MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Kapalı Teknik Rinoplasti

İnsanlar yüzlerinde ya da vücutlarının herhangi bir yerinde beğenmedikleri yerlerin daha güzel gözükmeleri amacıyla estetik operasyonlar geçiriyorlar. Bu estetik operasyonların en çok yapıldığı organların başından burun gelmektedir. Burun insan yüzünde en çok göz önünde bulunan ve dikkat çeken bir organdır.

Neden Burun Estetiği Yapılır?

Sağlık problemleri ya da estetik olarak daha güzel gözükmek amacıyla yaptırılan rinoplasti yani burun estetiği operasyonları gelişen teknolojik imkanlar ve geliştirilen tıbbi yöntemler ile daha az acılı, ağrılı ve en önemlisi olan herhangi bir izi bırakılmadan gerçekleştiriliyor.

Kapalı Burun Estetiği

Kapalı rinoplasti ya da bilinen diğer adıylakapalı teknik burun estetiği hastalar estetik ameliyat isteyen hastalar tarafından özellikle istenmektedir. Kapalı burun estetiğinin tercih edilmesinin en büyük sebebi operasyon sonrası iz kalmaması ve daha doğal bir görünüm sağlanmasıdır.

Neden Kapalı Rinoplasti?

Kapalı rinoplasti operasyonunun en büyük avantajı operasyonsan sonra herhangi bir cerrahi müdahale izinin kalmamasıdır. Burnun iç dokusu (burun mukozası) üzerinden yürütülen cerrahi müdahalede burun kas ve bağ dokusuna müdahalede bulunulmayacağı için hızlı ödem atma, hızlı iyileşme ve çok daha doğal bir burun yapısı elde edilir.

Operasyon Sonrası Hiçbir İz Kalmaz

Sağ ve sol burun deliklerini birbirinden ayıran kolimella adı verilen cilt bölgesinde kesinlikle iz bırakacak bir kesik ya da çizik oluşmamaktadır. Burun içerisinden açılan küçük delikler ile gerçekleştirilen operasyon hiçbir şekilde dışarıdan kesik ya da dikiş işlemine ihtiyaç duymamaktadır. Açık burun ameliyatlarında olan dikişlerin atması ya da enfeksiyon kapma gibi riskler, kapalı ameliyat ile tamamen yok edilmektedir. Operasyon sırasında burnun ön kısmının kesilmemesi anatomik bütünlüğün korunmasını sağlamaktadır.

Çok Daha Hızlı Bir İyileşme Süreci

Kapalı rinoplasti operasyonları sonrasında açık operasyona göre çok daha hızlı bir iyileşme seyri gözlenir. Burun dışında hiçbir dikiş yokken, burun içerisine kullanılan ve kendiliğinden eriyen dikiş ile dikiş aldırma derdi yok olmaktadır. Çok daha çabuk yok olan ödem sayesinde operasyon geçiren kişi yaklaşık 1 hafta sürede günlük yaşantısına dönebilmektedir.

Op. Dr. Önder Akdeniz

Web Sitesi

Instagram

Facebook

Yazının devamı...

Emziren Kadınlar Burun Estetiği Yaptırabilir mi?

Yapılan araştırmalardan elde edilen bulgulara göre, bebeklerin emzirilmesi hem bebek sağlığı hem de annenin sağlığı açısından büyük önem taşıyor. İlk 6 ay bebeğin bütün ihtiyaçlarını karşılayan anne sütünü emen bebekler çok daha sağlıklı oluyor aynı zamanda bebeklerini emziren annelerin meme kanserine yakalanma riskleri diğer kadınlara göre çok daha düşük.

Anestezi ve Anne Sütü

Yaygın ama yanlış olan bir inanışa göre, anestezi alan annelerin bebeklerini uzun bir süre emziremeyecekleri yönündedir. Tıp alanında yaşanan gelişmelere bağlı olarak anestezi alanında da yaşanan gelişmeler sayesinde, hastaya verilen anestezi çok çabuk etki etmekte ve bir o kadar da çabuk vücuttan dışarı atılmaktadır.

Anestezi 8 Saatte Vücuttan Atılır

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, herhangi bir operasyonda anestezi alan bir kişinin vücudundan anestezik maddelerin temizlenmesi yaklaşık olarak 8 saat sürmektedir. Bu 8 saatlik süreçte bile anne sütünde yapılan analizlere göre, anestezik maddelerin önemsenmeyecek bir miktarda sütün içine karıştığı belirlenmiştir.

Süt Rezervi Yapılabilir

Bu durumda anestezi alarak burun estetiği olan emziren kadınların sütünde rastlanan anestezik madde bebek için zararsız miktarda olsa da, operasyon sonrası kullanılacak olan ilaçların da anne sütüne geçme ihtimaline karşı, anne sütü makineler ile sağılarak belirli bir süre bebeğe biberon ile içirilebilir.

Çok Gerekli Değilse Beklemekte Fayda Var

Emziren kadınlar eğer bir aciliyeti ya da hayati bir önemi yoksa burun ameliyatı olmak için mümkünse bebeklerinin katı gıdaya başlamasından sonra operasyona girmelidirler. Bebeğin annesine en çok ihtiyacı olduğu, en çok bakıma ihtiyacı olduğu dönemde annenin de bakıma muhtaç olacağı bir sürece girmesi önerilen bir durum değildir.

Alınan Anestezi ve İlaçlar

Operasyon sırasında hastaya verilen anestezi ve operasyonda ve sonrasında hastanın kullanması gereken ilaçlar direk anne sütünü etkilemektedir. Anesteziden 8 saat sonra anne bebeğini emzirebilir, ancak operasyon sırasında ve sonrasında kullanılan ilaçların da anne sütüne etkisi olmaktadır. Bu yüzden zorunlu durumlar dışında emziren kadınların burun ameliyatı olması önerilmez.

Beslenmenin Önemi

Emziren bir kadın için sütün kalitesine etki eden beslenme de çok önemlidir. Operasyon geçiren bir kadın, normal beslenme alışkanlıklarının dışına çıkmak zorunda kalacaktır. Bu durumda da bebek için gerekli olan anne sütünün besleyici etkisinde de değişiklikler yaşanacaktır.

Eğer zorunluluk ya da hayati bir önemi yoksa bebeğin katı gıdalara geçmesi beklenmeli ve operasyona öyle karar verilmelidir.

Op. Dr. Önder Akdeniz

Web Sitesi

Instagram

Facebook

Yazının devamı...

Burun Estetiği Ameliyatları Maliyeti

Teknolojinin ilerlemesi ve tıp dünyasında değiştirdiği dengeler, tıp dünyasının kendini her geçen gün daha da geliştirmesini sağlamıştır. Özellikle mikro cerrahi alanında gelinen nokta, santimlik hatta milimetrik ameliyatları oldukça kolay hale getirmiştir.

Teknoloji ile Gelen Kolaylık

Burun ameliyatlarında da teknolojinin etkisi yadsınamaz boyutlardadır. 2000’li yıllardan önce oldukça zorlu ve meşakkatli olan burun estetiği ameliyatları, günümüz şartlarında çok kısa sürelerde olup bitmektedir. Hasta 2-3 gün gibi kısa sürelerde hasta kendine gelmekte, 1 hafta içerisinde de normal yaşam temposuna dönmektedir.

Hangi Durumlarda Burun Estetiği Ameliyatı Olunur?

Burun insan yüzünün ifade şeklinde önemli bir unsurdur. Kalıtsal olarak ya da kaza, düşme vs gibi nedenlerle burun yapısında bozukluklar olabilir. Bu bozukluklar insanların burun estetiği ameliyatı olmasına sebep olmuştur. Burun nefes alıp verme, tat ve koku alma gibi etkenlerde rol aldığı için burun ile ilgili bir rahatsızlık hayat kalitesini düşürmekte ve insan sağlığını büyük ölçüde etkilemektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Maliyeti

Gelişen günümüz teknolojisi her ameliyatta olduğu gibi burun estetiği ameliyatlarında da kullanılmaktadır. Ameliyat maliyetlerini de etkileyen bu faktörlerburun estetiği fiyatı konusunda da etkili olmuştur. Birbirinden farklı burun estetiği ameliyatları olduğu için maliyetlerde değişmektedir. Burunda yapılacak ufak revizyonlar 500,00-1.000,00-TL arasında değişirken kemer yok etme ameliyatları 1.500,00–3.500,00-TL arasında değişmektedir. Hem nefes alma sorunlarına neden olan hem de şekli bozuk olan burunlar için ise burun estetiği maliyeti 2.000,00-TL ile 4.000,00-TL arasında değişmektedir. Sadece nefes alma sorunları yaşayanlar bu ameliyattan 1.000,00–1.500,00-TL arası maliyetle çıkabilirler. Burun küçültme ameliyatları 2.000,00–8.000,00-TL arasında, tamponsuz burun estetiği ameliyatları ise 2.000,00-5.000,00-TL arasında değişmektedir. Horlamayı yok eden burun estetiği ameliyatları ise 1.000,00-TL ile 3.000,00-TL arasında farklılıklar göstermektedir.

Estetik Ücretlerini SGK karşılar mı?

Burun içi ameliyatlarında ve kaza, kırılma gibi durumlarda SGK burun estetik ameliyatlarını karşılamaktadır. Kendi tercihiniz ve isteğinizle olduğunuz estetik ameliyatlarını SGK karşılamamaktadır. Ancak bazı özel sigortalar estetik ameliyatlarını karşılamaktadır.

Burun Estetiği Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Birbirinden çok farklı burun ameliyatları olduğunu düşünürseniz, her ameliyatın ekibi, kullanılan araç gereçleri ve süreleri farklılıklar göstermektedir. Burun estetiği maliyeti 2018 yılı fiyatlarından yukarıda bahsetmiştik. Özel hastanelerin verdiği yüksek fiyatlar, hastanın ameliyat sonrası konforu ve iyileşme süreci boyunca verdikleri hizmetleri de kapsadığı için oldukça yüksek görünebilmektedir. Devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde de estetik ameliyatları daha düşük maliyetlerle yapılmaktadır. Ancak mutlaka uzman bir hekimle çalışılması gerekmektedir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetik ameliyatından sonra hastalar genellikle 2-3 gün içerisinde ayağa kalkmaktadırlar. 1 hafta sonra dikişlerin alınmasıyla normal yaşantılarına dönen hastalar, 2 haftanın sonunda normal tempolu işlerine dönmektedirler. Ameliyat sonrasında 4. günün sonunda burun içi silikon dikişleri alınır ve doktor tarafından ilk temizliği yapılır.

Op. Dr. Önder AKDENİZ

Web Sitesi

Instagram

Facebook

Yazının devamı...

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Koku Alma Kaybı Olur mu?

BURUN AMELİYATI SONRASI DUYU KAYBINIZ OLMASIN

Burnumuz yüzümüzün ifadesini oluşturan en önemli organlardan biridir. Koku almadan tat almaya kadar birçok faktörde burun ve diğer duyu organları birlikte çalışır. Burnumuzun şekli çeşitli nedenlerle veya kalıtsal olarak farklılıklar gösterebilir. Bazı insanların burnu doğuştan güzel ve orantılı olurken bazı insanlar burunlarının görüntüsünden muzdariptir.

Burun Estetiği Ameliyatı Türleri

Burun estetiği ameliyatı cerrahi ameliyat, açık ve kapalı ameliyat, cerrahi olmayan ameliyatlar olarak ayrılmaktadır. Yapılacak işlemin türüne göre ameliyatın şekli de değişmektedir. Doktorunuz size en uygun yöntemi belirleyecektir.

Ameliyatın Planlanması

Doktor ameliyat öncesi hasta ile detaylı bir soru cevap alışverişi yaparak ameliyatın hasta için çeşitli riskler taşıyıp taşımadığını öğrenir. Burun estetiği ameliyatı için öncelikle nasıl bir burun istendiğini öğrenen doktor kemik ve kıkırdak yapısı, hastanın yüzünün şekli, cilt kalınlığı gibi faktörlerin ameliyata olan etkilerini hastaya anlatır. Ardından çeşitli açılardan hastanın fotoğrafları çekilir ve üzerinde yapılan işaretlemelerle ameliyat sonrasında hastanın nasıl bir buruna kavuşacağı hakkında bilgi verilir.

Burun estetiği ameliyatına hazırlık

Hasta ameliyattan önce 6 saat kadar yeme içme işlemine son vermeli, sigara içmemeli, kanı sulandırdığı için aspirin ve aynı etkiyi yapan ilaçlar almamalıdır. Ameliyat öncesinde ne kadar dikkatli olunursa ameliyat sonrası iyileşme süreci de o kadar çabuk ve sağlıklı olacaktır.

Burun estetiği ameliyatı hangi riskleri taşır?

Her ameliyat kendi çapında riskler taşımaktadır. Burun estetiği ameliyatı riskleri de diğer tüm ameliyatlarla aynı hatta belki biraz daha düşük düzeydedir. Deneyimsiz ve özensiz bir doktor tarafından yapılan ameliyatların sonrasında kanamaların durmaması, burnun yanlış şekilde kaynaması, koku almada azalma gibi riskler kendini gösterebilmektedir. Bu nedenle mutlaka uzman bir hekimle çalışılması gerekmektedir.

Koku Nedir?

Burnumuzun içerisindeki zarın üzerinde bulunan küçük sinirler, nesnelerden yayılan küçük zerreler tarafından uyarılır. Alınan hava ile titreşime geçerek zerrelerin yaydığı titreşimi algılarız. Bu duruma koku denir. Kokudan duyumsadığımız algıya ise koku alma denir. Dil üzerinde bulunan reseptörler gibi hassas bir yapıya sahip olan burun, ameliyat sonra komplikasyonlar yüzünden bir takım geçici duyu kayıplarına uğrayabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Koku Kaybına Neden Olur Mu?

Burun ameliyatlarında burnun koku sinirlerinin olduğu noktaya çok uzak bir noktada gerçekleştirilir. Koku alma bölgesine hiçbir şekilde müdahale edilmediği gibi o bölgeye etki edecek bir müdahale de söz konusu değildir. Yalnızca ameliyattan kısa bir süre sonra burunda oluşabilecek ödemlere bağlı, ödemlerin koku alma sinirlerine yapacağı baskılar yüzünden birtakım duyu kayıpları gerçekleşebilir. Tamamen geçici olan bu durum şişlikler geçtikten sonra eski haline dönmektedir.

Op. Dr. Önder Akdeniz

Web Sitesi

Instagram

Facebook

Yazının devamı...

Timpanoplasti Nedir?

Timpanoplasti orta kulaktaki işitme problemlerinin giderilmesi için yapılan bir ameliyattır. Kronik orta kulak problemlerinde tercih edilen bir uygulamadır. Hastalığın tür ve çeşitlerine göre farklı ameliyat uygulamaları bulunmaktadır.

Kulak zarı deliği onarımı (Miringoplasti)
Kulak zarı ve ses iletimini sağlayan kemiğin onarımı (Timpanoplasti)
Kulak kepçesinin arkasındaki kemik dokuya ( mastoid) ilerlemiş iltihabın temizlenmesi (Mastoidektomi)
Bu ameliyatlardan ihtiyaç duyulanların kombine şekilde uygulanması (Timpanomastoidektomi)

Timpanoplasti ameliyatında delik olan kulak zarı kapatılır ayrıca cerrahi operasyonlar yardımı ile sesin iletilmesini sağlayan kemikçik onarılır. İhtyaç duyulan doku, kıkırdak, kemik parçaları ya da orta kulak yapay protezleri kullanılarak sağlanır.

Kimlere Uygulanır?
Kulak zarı onarılması ameliyatı, kulak zarındaki deliğin sudan korunmasına rağmen kronik kulak akıntısı ve işitme problemleri yaşayanlara uygulanır. Ayrıca kulak zarı ameliyatı uygulanması için burun ve sinüs bölgesinde enfeksiyona rastlanmamış olması gerekmektedir.

Kulak Zarı Onarımı Nasıl Yapılır?
Uygulanacak teknik hastanın rahatsızlığının durum ve derecesine göre farklılıklar göstermektedir. Makul tekniğin bulunması için; kulak zarındaki deliğin konumu, kulağın yapısı, mastoid kemiğe herhangi bir müdahale yapılıp yapılmayacağı hususları değerlendirilir.

Timpanoplasti ameliyatı kulak kanalının içerisinden veya kulağın arka tarafından yapılan kesiler yardımı ile gerçekleştirilmektedir.Mastoid kemikte işlem yapılacak durumlarda kulağın arka kısmı tercih edilirken, kulak zarında ypılacak tedavilerde kulak kanalının içerisinden müdahele tercih edilmektedir. Ek dokuya ihtiyaç duyulan durumlarda doku hastanın şakak adelesi kılıfından temin edilmektedir.

Timpanoplasti Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?
Bu uygulama için en ideal zaman 12-14 yaş arası dönemdir. Ancak ihtiyaç halinde her yaştaki hastada uygulanabilir.

Kulak Zarı Neden Onarılmalıdır?
Krnonik enfeksiyona bağlı komplikasyonların önlenmesi ve işitme ile alakalı oluşabilecek sorunların engellenmesi için kulak iltihabının temizlenmesi gerekmektedir.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?
Kulak zarı onarımı ameliyatından sonra hastalar gerekli pansuman ve bakımların yapılmasının ardından ertesi gün taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrası bir ay süre ile grip ve benzeri virüslerden korunulması tavsiye edilmektedir. Ayrıca kulağa fiziksel olarak herhangi bir darbe olmamasına da özen gösterilmelidir. Kulağa su kaçmasının da engellenmesi oldukça önemlidir. Suyla temas olabilecek durumlarda kulakların vazelinli pamuk ile tıkanması tavsiye edilmektedir.

Op. Dr. Önder Akdeniz

Web Sitesi

Instagram

Facebook

Yazının devamı...

Burun Estetiği Neden Önemlidir?

Burun Estetiği
Burun insan yüzündeki en çarpıcı ve belirgin organ.Bu sebeple insan yüzündeki estetiğin en önemli öğelerinden birisi burun.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık yapılan estetik uygulaması burun estetiği ameliyatı. Burun estetiği ameliyatı ile burun ucunun şeklinde değişiklik yapılabilir,burun delikleri büyültülebilir veya küçültüleblir, burun kemikleri şekillendirilebilir. Ayrıca nefes almayı zorlaştıran ve rahatsızlık veren burun eti sorunu da yine cerrahi işlemlerle çözümlenebilir.

Burun Estetiğinin Önemi
İnsan yüzündeki estetiği doğrudan etkileyen burun,insanın kendini beğenmesi ile de ilgilidir.Bir kişinin kendini beğenmesi veya beğenmemesi o kişinin hislerini, duygularını ve dolayısıyla davranışlarını da etkileyebilir.

Burun şekli bozuk olan ya da burnunun kendisine yakışmadığını düşünen bir kişi için bu durum kişinin iç dünyasına derinden etki edebilecek bir durum olabilir.Kişinin iç dünyası dışarıya sergilediği davranışların ve tavırların tamamında söz sahibi olduğu için kişinin sosyal hayatı da bu durumdan etkilenecektir.

Bir diğer açıdan soluk almada sorunlara sebep olan ve rahatsızlık veren burun etleri kişinin uyumasında dahi olumsuz etki gösterebilir.Bu şekilde de kişinin sosyal hayatının olumsuz etkilendiğini söyleyebiliriz.

Tüm bu sorunların çözümü, kişinin burnunu daha estetik ve daha sağlıklı kılacak olan başarılı bir burun estetiği olabilir.

Karar Vermek ve Ameliyat Olmak
18 yaşını tamamlamış, burun büyümesi durmuş ve ameliyat için herhangi bir sağlık problemi bulunmayan herkes burun estetiği ameliyatı olabilir.

Ameliyatta en önemli konu cerrah-hasta arasındaki karşılıklı güvendir.

Cerrahlar ameliyat öncesinde sizlere ameliyat sırasında veya sonrasında neler olacağını anlatır ve çekilmiş fotoğraflarınızda değişiklik yaparak istenilen sonucun tam olarak anlaşılmasını ve onaylanmasını sağlar.Ameliyat sırasında ise cerrahlar bilgisayar destekli çalışırlar.

Burun estetiği ameliyatı hastalar için ağır riskler taşıyan bir ameliyat kesinlikle değildir. En önemli risk burun estetiği ameliyatı sonrasında hastanın görüntüsünü beğenmemesidir. Bu riski azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak için yukarıda belirttiğimiz gibi ilk şart güven ilişkisinin güçlü olmasıdır.

Hastanın kendisini hekime tam olarak ifade ettiği ve hekimin de hastaya gerekli tüm bilgileri vererek amelliyat öncesinde yapması gerekenleri yaptığı bir burun estetiği ameliyatı sorunsuz geçecektir ve sonuçtan cerrrah da hasta da memnun olacaktır.

Op. Dr. Önder Akdeniz

Facebook

İnstagram

Yazının devamı...

Botoks Nedir? Botoks Hangi Durumlarda Uygulanır?

Yaşlılık, Cilt ve Botoks
Yaşlanmak tüm insanlar için kaçınılmazdır ama stres, güneşin cilde olumsuz etkileri, sigara, soluduğumuz zararlı gazlar, maruz kaldığımız radyasyon gibi daha nice faktör cildimiz için yaşlanma sürecini olumsuz etkilemekte ve daha erken yaşlılığa sebep olmaktadır.Bu etkileri azaltmak ve yaşlılığı geciktirmek ise kişinin kendi elindedir.

Botoks aslında bir proteindir. "Clostridium botulinum" isimli bakteri kullanılarak üretilen bu protein uzun zamandır göz hastalıklarının ve nörolojik bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Kozmetikte ise yaklaşık 15 yıldır uygulanmakla beraber ciltteki orta-derin kırışıklıkları giderme konusunda başarılı sonuçlar göstermektedir.

2002 yılında Amerikan Gıda ve İlaç yönetimi Kurumu (FDA)' nun onayı ile ABD 'de kozmetik alanında kullanılmaya başlayan botoks birçok insanda başarılı sonuç göstermiştir.Takip eden 2 yıl içerisindebotoks uygulaması hekimlerin kullandığı cerrahi veya cerrahi olmayan kozmetik uygulamalar içerisinde "en popüleri"olmuştur.

Botoks Uygulaması Hangi Durumlarda Kullanılır?
Kozmetik alanında en yoğun kullanım alanı cilt kırışıklarının azaltılması olduğu gibi aşırı terleme (Hiperhidrosis) durumu olan insanlar için de botoks uygulaması kullanılmakta ve başarılı sonuçlar doğurmaktadır.

Göz sağlığı alanında da kullanılan botoks,şaşılık gibi göz sorunlarının tedavisinde de kullanılmaktadır.Bunlara ek olarak spastik kas problemlerinin tedavisinde de botoks uygulaması kullanılmaktadır.

Botoks Kimlere Uygulanabilir?
Gebe ve emziren kişilerde uygulanması önerilmeyen botoks 18-65 yaş arası herkese uygulanabilir.

Botoksun Etki Etme Şekli Nasıldır?
Mimikler his ve düşüncelerimizi ifade ederken yüzümüzde beliren kımıldanışlar ve kas hareketleridır.Cilt altındaki bu kas hareketleri zamanla cilde yerleşerek kalıcı izleri ve kırışıklıkları oluşturur.

Botoks uygulandığı bölgede sinirlerdeki geçişi engelleyerek kas kasılmasının öüne geçer ve bu kısımdaki derinin gerginliğini sağlar.Erken dönemde uygulanan botoks bölgedeki çizgileri ve kırışıklıkları tedavi edebilir.İlerleyen zamanda çizgiler derinleşir ve botoks tek başına yeterli olmayabilir.Bu durumda ise botoksa ek olarak dolgu maddesi enjeksiyonu,peeling gibi ek yöntemlere başvurulur.

Botoksun Uygulanması
Botoks uygulaması her hastanın kendi kas ve cilt yapısına göre değişmekle beraber genellikle 10-20 dakika arası sürer.

Uygulama başlamadan lokal anestezi sağlayan kremler kullanılabilir.

İşlem görecek bölgelere çok ince uçlara sahip iğnelerle küçük dozlarda ilaç enjekte edilir.

İlaç yalnıza uygulanan bölgeye etki eder genel dolaşıma karışmaz.

Uygulamadan genellikle 2 hafta sonra beklenen etki gözlemlenmeye başlar.

Botoks Uygulamasının Kalıcılığı
Botoks kalıcılığı ne kadarsorusunun cevabı kişiye göre değişmektedir. Uygulama gören kişinin cinsiyetine, kas yapısına ve uygulanan botoksun derecesine göre değişebilen bu süre ortalama 4-6 ay kadardır.

Op. Dr. Önder Akdeniz

Facebook

İnstagram

Yazının devamı...

Holmium Lazer Tedavisi Nedir ?

Burun Eti Şişmesi veya Büyümesi
Sağlıklı bir burna sahip insanda konka adı verilen, burnun sağ ve sol yanında et parçaları bulunur.Bu konkalar alerji,enfeksiyon gibi sebeplerele şişebilir ve büyüyebilirler.Konkaların büyümesi nefes almada zorluklara ve hava kanalların tıkanmasına yol açar.

Özellikle uyku sırasında ciddi derecede rahatsızlık veren burun eti şişmesinin tedavisinde öncelikle ilaç ve spreyler kullanılmaktadır.Ancak büyümenin durdurulamadığı ve tıkanmanın önüne geçilemeyen durumlarda ise burun eti ameliyatı kesin çözüm olarak kullanılır.

Estetik kaygılardan ziyade sağlık sorunları nedeni ile yapılan burun eti ameliyatı, şişen burun etinin küçültülmesi ve hava kanallarının açılması ilkesine dayanır.

Lazerli Burun Eti Ameliyatı
Büyüyen burun etlerinin yakılması ya da kesilip alınması gibi doku kaybettiren ve kanamalı tedaviler, sonrasında hastanın burnuna baskı yapan ve rahatsızlık veren tamponların koyulmasını gerektirir. Buna ek olarak genizde kuruluk ve akıntı gibi durumlarla beraber doku kaybı nedeni ile hastada havayı hissetmeme gibi ciddi sorunlarla karşılaşmak mümkün.

Lazerli burun eti ameliyatı olası tüm bu sorunların önüne geçiyor ve hastaya daha rahat bir ameliyat süreci sunuyor.Günüzümde de sıklıkla tek bir operasyon ile sorunsuz ve kesin sonuç sunan Holmium lazer yöntemi kullanılıyor.

Holmium Lazer Yöntemi Nasıl Uygulanır ?
Endoskopik yöntemler ile şiş olan bölgeler, burunda nemlendirme ısıtma gibi görevler üstlenen mukozaya zarar vermeden lazer ile küçültülüyor.

Genellikle kanamasız olarak tamamlanan ameliyat sonrasında tampon gerekmiyor.Bununla beraber hastanın geceyi hekim kontrolünde geçirmesine de gerek kalmıyor.Ameliyattan sonra birkaç saatlik dinlenme ve kontrol sürecinden sonra hasta taburcu oluyor ve 7-10 gün sonrasındaki zaman içerisinde kontrole gelmesi yeterli oluyor.

Lazerli Burun Ameliyatı Sonrası
İyileşme sürecinin başarılı geçmesi için hastanın yaklaşık 4 haftalık süreçte burnuna sert bir darbe almaması çok önemli.Yine bu süreçte yoğun fiziksel aktivite gerektiren işlerden uzak durulmasını da sorunsuz bir iyileşme süreci için öneriyoruz.

Oluşabilecek olumsuz bir durumun farkında olabilmek ve önlem alabilmek için de kontrollere düzenli olarak gelinmesi gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında ortalama 6 haftadan sonra hastanın iyileşme süreci tam olarak tamamlanmış olur.

Op. Dr. Önder Akdeniz

Facebook

İnstagram

Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.