MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Isırgan Otu Nasıl Yetişir?

Isırgan otu; kolay büyüyen ve gelişen yabani ot türüdür. Bu nedenle saksıda ve bahçelerde rahatlıkla yetiştirilir.

Yol kenarları, ırmak kenarları, nemli topraklar, hayvan gübresinin bulunduğu yerler ve ormanların ışık gören seyrek yörelerinde oldukça sık yetişen ısırgan otu çok faydalı şifalı bitkiler grubundadır. Isırgan otu hem çelikle, hem kökten ayırma ile hem de tohum ile kolaylıkla üretilebilinir. Tohum ile üretim zamanı ilkbahar ve sonbahardır. Çelikten ve kökten ayırma yöntemi ile üretim zamanı ise yılın hemen her döneminde çoğaltılabilinir. Unutmayın ısırgan otunun rahat, hızlı gelişebilmesi için toprak ısısı 15-30 derece olmalıdır.

Isırgan otunun saksıda yetiştirmek istiyorsanız; dikeceğiniz saksının; geniş yüzeyli olmasına ve fazla derin olmamasına dikkat edin. Saksının alt tarafında drenaj delikleri olmalıdır. Bitkiyi yetiştireceğiniz toprak; kumlu, torflu ve organik gübre bakımından zengin olmalıdır.

Isırgan otu fidelerini saksıya sık dikmeyin mutlaka fideler arasında mesafe bırakın. Dikimini yaptığınız ısırgan fidelerin ilk suyunu vermeyi ihmal etmeyin. Can suyu bitkinin köklerinin toprağa kolay alışmasını sağlar.

Dikim yapacağınız ısırgan otu fidelerini elinize alamdan önce mutlaka uzun kollu eldiven takın. Çünkü ısırgan otunun yaprak yüzeyleri tüylü ve tırtıklıdır. Çıplak elle ellendiğinde kaşıntıya neden olur.

Isırgan otunun bahçeye dikmek istiyorsanız, mutlaka geniş bir alan hazırlayın. Fide mesafelerini düşünerek dikimini gerçekleştirin. Yarı gölge yarı güneş alan yere dikin. Yetiştirdiğiniz ısırgan fidelerini rahatlıkla toplayacağınız bir alan dikiminizi gerçekleştirin. Unutmayın ısırgan otunu toplandıkça tekrar aynı yerden çıkar, bu nedenle ısırgan otunuzun bakımını ihmal etmeyin.

Isırgan otu; gerek kozmetik alanda gerek tibbi alanda çokca kullanılan bir yabani ot türüdür. Bu nedenle bahçenizden, sofralarınızdan eksik etmeyin.

….

Yazının devamı...

Ağustos Ayında Bahçe İşleri

Yaz mevsiminin bu son ayında bahçede yapılacak işleri beraber gözden geçirelim;

Susuzluktan veya bakımsızlıktan dolayı kurumuş, dökülmüş ve ölmüş bitkilerinizin budamasını temizliğini yapın. Temizliği yapılmamış bitkiler; hem bahçenizi kötü gösterir hem de bitkiler arasında hastalık oluşmasına neden olur.

Bahçenize daha önceden istediğiniz veya belirlediğiniz saksılı bitkilerinizi dikebilirsiniz. Bahçenize diktiğiniz ağaç, çicek, çalı bitkileri bahçenizin havasını değiştirecektir. Bitkinizi diktikten sonra can suyu vermeyi unutmayın. Çünkü yeni dikilen bitkilerin toprağa çabuk adapte olması için ilk sulama önemlidir.

Bitki gruplarında, çicek gruplarında, meyve-sebze kısımlarında yabani otlar oluşmuş ise mutlaka temizleyin. Yabani otlar bitkilerinizin topraktaki vitaminine, besinine ortak olur. Zamanla bitkinizin gelişimini engeller, bitkinizi zayıflatır.

Bahçenizin çim alanı nasıl? kontrol edin ve eksikleri not alın. Çünkü çim bahçenizin güzel gösteren en önemli unsurdur

Çim alanlarınızda ara ara açıklıklar var ise yama çim yaparak tek görüntü elde edebilirsiniz. Çiminizde yosunlaşma var ise çim alt yapınızı kontrol edin. Drenajını sağlamlaştırın. Drenajı kötü olan çim alanlar da yosunlaşma ve mantarlaşma hastalıkları sıkça görülmektedir.

Çim alanlarınızı belli periyotlarda havalandırın. Bu işlemi el çapası veya havalandırma makineleriyle yapabilirsiniz. Havalandırma çiminizin topraktaki köklerinin rahat gelişimine katkıda bulunarak çiminizin sağlıklı gelişimini sağlar.

Çiminizin alt yapısı kadar üst yapısı da önemlidir. Bu nedenle çimlerinizin boylarını uzatın ve belirli zaman aralıklarla biçmeyi ihmal etmeyin. Çiminizin sulamasını yaz boyunca kontrollü bir şekilde yapın. Otomatik sulama sisteminizi kontrol edin.

Sebze bahçelerinizi ve meyve ağaçlarınızı gözlemleyin. Bu mevsimde böceklenme ve mantarlaşma hastalıkları sıkça görülmektedir. Bitkinizin yaprağında, dalında, gövdesinde veya toprağında böcek, mantar gördüyseniz mutlaka bir yetkiliye (ziraat müh./teknikeri, bahçevan) kişiye danışarak ilaç alın ve ilaçlama yapın. Unutmayın zamanında yapacağınız ilaçlama bitkinizin verimin arttıracaktır.

Bahçenizde süs havuzunuz var ise havuz içini temizlemeyi ihmal etmeyin. Temizlenmemiş havuz içinde yosunlaşma sıkça görülür buda bahçenizde koku oluşmasına neden olur.

Yazının devamı...

Limon Yetiştiriciliği

Yaz mevsiminin favori içeceklerinden biri olan limonata içeceğinin ana kaynağı limonun birçok yararları olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Limon gerek mutfağımızda, gerek kozmetik ve ilaç sektöründe çok tercih edilmektedir. Limon meyvesi ister bahçenizde ister teras ve balkonunuzda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz bir bitkidir. Öncelikle Limon yetiştirirken bazı püf noktalarını bilmemiz gerekmektedir. Peki nedir bu püf noktaları?....Haydi o zaman başlayalım;

Limon ağaçlarını ister saksıda ister bahçe de rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Bu tamamen sizin bulunduğunuz yerin hava şartlarına, konumunuza ve bakım durumunuza bağlıdır.

Limon ağaçları yaz mevsiminde su çok istemektedir. Bitki toprağını el yardımı ile kontrol edin. Eğer toprak çok nemli ise su vermeyin; toprak kuru ise toprağın her tarafına gelecek şekilde doygun sulama yapın. Yaz mevsiminde düzenli yapılan sulama bitkinizin sağlıklı gelişimini sağlamaktadır.

Limon ağacı rüzgarlı ortamdan hoşlanmazlar. Rüzgarlı bölgeye maruz kalan limon ağaçları; meyve dönemindeyken çiceklerini çabuk dökmesine, gelişim aşamasındayken de çabuk hastalanmasına neden olur. Bu nedenle bahçenize dikeceğiniz limon ağacınızı yoğun rüzgarlı bölgeden uzak tutmalısınız.

Limon ağaçlarında yaprak biti, mantar, kök çürüklüğü ve kırmızı örümcek gibi bitki zararlıları özellikle yaz mevsiminde çok sık görülmektedir. Bitkiniz bu hastalıkların herhangi birisini taşıyorsa mutlaka yağmursuz ve rüzgarsız bir zamanda uygun ilaç temin edilerek bitki ilaçlanmalıdır. Hastalık bitene kadar bu ilaçlama devam edilmelidir. Unutmayın ilaçlamayın düzenli ve rutin aralıklarla yapmalısınız.

Limon ağaçlarında budama; özellikle yaz mevsiminde su kaybını önlemek için önerilmez. Ama bitkide kırılma, zedelenme ve böceklenme gibi durumlar var ise gelişim budamaları yapılmalıdır.

Limon ağaçlarını saksıda yetiştirmek isterseniz toprağının karışım oranlarına dikkat etmelisiniz. Bahçe toprağı+Perlit+Torf orantılı karışım limon bitkinizin sağlıklı gelişimine katkıda bulunacaktır. Karışım için kullanacağınız ölçüler saksınızı büyüklüğüne göre belirlemelisiniz.

Saksıda yetiştireceğiniz limon ağacınızın toprak ph derecesinin 6-6,5 olmasına dikkat edin. Toprağında mutlaka besin değeri yüksek karışımlı gübre kullanın. Bu tarz karışımları fidanlıklarda, seralarda bulabilirisiniz

Unutmayın saksıda baktığınız limon ağaçlarınızın toprağına mutlaka saksı drenajı sağlayın. Saksınızın tabanına delik açın ve delik diplerine topraktaki suyu süzmesi için ince çakıl taşı veya kiremit paçaları yerleştirin. Bu işlem topraktaki fazla su minik çakıl taşları arasında süzülerek saksı deliğinden akıp gidecektir.

Limon ağaçları tohum(çekirdek), aşılama, çelik yöntemleri ile üretilmektedir. Bu yöntemlerden yüksek oranda verim elde etmek isterseniz mutlaka zamanında uygulamasını yapmasına özen göstermelisiniz.

Yazının devamı...

Çim Üzerinde Yaz Keyfi

Yaz sıcağı her yeri ısıtmaya devam ediyor. Evlerimizin içi, ofislerimiz çok sıcak. Biraz serinlemek, biraz dinlenmek, biraz keyif yapmak için yeşil alanlara kaçıyoruz. Şöyle çimlerin üzerinde dinlenmek, güneşlenmek hepimizin hoşuna gider. Toprak ve çim yüzeyine dokunmak ve kokusunu duymak, insanı motive eder, rahatlatır, dinlendirir. Eğer sizde yaz keyfini yemyeşil çim üzerinde çıkarmak istiyorsanız, çim alanlarınıza yaz bakımı yapmayı ihmal etmeyin. Haydi gelin yaz bakımında yapmanız gereken işleri beraber sıralayalım;

Öncelikle mevcut çiminizi kontrol edin. Görünümünü, rengini, dokusunu tespit edin. Çim aralarında açıklıklar, yosunlaşmalar, yanıklar var ise bunları da not almayı ihmal etmeyin.

Çiminizin görünümündeki renk değişikliği iki şekilde açıklanır. Ya ek çimlendirme yapılırken farklı çim çeşidi kullanılmıştır. Ya da atılan gübre yeterli tesirde olmamıştır.

Çiminizin renk değişikliği gübreden kaynaklanıyor ise mevcut çiminizin her tarafına eşit gelecek şekilde gübreleme yapın. Özellikle amonyum nitrat ağırlıklı gübre kullanırsanız daha etkili olacaktır.

Çim alanlarınızın boyunu yaz mevsiminde uzun tutmayın. Yerinize göre uygun tutulan çim boyutu daha fazla güneş ve ışık alır. Kök yapısı güçlü olur, hastalıklara karşı dirençli olur.

Bu mevsimde çiminizi sulamayı ihmal etmeyin. Su yaz mevsiminde çimleriniz için çok önemlidir. Çiminiz küçük boyutta ise manuel sulama, büyük boyutta ise otomatik sulama sistemini kullanın. Sulamanızı sabah erken saatlerde uygulayın.

Mevcut çiminizde ara ara yosunlaşmalar var ise biran evvel mücadeleye başlayın. Çünkü yosunlu çim hızlı yayılır, kokar ve kötü görüntüye neden olur. Bu durum ile 2 şekilde mücadele edebilirsiniz. Kazıma yöntemi ve ilaçlama yöntemi. Kazıma yönteminde bir tırmık yardımı ile o bölgeyi temizleyin. Eğer çim alanınız büyük ise bu işlemi mekanik kazıyıcılar ile temizlemeniz gerekmektedir. İlaçlama yönteminde ise; demir sülfat ağırlıklı ilaçlar kullanarak sorunlu bölgedeki yosunları kurutup temizleyerek kullanabilirsiniz. Özellikle zirai ilaç satan yerlerde yosun temizleyici ilaçları bir uzmana danışarak alıp kullanabilirsiniz.

Yaz mevsiminde çimlerde yabani ot çok görülmektedir. Yabani ot çiminizin görüntüsünü bozar, kalitesini düşürür ve zamanla çimini yok eder. Mevcut çiminizi yanlış gübreleme sonucu yabani ot oluşumuna sebep vermiş olabilirsiniz, ya da çiminizin kalitesinde farklılıklar kullanmış olabilirsiniz. Bu durumdan ya yabani otları elle temizleyerek kurtulabilirsiniz, ya da zirai ilaç satan yerlerde bir uzmana danışarak alacağınız ilacı kullanarak kurtulabilirsiniz.

Unutmayın çiminizde gereksiz gübre, ilaç ve su kullanımı çiminizin sararmasına, kahverengileşmesine, zayıflamasına, hastalanmasına neden olur. Bu nedenle çim alanınızın ihtiyacına ve bulunduğunuz yerin hava şartlarına göre bakımını yapın. İşte o zaman yemyeşil çim üzerinde yaz keyfini çıkarmış olursunuz.

Yazının devamı...

Meyve Ağaçlarında Yaz Bakımı

Öncelikle bahçenizde ki tüm meyve ağaçlarınızı kontrol edin. Eksiklerini, ihtiyaçlarını not alın.

Yaz mevsiminde tüm bitkilerin su ihtiyacı artmaktadır. Bu nedenle; meyve ağaçlarının sağlıklı gelişmesini istiyorsanız düzenli aralıklarla sulama yapın. Sulama bulunduğunuz yerin sıcaklık derecesine göre iki günde bir, üç günde bir yapın. Mutlaka sabah saatlerinde bitkinin köklerine gelecek şekilde gövde etrafını kaplayacak şekilde sulayın.

Meyve ağaçlarının dibinde oluşan yabani otları temizleyin. Yabani otlar bitkinin besinine ortak olur ve bitkiyi zamanla zayıflatır.

Toprağı çok sert ise el çapası ile toprağını havalandırın. Bu işlem ağacınızın nefes almasını ve bitkinin topraktan daha çok mineral almasını sağlar.

Meyva ağacınızın olgunlaşmış meyvelerini toplayın. Ağaçta toplanmamış meyveler ağacın çabuk hastalanmasına, ağaç üzerinde çürüyüp böceklerin oluşmasına sebebiyet verir.

Yaz mevsimi; genel olarak meyve ağaçlarının çok sık hastalandığı dönemdir. Bu mevsimde ağaçları ara ara kontrol edin ve hastalık durumunda bir ziraat danışanına hastalıklı bölgeyi göstererek zararlıyı tespit ettirin ve uygun ilaç ile ağaçları ilaçlayın.

Meyva ağaçlarını yıl boyunca besin takviyesi istemektedir. Bu nedenle ağacınızı daha güçlü olmasını ve daha çok meyve vermesini istiyorsanız bitkinin ihtiyaç durumuna göre organik veya inorganik gübre ile toprağını zenginleştirin.

Meyve ağacınızı gübre vermek istiyorsunuz ama hangi gübreden verileceğini ve nasıl gübre atacağınızı bilmiyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım talep edin. Meyve ağacı gübre ihtiyacını yaprak rengi, bitki formu, meyve kalitesi ve dallanma yapısı ile belli eder. Bu nedenle uzman aracılığı yaptığınız gübreleme ağacınızın sağlıklı gelişimine katkıda bulunur.

Meyva ağaçlarında budama çok önemlidir. Budama meyve ağaçlarında dallanma yapısını, bitkinin gelişimini, ürün verimini ve kalitesini artırır.

Yaz mevsiminde yapacağınız budama ağacın çatısını açmak ve ağacı gençleştirmek şeklinde olmalıdır. Özellikle yaşlı ağaçlarda iç dalların daha çok güneş alması için seyreltme budaması yapılmalıdır.

Meyve ağaçlarınızın gövdelerini dallarını kontrol edin. Eğer yara, kırık, aşınma gibi kısımlar görürseniz hemen o bölgeye aşı macunu ile kapatın. Çünkü bu gibi kısımlara böcekler hızlıca yuva yapar. Böceklerin zamanla çoğalması ile bitki zarar görmeye başlar.

Dut ağacı, incir ağacı, üzüm gibi meyve ağaçları salaş ve hızlı büyüme gösterir. Bir sene çok meyve verirken diğer sene az meyve verir. Meyveleri tatlımsı ve suludur. Eğer meyveler zamanla toplanmazsa ağaç üzerinde meyveler yerlere dökülür ve bulundukları yerleri kirletir ve yere leke bırakır. Ayrıca çok sinek, böcek ve karınca oluşmasına neden olur. Bu nedenle meyveleri zamanında toplayın ve yerdeki çürümüş meyve parçalarında gereken temizliği yapın.

Unutmayın her meyve ağacı her bölgede yetişmez. Bu nedenle bahçenize seçeceğiniz meyve ağaçları bulunduğunuz yerin iklimine, toprak yapısına uygun olmalıdır. Bu uygunluğa göre seçtiğiniz meyve ağacının bakımı daha kolay olur.

Yazının devamı...

Ortancaları Yaza Hazırlamak

Bahçenizde veya balkonunuzda ortanca bitkileriniz var mı? Şuan nasıl gözüküyor? Çicek açmaya başladı mı? Peki ortancaları yaz mevsimine hazırladınız mı? Ortancalarınızın bu yaz iri, güzel ve bol çicek açmasını ister misiniz? O zaman yaz mevsimine girmeden hemen ortancalara aşağıdaki bakımları yapalım.

Öncelikle mevcut ortancalarınızı gözlemleyin. Şu anki durumlarını not alın ve bitkinizdeki eksik gördüğünüz yerleri tespit edin.

Mevcut ortancalarınız etrafında yabani otlar var ise onları temizleyin ve mutlaka toprağını el çapası ile havalandırın. Unutmayın ortanca toprağı nefes alırsa bitkinin kökleri daha iyi gelişir.

Eğer Ortancalarınızın toprağından memnun değilseniz, toprağını verimsiz buluyorsanız; mevcut toprağına killi ve organik gübre bakımından zengin toprak katın ve karıştırın. Bu karışım bitkinizi besleyecek ve daha çok çicek açmasını sağlayacaktır. Bitki marketlerinden veya fidanlıklardan temin edebileceğiniz özel ortanca toprakları ile de bu etkiyi sağlayabilirsiniz.

Ortancalarınız ister saksıda ister bahçenizde dikili olsun ama mutlaka yarı gölge yarı güneşli bir ortamda olsun. Çok güneş gören alanlarda ki ortanca bitkilerinde deformeler gözükmektedir.

Bol ışık alan ortancalar daha hızlı ve sağlıklı gelişme göstermektedir.

Bitkiler yaz mevsiminde suya daha çok ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle ortanca bitkilerinizin sulamasına dikkat edin ve düzenli aralıklarla bitkinize su verin. Özellikle sabah yapılan sulamalar bitkinizin su ihtiyacını daha iyi karşılayacaktır.

Ortanca bitkileri iyi bakıldığında hızlı gelişme göstermektedir. Eğer yazın bahçenizde dolgun ve sağlıklı ortanca bitkileri görmek istiyorsanız, ortancalara bahçenizde geniş mekan ayırın ve yanına başka bitki dikmeyin.

Ortanca bitkileri gelişme aşamasındayken ve çicek açma dönemindeyken bitki besinlerine çok ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle düzenli aralıklarla bitkinin ihtiyacına göre gübreleme yapın. Özellikle ortancalar için özel gübrelerden temin ederseniz daha etkili bir bakım gerçekleştirmiş olursunuz.

Ortancalarınız daha çicek açmadı ise ve yaz mevsiminde ortancanızın rengini mavi veya pembe görmek istiyorsanız toprağına özel karışımlar katmanız gerekmektedir. Toprağına alüminyum sülfat( paslı demir çubuğu saplayıp sulamak veya çivit ilave etmek de bitki rengini mavileştirir) karıştırırsanız çicekler mavi veya morumsu mavi olacaktır. Eğer toprağı alkalileştirirseniz(sirke veya ortanca gübresine kireç karıştırılması da çicek rengini pembe yapar) çicekler pembe veya kırmızımsı pembe rengine dönecektir.

Ortancalarınızı çoğaltmak istiyorsanız yaz başında bitkiden aldığınız çelik ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bitkiden aldığınız 9-10 cm’lik yeşil sürgünleri köklendirici sıvı gübresine batırın. Daha sonra torflu, killi ve besin maddece zengin bir toprağı olan saksıya dikin. Yarı gölge bir ortamda ilk sulamasını yaptıktan sonra çeliğin köklenmesini bekleyin. İsterseniz çeliklerin üzerine delikli naylon örtüp sera etkisi oluşturarak daha çabuk köklenmesini sağlayın. Belli bir süre sonra köklenmesi ve ilk sürgünlerini çıkarmış küçük ortancalarınızı ister saksınıza ister bahçenize dikim yapabilirsiniz.

Unutmayın yaz mevsimi genellikle bitkilerin sık hastalandığı zamandır. Bu nedenle bitkilerinizi ara ara gözlemleyin. Bitki üzerinde böcek veya yapraklarında deformeler görmeye başladıysanız hemen zirai ilaç satan yerlerden bitkinin hastalık durumuna göre ilaç alın ve ilaçlamayı uygun koşullarda belirli aralıklarda uygulayın.

Yazının devamı...

Sardunya Bakımının Püf Noktası

Sardunya çiceklerine nasıl bakılmalı, Daha çok çicek açması için neler yapılmalı?, Sardunya nerede daha güzel gelişir?, Sardunya hangi toprağı sever?, Sardunya hastalandığı zaman neler yapılmalı?......gibi soruların cevaplarını ve sardunya bakımının püf noktalarını öğrenmeye ne dersiniz? Haydi o zaman başlayalım!!!.

Sardunya bitkileri yarı gölge yarı güneş ve ya güneşli ortamları sever. Eğer sardunyalarınızın sağlıklı gelişmesini istiyorsanız mutlaka gün ışığından yaralanabileceği ortama koymalısınız.

Sardunya bitkileri killi ve gübre bakımından zengin toprakları sever.

Sardunya bitkilerinizi saksıda yetiştiriyorsanız; saksılarınızın dayanıklı ve delikli olmasına dikkat edin. Sardunya bitkilerinin kökleri fazla suyu sevmez bu nedenle bulundukları saksı mutlaka delik olmalı saksı içerisinde su birikmemelidir. Fazla su bitkinin köklerinin çürümesine neden olur.

Sardunya bitkileri tüm yıl boyunca yapraklarını ve çiceklerini yeniler. Bu nedenle solmuş, kurumuş kısımlarını mutlaka temizleyin. Temizleme işlemi sardunyalarınızın sağlıklı gelişimine katkıda bulunur ve çok çicek açmasını sağlar.

Sardunyalarınızı yapay gübre kullanmak istemiyorsanız evinizde sardunya için doğal gübre hazırlayabilirsiniz. Doğal gübre için; muz kabuğu, yumurta kabuğu ve kabuk tarcın yeterlidir( malzeme adetleri sardunya sayınıza göre 1den çok arttırabilirsiniz). Öncelikle tüm malzemeleri ufak ufak doğrayın, parçalara ayırın. Daha sonra büyük bir kabın içine su koyun. Tüm malzemeleri bu suyun içine atın. Yaklaşık 10-20 gün arasında kabın ağzı kapalı kalacak şeklinde muhafaza edin. Bekletilen süre sonucunda tüm sardunya bitkilerinizi bu su ile sulayın. Bu işlemi tüm sezon boyunca yapabilirsiniz. Kısa bir zaman sonra sardunyalarınız daha sağlıklı geliştiğini, daha çok çicek açtığını ve çabuk hastalanmadığını göreceksiniz.

Sardunyalarınızın sulamasına dikkat edin. Mutlaka toprak kurudukça su verin. Toprak yüzeyi ve derinlikteki nem el yardımı ile kontrol edilerek su verilmelidir. Eğer toprak çok kuru geldi ise bitkinize doygun bir oranda su verin. Bitkinin yapraklarında ve çiceklerinde mantar oluşmaması için sulamaları sabah saatlerinde yapın.

Sardunya bitkileri iyi bakıldığında hızlı gelişme gösterir. Bu nedenle bulunduğu saksı zamanla küçük gelebilir. Zamanında saksı değişimi yapılmamış bitki giderek zayıflar, çiceklerini döker. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız sardunyanızı mevcut saksınızın 1 numara büyük boyuna değiştirmelisiniz. Bu değişim bitkininizin sağlıklı gelişimine katkıda bulunacaktır.

Yaz mevsimi ve ilkbahar mevsiminde sardunya bitkileri sık ve kolay hastalanır. Bitki üzerinde mantar ve böcek gibi zararlılar görürseniz; hemen zirai ilaç satan yerlerden bitkinin hastalığına göre ilaç temin edin ve bitkinizi kuralına göre ilaçlamayı yapın. Zamanında ilaçlama yapamazsanız hastalık hızlı yayılarak bitkinize zarar verir.

Eğer sardunyalarınıza doğal böcek kovucu yapmak isterseniz, sarımsaktan yararlanabilirsiniz. Sarımsakları su içerisinde haşlayın ve suyunun soğumasını bekleyin. Haftada bir veya 2 haftada bir bitki sulamanıza katarak sardunyalarınızı sulayın.Etkilerini yakında görebilirsiniz.

Sardunyalarınızı 3 farklı yöntem ile çoğaltabilirsiniz. Kökten ayırma ile, Daldırma ile, Tohum ile birçok sardunya üretebilirsiniz.

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ////PEYZAJ MİMARI

Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.