MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Spor Macerası

Merhaba ponçiktoşlarım,

Hani böyle yaz mevsimine çeyrek kala, spor salonlarından çıkmayan ponpon kız grubu olur ya. Heh ! işte şuan tam bende o şekildeyim. Ne demişler ‘’ Kınama boşuna, gelir bir gün başına ‘’ hayır yani ben bu tarz insan değildim. Bu ameliyatı olduktan sonra tamamen beynim ve vücudumda bulunan fazla yağları nasıl atarım diye sürekli beyin egzersizleri yapıyorum. İyi mi yapıyorum ? Yoksa, kötü mü yapıyorum ? asıl tuhaf olan konu da tam bu .

Bu zamana kadar böyle dert ettiğimi hatırlamıyorum;

Evet doğru fazlaca spor salonuna gittim/gitmedim.

‘’ Yok abi ! Bu sefer kesin gideceğim. ‘’ ( gidemedi )

Dediğim o kadar çok zaman oldu ki yani inanın çevreme rezil oldum. Amaan ! O kadar önemli değil, kimler nelerden rezil oluyor. Ben spor salonuna gidemedim diye mi rezil olacakmışım peeh. Hayır yani eğer bu sebepten olacaksam bırakın olayım.

Konunun başında ponpon kız grubu dedim ama herhangi bir ötekileştirme söz konusu değil lütfen yanlış anlaşılmasın. Bu ameliyattan sonra ufak bir problem yaşamıştım, ama tamamen ameliyat ile ilgili bir komplikasyon sonucu ortaya çıkan bir durum değil. Kesinlikle benim ilgisizliğimden kaynaklanan bir durum ama sonuç ? ( – Akıllandım )

Her neyse yani bu ameliyattan 1 ay sonra falan spora başlayabiliyorsun.

Örneğin; Yüzme, fitness, yürüyüş vb.

Bende dedim ki; İlk yüzmeden başlayayım. ( ama tabii hastalık sonucu o biraz ertelendi, ben baya hastalanınca bizimkiler tedirgin oldu göndermedi )

O zaman bende spor salonuna gideyim bari dedim, oturduğum muhitte güzel kadınlı-erkekli idare eder boyutta bir salon mevcut, 9 katlı bir düğün pastasıyken de oraya gidiyordum. Spor salonun sahibi pek muhterem hocam ise, o zamanlar benimle baya uğraştı.

Uğraştı derken; ‘’ 3 ay sık dişini, benim dediklerimi yap kesin kilo vereceksin. Hatta senin – before / after – fotoğrafını bilborda bastırıp cama asarız ‘’ demez mi ? – Hayır yani buna kendi gerçekten inandı mı ? Buradan kendisine sesleniyorum; Sayın G… Hocam gerçekten buna inandınız mı ?

Tabii bu dediği olmadı ve ben ameliyat oldum ? Acaba o fotoğraf basılacak diye gerildiğim için mi ameliyat oldum ben ? Şuan yazımı okuyan bir psikiyatrist var ise konu ile ilgili mail atarsa çok memnun olurum.

Ameliyat olduğumu duyunca G… Hocam çok üzüldü, yarı ölü gibi bakıyor gözlerimin içine, yeni kayıt olmaya gittiğimde.

-’’ Az tutamadın o gırtlağını da, doğru düzgün zayıflayamadın’’ demez mi ?

Hayır yani bu duruma sen gerçekten inanıyor musun ? İşte hayaller, hayatlar. Bu ara kendimi spora fazla kaptırdım 2,5-3 saat spor yapıyorum. Yetmiyor eve geliyorum ağırlık çalışıyorum, kendi çabalarımla pilates hareketleri yapıyorum. Azimliyim kendime şaşırıyorum doğrusu laf aramızda ? Önceden spora giderken sabahın köründe giderdim kimse beni görmesin rahat rahat spor yapayım diye, şimdi karışık grupmuş, kalabalıkmış resmen umrum dışı.

Ama benden size bir tavsiye ne olursa olun, kimselere bakmayın siz. Sporunuzu yapın, kalabalık olsa da yapın bana benzemeyin aşk pastalarım.

Ayyy! Canım nasıl çikolata çekti.

Öptüm,bys.

https://twitter.com/extralargehatun

https://www.instagram.com/extralargehatun/

https://www.facebook.com/large.hatun.33

Yazının devamı...

Extra Large Hatun: Zayıflıyor

Extra Large Hatun Zayıflıyor.

Bunca sene nice diyet listeleri, nice spor aktiviteleri ve daha nicelerini demiş fakat nihayet sonuca ulaşamamış.Hayattan bir yandan da memnuniyetsiz XL Hatun, belki bir dönüm noktasından geçti galiba hayatının en zor ama bir o kadar da güzel kararını verdi. Hayatına tekrardan bir başlangıç yaptı.

Ya hu insan kendi hayatını böyle başkası gibi anlatması çok saçma geliyor bana ponçiklerim. Gelin şu mevzuyu ben size uzun uzunnnnn anlatayım, sizde benim bir süredir neden ortadan kaybolduğumu daha fazla merak etmemiş olursunuz.

''Çın çın çın'' Ladies and Gentlemen Hayatımı Formatladım Yeni Hayatıma Yelken Açtım... Hikayesine hepiniz,Hoşgeldiniz. Keyifli okumalar..

Aslında tamamen ortadan kaybolmamıştım.Gerek sosyal medyada,gerek burada olsun elimden geldiğince sizden kopmadan bir süreç tamamlamak istedim.Fakat 2 aydır bütün zamanımı kendime ayırdığım için ve yazacağım konuyu toparlamadığımdan sizinle bir araya gelmedik.

Bu süreçte beni hiç yalnız bırakmadınız. Mailleriniz geldi ''Nerelerdesin ? , Yazdıkların beni çok güldürüyor. , Seni özledik hadi artık tekrar bir şeyler yaz. , Sanırım artık yazma işini bıraktın. '' vb. yazılar düştü posta kutuma. Hepinize cevap verebildiğimi düşünüyorum,çünkü cevapsız bir mail düşünemiyorum yani gerçekten çok can acıtıcı.Bunu az çok hepimiz yaşamışızdır (cevapsız mail durumu ), madem bu kadar çok benimle birlikte olmak istiyorsunuz bende artık kendimi toparlayıp bir şeyler karalamaya başladım.

Ahh, ah ! Bu süreçte bir de sevgilimden ayrıldım.

O konuyu hiç açmıyorum hoş sizden de pek bir şeyler saklamıyorum ama, bu konu çok saçma inanın. Yaşadık,uyuşamadık ve bitti ( yani sanırım bitti,en azından bana öyle geliyor.)

Neyse ya konu baya uzadı asıl konudan uzaklaştık ponçiklerim. Yaklaşık 1 senedir istediğim ama korktuğum bir operasyon gerçekleştirdim ( TÜP MİDE AMELİYATI). Şimdi bir çoğunuz ; '' OOOF, bu sene de amma popüler oldu bu ameliyat,önüne gelen herkes oluyor. '' falan diyeceksiniz biliyorum. Ama bunu yaşamayan ve nasıl desem hissetmeyen anlayamaz.

Şimdi aramızda bazı anti tıbbi müdahaleciler sakın bana ; '' Tutsaydın boğazını verseydin '' falan da demeyin yani.Gerçekten yufka kalplerinizi kırabilirim o derece bir kıvamdayım.

E anacım senin kadar benimde aklım var, tutabilsem herhalde tutardım. Fakat 100 kilonun üzerinde olunca inan her şey sizin gibilerin dediği gibi olmuyor.

Ayy hele bir de şöyle bütün çevren ya da yeni tanıştığın kişiler, diyetisyen kesilmez mi ? Hani o tipik '' KİBRİT KUTUSU BÜYÜKLÜĞÜNDE Kİ LİGHT BEYAZ PEYNİR '' olayları var ya.

Heh ! işte o '' KİBRİT KUTUSUNa'' , o fiks listeyi veren kişiyi koyup,yere atıp üstünde tepinmek istiyorsun. Ya gerçekten bu böyle, siz bilemezsiniz bu durumu,şöyle söyleyeyim en azından hepiniz değil ama yarınız beni gayet iyi anlıyordur sanırım.

1 senedir bir türlü karar verememişken,bir anda '' TAMAM '' dedim ben ameliyat olacağım,ailemi aldım karşıma '' çat,çat,çat '' başladım anlatmaya, bir anda kutuplaşmalar oldu. Kimileri ol dedi, kimileri olma ( o zaman da beynimi yani .........) Değişik tepkiler geldi, gelmedi değil şimdi burda masal anlatmayayım hiç. Aileme bu durumu kabul ettirmek kolay olmadı, ama ne oldu ?

'' KASIM AYINA AMELİYAT TARİHİMİ ALDIMM ''

Şimdi ilk başta da sevgilimden ayrıldım demiştim ya, tabii o dönemlerde biz böyle sevgili değil de ne bileyim değişik bir ilişki içerisinde iken ( tabii ki o da benim gibi ay çöreği gibiydi ) e bu ameliyat mevzusunu onunlada konuştum.

Dedim ki ; '' Bak ben böyle böyle bir ameliyat olucam, bir süreç yaşıcaz ona göre sonra bana tırı vırı yapma, ay ben bunları demez olaydım. Bu gayet olgun olan adam bir den çocuklaştı, işte ya sana bir şey olursa bilmem ne. Benimde hayat felsefem şu şekilde '' YA HU ZATEN ÖLECEĞİZ. ÖYLE DE ÖLECEĞİZ, BÖYLE DE ÖLECEĞİZ '' o yüzden panikleme gibisinden minnoş minnoş kandırma çabalarına büründüm. Hayır yani niye geriliyorsun ki bu kadar. O ameliyat masasına yatacak olan benim. Sana ne oluyo da beni de geriyorsun tosbik.

Sevgiliyle de bu evre atlatılınca hooop, ameliyat tarihi geldi çattı.

Bende bir korku ve bayram havası vardı. Hoş bu sene benim mideyi ya kestiler , ya kestiler yoksa seneye kurban bayramına 7 kişi ortak olup beni komple kesiceklerdi. Allahtan yarım mide ile hayatımın geri kalanını kurtarmış oldum aşk pastalarım.

40 dakika süren operasyon sonucu, benim ayılmam kendime gelmem falan 1-1,5 saat oldu.

Beni odama getirmişler,yatağıma yatırmışlar ben narkozdan bir dünya hiç bir şey hatırlamıyorum tabii, Ama gözlerimi açtığımda bizimkilerin bazıları ağlamış belli gözler kızarmış,bazıları ise gayet sevinçli beni motive ediyor. Ama tabii ben sigara kullanmayan bir insan olarak o narkoz beni baya sarstı. Düşünün yanı 23 yaşındayım, ve bu zamana kadar bir kere serum almamışımdır. Ya da ne bileyim bir yerim kırılmamıştır. Her neyse işte ben uyandım. Şimdi bekliyorum kendi kendimi deniyorum. Acaba bir yerim ağrıyor mu ?

A-aa, inanır mısınız ? Sıfır ağrı, hiç ağrım yoktu yani düşünün. Doktorum, ah benim canım yakışıklı bir o kadar da kibar doktorum. Odaya gelmiş bizimkileri sakinleştirmiş bile, ''Ameliyat çok başarılı geçti, Kilosu beni korkutmuştu fakat , ameliyat hiç te korktuğum gibi olmadı.Gayet başarılı bir şekilde sonuçlandırdık,geçmiş olsun '' demiş ve odadan çıkmış.

Tabii bu süreç böyle geçti ben ameliyatımı sabahın erken saatinde oldum. Gece kalktım ve yürümeye başladım. Zaten bu başarılı geçen her TÜP MİDE AMELİYATI sonucunda uygulanıyor.Bol bol yürüceksin ki rahatlayasın diye,ben ameliyattan ödü kopan ponçik,yeni ameliyat olacaklara tavsiyeler veriyordum düşünün artık nasıl güzel geçtiyse ameliyatım.

5 gün hastanede kaldıktan sonra eve geldim. İlk 15 gün içinde sırf berrak sıvı olan besin ile beslendim. Bunlar nedir ? ; Su,tanesiz çorba, ve bir de ameliyat sonrası bu süreçte bünyemiz zayıf düşmesin diye verilen mama ( ay mama dediğime bakmayın resmen çikolatalı süt fakat ben kendisine o kadar da ısınamadım,ki çikolataya deli olan biriyim.) 15 gün bittikten sonra ki evrede bir 15 gün kadar da püre dönemi var ; Bunda besinleri püre kıvamında yiyeceksin.Örneğin; Ispanak ( pirinçsiz ) blenderdan geçir, mantar ( haşlama ) çatalının arkası ile ez ve püre haline getir. Bu şekilde devam etti, ve 1.ay dolduktan sonra da besinlere yenileri eklendi.Tavuk,köfte,balık gibisinden...

Bu şekilde bir beslenme durumları ile süreci tamamladım. Şuan için 4 ay oldu ve ben '' TAMI TAMINA 37 KİLO VERMİŞ OLDUM ''

Değişiklikler, baya güzel oldu yani bana iyi geliyor.Şimdi ise hergün yaklaşık 2 saat bazen 2,5-3 saat süren spor hayatımda eski spor salonunda çektiğim işkenceler gibi değil,gayet iyi ve keyifli geçiyor. Şimdi ; Aaa ! Bak kilo verdi sevgilisinide beğenmedi ayrıldı,falan gibi düşüncelere kapılmayın. Öyle beğenmeme gibi bir durum söz konusu olmadı,dediğim gibi anlaşamadık ayrıldık.

Hayatı bir kere de zayıf olarak yaşıyalım bakalım, bana neler kazandıracak. Şuan için size şu kadarını söyleyeyim inanın her şey,herkes çok değişti.

Bugünlük bu kadar yeteri kadar kafanızı şişirdim,gözlerinizi yordum.

Affedin beni,geç haberiniz oldu.

TÜP MİDE AMELİYATI CANDIR.

SOSYAL MEDYA

https://www.instagram.com/extralargehatun/

https://twitter.com/extralargehatun

https://www.facebook.com/large.hatun.33

Yazının devamı...

Unsuz,Şekersiz,Yağsız Kurabiye

Ponçiklerim kış bir geldi pir geldi yahu. Neredeyse günlerce ne işe gidebildik,ne okula gidebildik.

Eee böyle olunca ne oldu ? Hooooop kilolar geldi,ay ne söyliyim vallahi hiçte hoş gelmediler.Bir an önce def etmek lazım şunları,ben şimdi sizi başlıktan da anlayacağız üzere mükemmel bir tarif ile buluşturmak üzereyim.Bu tarif tam bir minnoş,tarifi gibi kendi de minnoş olan bir Diyestisyen; Demet ÖZELGÜN,bu zamana kadar fazla diyetisyen gördüm.Ama onun kadar minnoşunu fındığını görmedim. Hadi bakalım Minnoş Dyt.Demet ÖZELGÜN spesiyali ,enfes olağanüstü bir ara öğün tarifi.Lafı uzatmaya gerek yok malzemeler ve yapılışı işte karşısınızda.

Unsuz,Şekersiz,Yağsız Kurabiş Tarifi

· 1 veya 1,5 su bardağı yulaf ezmesi + ½ çay bardağı yulaf kepeği

· 1 adet yumurta

· 1 adet muz

· 1 adet elma

. 2 adet kuru hurma, 2 adet kuru kayısı

· 1/2 çay bardağı ceviz

· 1/2 çay bardağı fındık

· 1 tatlı kaşığı tarçın

· 1 çay kaşığı çörek otu

· 1 paket kabartma tozu

· 1 paket vanilya

Yapılışı

Kuru meyveler ve kuruyemiş (ceviz,fındık) küçük küçük doğranır. Muz soyulup ezilir. Elmalar soyulup rendelenir. Tüm malzemeler karıştılır ve yumurtalar çırpıldıktan sonra malzemelere eklenir. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye şekil verilerek konur. (20 adet çıkar). 180 derecelik fırında 20-25 dakika pişirilir.

Diyetisyen Demet Özelgün

Afiyet bal şeker olsun,kilo yapmasın ballı çöreklerim.

Öptüm,bys.

https://www.instagram.com/extralargehatun/

https://twitter.com/extralargehatun

https://www.facebook.com/large.hatun.33

Yazının devamı...

"DirenNur" artık "HamişNur"

2 Eylül 2014 tarihinde bir motivasyon fotoğrafı ile başladı aslında '' Instagram'' ile tanışman ''DirenNur'' dedin.İlk önce hayata karşı Diren meliydi NUR,sonra kilolarına diren meliydi.

Yoksa sadece iştahına karşı olan zaafına mı direnmeliydi.

Nur'un dünyası tüm extra large hatunların başından geçen olaylar gibiydi,tek farkı ise diğer hem cinsleri gibi saklanmak yerine kendi gibi bu durumdan muzdarip olanlara belki bir umut olurum, belki toplumda ki bakış açılarını biraz da olsa engelleyebilirim diyerek yola çıktı.

3 sene içinde Nur ''945'' fotoğraf ile 12,1 B takipçisinin adeta ailesinden biri olmuştu.

Bu fotoğraflarda sadece diyet,spor yoktu. Ne yani '' EXTRA LARGE'' yiz diye güzel olamaz mıyız ?

Ay vallahi misler gibi de oluruz be yavrusu

DirenNur makyaj önerileri ve alışveriş hakkında da paylaşımlar yapıyordu.Aşkıyla,evliliğiyle,mutluluğu ile hayatı güzel bir şekilde devam ederken.

Sayfasına bakarken bir de ne göreyim. Bizim DirenNur olmuş mu sana HamişNUR (HAMİLE) nasıl sevindim,nasıl mutlu oldum.Hemen Nur'a yazıp onunla ufak bir röportaj yapmalıyım dedim.

Ve sağ olsun beni kırmadı,işte durum tam da bu şekilde başladı;

- Nur'u toplum nasıl bir anda '' DİRENNUR'A'' çevirebildi anlatabilir misin ?

Klasik her şişmanın duyduğu laflardan sıkılmamla.. '' Zayıf olsan taş gibi olursun...aslında zayıf olsan çok hoş kızsın...'' gibi tipik söylemler.

-Hamile olduğunu öğrendiğinde neler hissettin ?

Öncelikle hamile kalamayacagımı düşünüyordum neden mi ? Çünkü ben kiloluydum! Zayıflar hemencecik hamile kalabilir ama ben uğrasacaktım!

Bunu bana empoze eden tüm çevrem oldu. Eşim ve ailem(anne baba kardeş) hariç hatta doktorlar bile! Bir kontrolde bayan doktor resmen beni öyle azarladı ki ''Bu kiloyla cocuğumun olamayacagını zaten cok sayıda da kistim oldugunu'' söyledi.

Neyse sorudan uzaklastım hamile oldugumu öğrendiğimde sadece çığlık atabildim çizgi var ama ya kaybolursa ? ''Saçmalama sen hamile kalamazsın çünkü şişmansın !'' düşüncesini bir türlü atamıyordum kafamdan.

Taa ki testler yapılıp sonuç kesinleşene kadar, Pozitif cevabı geldiğinde eşim ile hastanenin en köşesine gidip, birbirimize sarılıp ağladık.. O an ki duygularımı hiç bir kelime anlatamaz.

-27. Haftana yeni girdin, bu sürecine kadar herhangi bir sorun ile karşı karşıya kaldın mı ?

Çok şükür şimdiye kadar bebek de ben de çok iyiyiz. Doktorum bizden memnun korkulanın aksine iyi gidiyor (inşallah sonuna kadar da böyle gider)

-Çoğu extra large hatun '' Asla ANNE olamayacağım '' düşüncesi ile kendini ruhsal yönden çöküntüye uğratıyor onlara neler söylemek istersin ?

Benim gibi yapmayın sadece süreci uzatırsınız! Kilolular hamile kalamayacak olsa benim içimdeki ne gaz mı :)

Ama söylemeden geçemeyeceğim kendi sağlıkları ve bebeğin sağlığı için tabi ki kilo verebilirlerse versinler burda kilo iyi birşeydir demiyorum. Sadece sürekli her konuda karşımıza çıkmasından rahatsızlığımı belirtmek istiyorum.

- Bu dönem de beslenme ile ilgili nelere dikkat ettin ?

Başlarda online olarak görüştüğüm diyetisyenim vardı sağolsun cok yardımcı oldu. E zaten artık aşağı yukarı neler yemem gerektiğini biliyorum,zaten mideniz sizi bu süreçte uyarıyor size zararlı bir şeyi kabul etmiyor :)

- Spor hayatına devam ediyor musun ?

Çoğu hamile, hamile yogası ya da pilates yapıyor ama ben yapmadım bence en etkili spor yürüyüş, yürüyüş, yürüyüş:)

- İkinci kez anne olmayı düşünüyor musun ?

Fiziki olarak ''evet'' ama psikolojik olarak önce birini büyütmeyi başarırsam düşünürüm :)

- Son olarak seni '' HamişNur '' olarak instagram dünyasından çıkartıp, sesini daha geniş kitlelere rahatlıkla duyurabileceğin bir platformda olmana vesile olan minnakın ( evladın ) için neler söylemek istersin ?

Benim minik oğlum,benim mucizem.
Şuan her tekme atışında ''hadi annem gel de seveyim seni '' diyorum:)
Canımın içi oğlum sen bana herkesin çok gördüğü bir hediyesin seni kucağıma alacağım günü dört gözle bekliyorum.

Daha şimdiden sana çok ama çok aşığım sanırım babanın pabucu dama doğru gidiyor:) Sağlıkla gel annem ben seni öpmek koklamak için hazırım :)

Heeyy !! Hatunlar,

Duydunuz mu ? Siz de ''ANNE'' olabilirsiniz.Lütfen karamsarlığa kapılıp,kendinizi ruhsal çöküntüye uğratmayın.

Vakti geldiğin de her şey olur.Merak etmeyin.

Bugün oldukça duygusal bir paylaşım yaptık.

Hadi öptüm bys.

https://www.instagram.com/extralargehatun/

https://twitter.com/extralargehatun

https://www.facebook.com/large.hatun.33

Yazının devamı...

Şişmanlığın Tarihi

Epey oldu görüşmeyeli ponçiklerim. Kendimi bir türlü hazır hissedemedim yeni bir yazı yazmak duygularımı dile getirmek için. Fakat sizden gelen o kadar çok mail oldu ki bunlara artık karşılıksız kalmamam gerektiğini anladım ve yeni yazımı bir araştırma ile sizi bilgilendirmek istedim.

İnanın bu benim aklıma nereden geldi veya neden böyle bir konu hakkında araştırma yapmak istedim şuan ben bile farkında değilim. Ama öğrenelim,bilelim istedim ballı çöreklerim.

Keyifli okumalar.

Şişmanlık Tarihi

Şişmanlık maalesef ki son dönemlerde ortaya çıkan bir sorun değildir. Avrupa bölgesinde günümüzden tamı tamına 25.000 yıl önce ki Paleolitik döneme ait ''Şişman KADIN'' kalıntıları bulunmuştur.

Paleolitik Dönem : Yontma taş devri

Greko-Romen dönemine ait ''Şişmanlığın klinik boyutu'' ile ilgili belgelere rastlanmıştır. 19. Yüzyıl'da şişman kişilerde enerji konusuyla ilgili küçük çaplı çalışmalar yapılıp bu dönemde yapın hücrelerde depolandığı bilgisi ortaya çıkmıştır. Ayrıca hayatımız boyunca ''Pazartesi Günü'' başladığımız olağan ritüelimiz ''DİYET'' hakkında ilk kitap bu dönem de yazılmıştır.

2.000 yıl önce Hipokrat ilk kez obezite'nin sağlığa olumsuz etkilerini ortaya koymuş olsa da gerçeğin anlaşılması ancak 20. Yüzyıl'ın sonlarında gerçekleşmiştir.

Greko-Romen : Yunan – Roma İmparatorluğu

Günümüz de obezit'e artık ; Fizyolojik , psikolojik , hormonal , metabolik , organik , estetik ve sosyal etkileriyle yaşam kalitesini ve standartını olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Kilo fazlalığı ile şişmanlık aynı şey değildir.

ŞİŞMANLIK; Yağ dokusu artışa bağlı olarak gerçekleşiyor.

KİLO FAZLALIĞI; Yağ dokusu artışı olmaksızın vücut ağırlığının ideal değerlerinin üzerinde olmasıdır.

Ama merak etmeyin her ikisinin de çaresi mevcut. Araştırmalara göre dünya nüfusunun 6/1 ''ŞİŞMAN''

Dünya'da şişmanlık ise ; Yaklaşık 250 milyon kişinin şişman olduğunu biliyor muydunuz ?

İnanın ben bu kadar fazla olduğumuzu tahmin etmiyordum. Ne kadar da fazlalığız ama toplum bu rağmen ısrarla bizi bir türlü kabul etmiyor.

Amerika'da yaşayanların %50'den fazlası obez %20'sinin ise şişman olduğu vurgulanmaktadır. Avrupa'da bazı bölgelerde obezite oranı %40 - %50'ye çıkarken ülke ortalamaları %5 - %22 arasında değişiyor.
Ülkemizde yapılan araştırmalar sonucunda ise her 4 kişiden 1'i şişman.

Öptüm,bys

extralargehatun@gmail.com
https://www.instagram.com/extralargehatun/
https://twitter.com/extralargehatun

https://www.facebook.com/large.hatun.33

Yazının devamı...

Kol Sarkıkları İçin Çözüm ve Egzersizler

Bu sorun ister extra large olsun, ister zayıf olan hatun veya beylerde olsun. Hemen hemen herkes de görünen,tedavisini sadece bıçak altına yatarak çözümlenebileceğini düşünen bireyler ile dolu. Size hiç bıçak altına yatmadan da bu şikayetlerinizden kurtulabileceğinizi anlatsam ?

Ben bugün size süper çözümlerden bahsedeceğim. Faydalı olduğunu düşündüğüm bilgileri sunmakta gecikmemeye çalışıyorum.Keyifli okumalar ponçiklerim.

Limon Kürü;

Her derde deva olan limon burada da kurtacımız, bence bize verilmiş en güzel lütuflardan biri '''' kıymetini bilip değerlendirelim o zaman :)

Malzemeler

1 adet limon

1 şişe maden suyu

1 çay kaşığı limon yağ

1 çay kaşığı zeytin yağ

Yapılışı

Öncelikle 1 tane limonu kabuğuyla birlikte minik parçalara ayırıp bir cezvenin içerisinde maden suyu ile birlikte kaynatın.Kaynadıktan sonra karışımı blender'dan geçirin ve limon yağı ile zeytinyağını ekleyip tekrardan karıştırın.Bu karışımı şikayetçi olduğunuz bölgeye uygulayıp yarım saat beklettikten sonra peeling etkisi yaratmak için parmağınızla kolunuz da daire oluşturarak cildinizden temizleyebilirsiniz.

Kil Kürü;

Bu tarifte bildiğiniz gibi cildimizi arındıran '''' kol sarkmalarımızdan da bizi arındırıyor :)

Malzemeler

1 çay bardağı kil

1 tatlı kaşığı buğday yağ

veya

1 yemek kaşığı ardıç yağ

Yapılışı

Bütün malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırdıktan sonra şikayetçi olduğumuz bölgeye uyguluyoruz.Uygulamadan sonra kolumuzu folyo veya streç filmle sarıp,20-25 dk bu şekilde bekleyin. Ardından ılık su ile yıkıyabilirsiniz.

KOL SARKMALARINI ENGELLEYEN HAREKETLER

ŞINAV ÇEKME EGZERSİZLERİ; Çoğumuz artık yaşantımızı masa başında çalışarak hareketsiz bir yaşam ile sürdürmeye çalışıyoruz. Hiç spor yapmadan veya egzersiz yapmadan bu kaslar zayıflayıp sarkıyor ve kötü bir görüntü meydana gelmiş oluyor. Burada ki kasları hareket geçirmek için spor yapmamız ve ağırlık kaldırmamız gerekmektedir. Egzersizlere kendi ağırlımızı kaldırarak başlayabiliriz. Şınav zor bir hareket olabilir,fakat 1-2 dakikalık etaplar halinde başladığımız şınavlar ile gün geçtikçe uzatarak istediğimiz görüntüye ulaşabiliriz.

DAMBUL EGZERSİZLERİ; En fazla 2-3 kg ağırlık yeterli olacaktır. Zaman geçtikçe kiloyu arttırabilirsiniz. Ağırlık kaldırma egzersizleri kollarınızda ki fazla sarkmış yağları atmanızı sağlayacaktır.

KOLLARI BÜKME EGZERSİZLERİ; Kollarınızı çevirebildiğiniz kadar çevirin. Kaslarınız bu egzersizi ilk defa yapıyor ise biraz ağrı olabilir fakat bu ağrılar kaslarınız ısındığında geçecektir.

*İşte cevabı:

**DİPNOT !! ** BOL BOL SU TÜKETMEYİ LÜTFEN UNUTMAYIN.

Sosyal Medya

Twitter; extralargehatun

Instagram; extralargehatun

Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.