilerinizi dengede tutmanızı, cilt sağlığınız ve güzelliğiniz için düzenli periyotlarda dermatoloji uzmanınızı ziyaret etmenizi öneririm.

Yeni yılda herkese sağlık, mutluluk ve güzellikler diliyorum.

Dr. Hülya Sağlam

Dermatoloji Uzmanı

Yazının devamı...

Aknenin güncel tedavileri

AKNENİN GÜNCEL TEDAVİLERİ

Akne sık görülen bir cilt hastalığıdır. Akne tedavisi; Dermatoloji uzmanlarınca, uygun medikal tedavinin yanı sıra mekanik olarak cilt temizliğinin yapılması, akne oluşumun önleyecek uygulamalar ve akne izi tedavisini kapsar.

CİLT BAKIMI

Sağlıklı cilt parlak ve canlı olur. Bu yüzden 20’li yaşlardan itibaren herkesin cildini temiz tutması ve düzenli olarak bakımını yapması gerekir. Ayda bir kez bakım yaptırarak ve doktorun tavsiye ettiği dermokozmetik ürünleri kullanarak cildin güzelliğini ve sağlığını korumak mümkündür. Akneli bireylerde cilt bakımı sıklığı 1 veya 2 hafta ara ile başlanır, daha sonra ayda bir idame tedaviye geçilir. Akne hastası cilt bakımının yanı sıra dermatoloji uzmanı hekim tarafından uygun kremler hatta antibiyotik tedavisi ile desteklenir. Son zamanlarda el değmeden, içerisinde özel ürünleri içeren su ile vakumlu aquapeeling uygulamaları , akneli hastalarda tercih edilmektedir.

KARBON PEELING

Q-switched Nd-Yag lazer ile yapılabilen karbon peeling ile kolajen dokuyu canlandırmak, cildi tazelemek, akneyi azaltmak ve genişlemiş gözenekleri sıkılaştırmak mümkündür. Ağrısız işlem sonrası yara ve kabuklanma olmaması en önemli avantajıdır.

Her cilt tipine yapılabilir

Yaş, cinsiyet gözetmeksizin herkes için uygulanabilen bu yöntem, ortalama yarım saat sürmekte ve hemen günlük yaşama dönmeye olanak sağlamaktadır.

Her mevsim uygulanabilir

Ağrı ve sızıya yol açmayan, enjeksiyonsuz yapılan yöntem ile ciltteki soruna göre 1-3 seansta aknede önemli bir iyileşme elde edilir. Her cilt tipinde uygulanabilen karbon peeling, güneşin bıraktığı lekeler, çiller, ciltteki akneler, sivilce izleri, eskiyen kolajen tabakası, çevresel ve genetik pek çok faktörün olumsuz etkisini çok kısa sürede ortadan kaldırır ve tek uygulama sonrasında dahi cilde parlaklık kazandırır.

Yüzdeki ince tüyler sarartılabilir

Lazer epilasyonla kalıcı olarak yok edilemeyen ince tüylerde sarartma işlemi de yine karbon peelingle mümkündür. Hormonal bozukluğu olan ve buna bağlı olarak akne, leke ve ince tüylenmeleri olan polikistik over’i olan bayanlarda sonuçlar oldukça başarılıdır.

Q-Switched Nd-Yag lazer ile akne iyileşmesi, kızarıklıkların giderilmesi ve iz oluşumunu azaltmak mümkündür.

DERMAPEN, DERMAROLLER

Son derece ince ve özel olarak hazırlanmış ince çelik iğnelerden oluşan dermapen ile deride çok sayıda gözle görülmeyen delikçikler açılır. Böylece salınan trombositler ve büyüme faktörleri yardımıyla derinin kendi kendisinin onarımı sağlanır. Kişinin şikayetine yönelik belirlenen serumun işlem sonrasında açılan kanallar sayesinde normalden 200 kat daha fazla emilmesi sağlanır.

Dermaroller, saç dökülmesi, leke ve akne izi tedavilerinde kullanılır. Dermaroller ile akne izi tedavisi, steril ortamda yapıldığında hiçbir sorun teşkil etmeyen son derece etkili ve popüler bir yöntemdir. Kişinin ihtiyacına göre haftada bir ya da ayda bir uygulanabilmektedir.

FRAKSİYONEL LAZER TEDAVİSİ

1996 yılından beri güvenle kullanılan Fraksiyonel lazer teknolojisi, son yıllarda kozmetik dermatolojide sıklıkla kullanılmaktadır. Bu lazer sistemi cilde uygulandığında cildin bazı bölümleri etkilenirken bazı bölümleri ise sağlam kalmakta, yani uygulamadan etkilenen alanda ciltte kontrollü hasar oluşturulmaktadır. Geri kalan sağlam cilt dokusu kısa zamanda hasarlanan alanı tamir etmektedir.

Gözenekleri de sıkılaştırır

Akne izlerinin yok edilmesinde ve gözeneklerin sıkılaştırılmasında güvenle kullanan bir yöntem olan Fraksiyonel lazer, deri renginde açılma, canlanma ve parlaklık sağlayıp ton farklılıklarını düzenler. Yara, yanık, jilet ve cerrahi kesik izlerinin giderilmesinde tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Genellikle 3-4 seansa ihtiyaç duyulur

Cilt yenileme ve akne izi için genellikle 4 seans gereklidir. Tedavi edici etkileri 6 ay - 1 yıl devam eder. 3-4 haftada bir tekrarlanan uygulamanın seansları ortalama 15–20 dk. sürer. Uygulama sonrası ilk 24 saat yüzde kızarıklık ve yanma hissi olsa da nemlendirici kremlerle yatışması mümkündür. Nadiren yüzeyel kabuklar görülebilir, iz bırakmadan en geç 3-5 gün içinde iyileşir. İlk gün yüzün yıkanmaması, 3 gün içinde de makyaj yapılmaması önerilir. Uygulama sonrası yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır.

Sonbahar-kış sezonu, fraksiyonel lazer zamanı

Yaz aylarında güneşten korunma tam yapılamayacağı için tedavinin kış aylarında yapılması daha doğrudur.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

Gelecekte bir gün organlarımız, hasarlanan cildimiz veya uzuvlarımızın kendi kök hücrelerimizle tamiri mümkün olabilecektir. Bu da cildimizin yaşlanmasının durdurulması anlamına gelmektedir. Bu cümleleri okuduğumuz zaman bilim kurgu filmlerini anımsasak bile, birçok bilim insanı bu konular üzerine yoğun çalışmalar yürütmeye devam etmektedir.

Kök hücre tedavisi, hastanın kendi hücrelerinden elde edilen fibroblast hücrelerinin, doku mühendisliği teknikleri ile çoğaltılarak tedavi alanlarına uygulanmasıdır. Zamanın etkilerini geriye çeviren bu hücresel tedavi yöntemi, kapanmayan kronik yaralar, sivilce izleri, falçata izleri ve çatlak tedavisinden; cilt gençleştirme ve dudak dolgunlaştırılmasına kadar birçok farklı işlem için kullanılmaktadır.

Nasıl yapılır

Kök hücre tedavisi, kişinin kendi hücrelerinin kullanıldığı bir yöntemdir. Kişinin sağlam bölgesinden doku örneği alınır. Daha sonra fibroblast hücreleri çoğaltıldıktan sonra elde edilen zenginleştirilmiş solüsyon, kolajen üretiminin uyarılacağı bölgelere enjekte edilir.

Uygulama 3 hafta ara ile 3 seans olarak yapılır.

PRP (Platelet Rich Plasma)

PRP, kişiden alınan küçük miktardaki kanın santrfüj işlemine tabi tutulduktan sonra bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki 'platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma'nın (PRP), yine aynı kişiye enjekte edilmesidir.

Yüzde yeni kolajen sentezi sağlanarak daha parlak ve sağlıklı bir cilt görünümü sağlayan PRP; aknelerin, akne izlerinin ve lekelerin azaltılmasında etkili doğal bir tedavi şeklidir.

Diğer tedavilerle kombine edilebilir

3 hafta ara ile 3-4 seans uygulanan PRP, diğer iz tedavileri ile kombine kullanılabilir. Yüz temizlendikten sonra aktif sivilceler yoksa fraksiyonel lazer, dermaroller veya injeksiyonla, sonrasında PRP maskesi ile işlem tamamlanır. İşlem sonrası kızarıklık olabilir fakat en fazla 1-2 günde iyileşir. İşlemden sonra mutlaka iyi nemlendiriciler ve güneş koruyucu kullanılmalı; sıcak su ile banyo ve solaryumdan uzak durulmalıdır. Sigara içilmemesi de etkinliği artıran önemli faktörlerden biridir.

İĞNELİ RADYOFREKANS

İnce iğneler arasında radyofrekans enerjisinin kombine edilmesiyle yapılan bir uygulamadır. Akne izlerinin tedavisinde kullanılır. Kollajen sentezinin ısı ile artması ile fayda sağlar. 3-4 hafta ara ile 3 seans yapılır.

Yazının devamı...

Akne Her Yaşta Görülebilen Bir Cİlt Hastalığıdır !

Akne Nedir?

Toplumda çoğunlukla sivilce olarak bilinen akne, iz bırakabilen kronik bir cilt hastalığıdır. Sıklıkla burun kenarları, alın, çene ve yanaklarda görülen akneler; saçlı deri, göğüs, sırt ve omuz bölgelerinde de oluşabilir. Akne oluşumunun temelinde yatan nedenin mutlaka iyi araştırılması gerekir.

Akne hangi yaşlarda görülür?

Aknelerin oluşumu genellikle 12-14 yaşlarında başlar, 16-19 yaşları ise en yoğun olduğu dönemlerdir. Herkes, yaşamı boyunca az veya çok akne problemi ile karşılaşır. Açık komedonlar, yassı, hafif kabarık, merkezi siyah bir nokta şeklinde görülür. Kapalı komedonlar ise akne lezyonlarının öncüsü olarak kabul edilen beyaz noktalar olarak meydana gelir. Fiziksel olarak önemli şikayetlere neden olan akne, psikolojik olarak da önemli sorunları beraberinde getirir. Buna ‘dismorfofobi’ adı verilir.

Akne oluşumunu etkileyen faktörler nelerdir?

Erken yaşlarda başlayan akne sorunu daha şiddetli seyreder

Akne tedavisi aylarca hatta bazı durumlarda yıllarca bile sürebilir. Bazı hastalarda kendiliğinden geçtiği de görülmektedir. Çok erken yaşlarda başladığında daha şiddetli seyretmeye eğilimli olurlar. Bazen 20’li yaşlardan sonra da devam edebiliyor ve erkeklerde daha şiddetli seyrediyor. Tedavisi uzun sürdüğü için hasta uyumu çok önemlidir. Her hastaya özel tedavi uygulanması gerekir. Hafif, orta ya da şiddetli olmasına göre tedavinin yöntemi ve süresi değişir. Ancak tüm seviyelerde medikal ilaçların yanında dermato-kozmetik ürünler ve işlemler kullanılabilir. Beraberinde yapılan cilt bakımları, karbonpeelingler, hastanın daha kısa sürede akne probleminden kurtulmasına imkan verir.

İlaç kullanımında nelere dikkat etmek gerekiyor?

Retinoid grubu ilaçlar; şiddetli akne sorunlarında, dermatolog kontrolünde ağızdan alınan ilaçlardır. Bu ilaçların alımında en sık karşılaşılan sorun, dudak ve burun başka olmak üzere cilt ve göz mukozalarında kuruluğa neden olmalarıdır. Bu hastalarda belli dönemlerde kan kontrolü yapılarak karaciğer fonksiyonları değerlendirilmelidir. İlaca bağlı yan etkileri azaltmak için hastalar uygun dudak koruyucu kremler ve yüz için bakım kremleri ve güneş koruyucular kullanılmalıdır.

Aknenin temelinde yatan neden belirlenmelidir

Akne, hormonal nedenlerle gelişebilen bir hastalıktır. Özellikle erişkin kadınlarda sıklıkla akne görülüyorsa mutlaka hormon tetkiklerinin yaptırılması gerekir. Polikistik over sendromu olan kadınlarda akne ve tüylenme görülür. Bu durumda hastalığın mutlaka bir dermatolog kontrolünde tedavi edilmesi önemlidir. Akneli hastaların cilt bakımının yanında makyajla da aknelerin görünürlüğünü azaltmak sakıncalı değildir ancak makyaj için seçilen ürünlerin dermato-kozmetik ürünler olması ve hafif uygulanması önemlidir. Bu tip ürünler ilaçlarla kozmetikler arasındadır ve yağ dengesini kontrol edip tedavi edici nitelik taşırlar.

Yağlı gıdalar akne oluşumunda etkili midir?

Kuru cilt tipine sahip bir kişide akne oluşmayabilir. Ancak yağlı cilt tipine sahip kişiler, çerez, çikolata gibi yağlı gıdaları aşırı tüketirlerse, mevcut aknelerinde artış gözlemlenir.

Tedavi edilmeyen akne iz bırakıyor

Akne tedavi edilmediğinde iz kalma riski artar. Özellikle kişinin yüzüyle oynaması, akneleri sıkması ve kaşıması iz kalma ihtimalini yükseltir. Özellikle kulak memesi ve dudakların birleştiği yere uzanan hizanın üzerinde kalan hiçbir sivilcenin sıkılmaması gerekiyor. Bu bölgede bulunan kan damarları doğrudan beyinle ilişkili olduğundan buradaki sivilcelerle aşırı oynamak beyinde hasara dahi neden olabilir. Antibiyotik tedavisi şart olabilir. Mutlaka dermatoloğunuza danışınız.

Akne tedavisinde hangi dermatolojik yöntemler kullanılıyor?

Medikal ilaç tedavisi

Cilt bakımı

Karbon peeling

Kimyasal peeling

Fraksiyonel lazer

Dermaroller, Dermapen

İğneli radyofrekans

Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.