MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Uykunun Anlamı

Uyku tüm canlılarda görülen doğal dinlenme biçimidir. Canlılar günlük işlevlerini gerçekleştirmek için uykuya ihtiyaç duyarlar. Uyku insan ömrünün en az 1/3'ünü oluşturur. Vücudun dinlenmesini ve beynin bir gün önce aldığı bilgiyi işlemesini sağlar. Melotonin hormonu ve tyrophonin aminoasiti uykuyu etkileyen önemli faktörlerdendir.

Dünya Uyku Tıbbı Derneği,(World Association of Sleep Medicine) 2008 yılından bu yana her sene mart ayının 3. Cuma gününü Dünya Uyku Günü olarak kutluyor. Bu sene 17 Mart Cuma günü kutlanacak olan bu önemli günün amacı uykunun önemine dikkat çekmek içindir. Özellikle çocukluk döneminde kazanılan uyku alışkanlıkları yetişkinlik dönemine kadar devam eder. Bu yüzden özellikle 0-5 yaş çocuklarımıza doğru uyu alışkanlığı kazandırmamız çok önemlidir.

Kötü ve kalitesiz uyku maalesef bir çok hastalığı tetikleyebiliyor. Kalp ve damar hasatlıkları, hipertansiyon bunların başında geliyor Ayrıca uzun süre uykusuzluk;

· İsteksizlik, halsizlik,

· Yaşam kalitemiz azalıyor,

· Beyin komut veremez ve konuşmamızı kaybederiz ,

· Hafızamız yavaş yavaş kaybolur ,

· Performans düşüklüğü,

· Depresyon hali,

· Yorgunluk,

· Konsantrasyon eksikliğine,

sebep olabiliyor. Eğer uykularımıza dikkat etmek istiyorsak kaliteli ve iyi uykular için yapılması gereken birkaç püf nokta vardır.

· Sigara, alkol tüketimi uykudan hemen önce yapılırsa uykuyu olumsuz etkiler en az 4-5 saat önce tüketilmemelidir.

· Sabah kalkma ve akşam yatma saatleriniz düzenli olmalıdır.

· Uykudan hemen önce yemek yenmesi, çay yada kahve tüketimi yapılmaması gerekir.

· Uykudan hemen önce spor yapıp yatmamak gerekir.

· Karanlıkta uyuyun ve gürültüden uzak uykuya dalmaya özen gösterin.

· Yatak odamızı sadece uyku için kullanalım, tv izleme, yemek yeme yada yatakta çalışma yapmamaya özen gösterin.

· Kaliteli yatak ve uyku ürünleri kullanmaya özen gösterin.

Saygılarımla,

Sinem GERGER AKINAL

0-5 Yaş Uyku Danışmanı

http://www.bebekveuyku.com

Yazının devamı...

Bebeğiniz tuvalet eğitimine hazır mı?

Bebeklerin gelişimleri ve uykuları hakkında bir çok yazımız var. Ama son zamanlarda annelerden aldığım e-postalar ve sosyal medyadaki sorular üzerine tuvalet eğitimi üzerine de yazmamızın gerekli olduğunu kanısındayım. Tuvalet eğitimi için doğru zaman nedir ve bu süreç uyku eğitimini nasıl etkiler.

Çocuk gelişiminin her alanında olduğu gibi, tuvalet eğitiminin de her çocuk için geçerli bir başlangıç yaşı yoktur. Ama genellikle çocuklar anne-babalar fark etmeden bu olgunluğa ulaşırlar. Sevgili Uzman Doktorumuz Hayri Gözlükgiller’in Anne Babayı Kullanma Kılavuzu adlı kitabında bebeklerin önemli bir bölümünün gerekli olgunluğa 18-24 ay dolaylarında ulaştıklarını ama bazılarının ise 4 yaşa kadar bekleyebildiklerini her ikisinin de normal olduğunu ve telaşlanmamak gerektiğini belirtmiştir. Çocuğunuzun yeterli olgunluğa ulaşma sürecinin neresinde olduğunu saptamada aşağıdaki liste işinize yarayacaktır:

Kakası düzenli, yumuşak ve şekillidir.
• Kilotunu kendi kendine indirip kaldırabilmektedir.
• Ev halkının tuvalet/banyo hareketlerini taklit etmeye çalışmaktadır.
• Kakası geldiğini bir takım fiziksel hareketlerle belli etmektedir veya söylemektedir.
• Kaka ve çiş anlamına gelen sözcükleri kullanmaktadır.
• Basit emirleri anlamaktadır(Örneğin; oyuncağını al vb.)
• Tuvalete gitmesini gerektiğini anlatan fiziksel uyarıları anlamakta, ve önceden size söylemektedir.
• Kakalı bezle kalmayı sevmemekte, istememektedir.
• 3-4 saatlik kuru dönemleri olmaktadır, mesane kasları idrarını tutacak kadar olgunlaşmıştır.
• Her şeye olumsuz yaklaşmamaktadır.
• Eşyaları yerine koyma alışkanlığını edinmeye başlamıştır.
• Bağımsızlık isteğini belli etmektedir.
• Yürüyebilmekte ve oturabilmektedir.

Çocuğunuz tüm bunları yapıyorsa tuvalet eğitimine hazır demektir. Bir an önce eğitime başlayabilirsiniz, eğitim süresi zorludur sabırlı ve anlayışlı olmak gerekmektedir. Arada ıslaklıklar olabilir özellikle tuvalet eğitiminin başlarında geceleri kuru kalmak bebekler için zor olabilir.

Gelelim tuvalet eğitiminin uyku eğitimini nasıl etkileyeceğine eğer bebeğinize tuvalet eğitimi vermeyi planlıyorsanız lütfen bunu uyku eğitimiyle aynı anda yapmayınız. İkisi de zorlu bir süreçtir, belli bir zaman ve anlayışı gerektirmektedir. Aynı anda uyku ve tuvalet eğitimi vermek anneyi de bebeği de zorlayabilir. Peki tuvalet eğitimi olan bir çocuğunu varsa uyku eğitiminde hangi yolu izlememiz gerekmektedir. Tuvaletini kendi yapan bir çocuk büyük olasılıkla uyku eğitiminin ilk günlerinde bunu kullanacaktır. Uykuya geçmemek için kullandığı bir koz olacaktır. Bu dönemde küçük kandırmalara düşmemek gerekir. Gece yatmadan 1 saat önce sıvı tüketimini azaltmak ve çocuğunuzu tuvalete götürmek gerekmektedir. Ayrıca çocuğunuz yatağa girdikten hemen sonra tuvaleti geldiğini söylüyorsa büyük ihtimal uykudan kaçmak için bunu kullanıyordur. Duymazlıktan gelin çünkü yatmadan hemen önce zaten yapmıştı. Gerçekten geldiğini düşünüyorsanız sessizce ışığı yakmadan yaptırın ve sonra tekrar yatağına yatırın. Bu süreçte çok fazla konuşmayın, böylelikle zamanla bunu kullanmayı bırakacaktır.

Sevgiler,

Sinem Gerger Akınal

0-5 Yaş Uyku Danışmanı

www.bebekveuyku.com

Yazının devamı...

BEBEĞİNİZİN UYUMASI İÇİN UYKU EĞİTİMİ ŞART MIDIR?

Bebekleri uyumayan ebeveynler genellikle çocuklarının uykuyu sevmediğini yada az uykunun ona yettiğini düşünürler. Etraftan duydukları “Kırkı çıksın uyur.”, “Gaz sancısı geçsin uyuyacak.”,”3. Ayı bitsin uyuyacaktır.”, “Katı gıdaya başla doyar uyur”, “emzirmeyi kesince uyur.”, sözleriyle bir ümit beklemeye başlarlar. Bu düşünceler yanlıştır. Fizyolojik ve psikolojik sağlık sorunları olmayan çocuklar iyi uyuyabilirler. Yetişkinler gibi çocuklar da uyku sırasında kısa sürede uyanabilirler. Bu kısa süre sonrasında da uykuya geri dönebilirler.

Aslında çocuğunuz doğal olarak az uyuduğuna inanarak, eve geldiğiniz günden itibaren, onda yanlış uyku alışkanlıkları geliştirebilirsiniz. Çocukların çoğunda iyi uyuyabilme potansiyeli vardır. Ufak bir müdahale ile uyku sorunları çözülebilir. Çocukların uyuma yeteneklerinin birbirinden farklı olduğu doğrudur. Bazı çocuklar ilk günden itibaren iyi uyurlar, beslenmek için onları uyandırmak gerekir. Büyüdükçe hem iyi uyur hem zor uyanırlar. Gece koşulları uykularını etkilemez: ışık, karanlık, ses, sessizlik. Diğer çocuklar, uyuma düzenlerinin bozulmasına karşı tepkilidirler. Uyuma rutinlerindeki bir değişim –hastalık, yabancı misafir, vb-uyku sorunlarına neden olabilir. Bu çocukların rutinleri düzene girince, uyku düzensizlikleri de ortadan kalkar.

Bazı çocuklar ise hassas yapılıdırlar ve doğumlarından itibaren zor uyuyabilirler. Onları uyutmak için her şeyi yaparsınız sallarsınız, kucağınızda uyutmaya çalışırsınız, emzirerek uyutursunuz ama bir türlü başarılı olamayabilirsiniz.
Eğer çocuğunuzun uyku düzeni sizin veya onun için sorunluysa, bu durumdan mutlu değilseniz, bebeğinizin yeteri kadar uyumadığını düşünüyorsanız, gece vakti sizi sık sık aralıklarla uyandırıyorsa ve sizin yardımınız olmadan uykuya dönemiyorsa, sabah çok geç veya erken uyanıyor, akşam çok geç veya erken uyuyor, güne başlamakta zorluk çekiyor, gün boyu uykulu dolaşıyorsa ona uyumayı öğretmek gerekir. Burada da devreye uyku eğitimi girecektir.
Uyku eğitimi, bebeğe kendi yatağında kendi kendine uyumayı öğretmeyi hedefler. Kendi kendine uyumayı bilen bebek 6. ayını geçmişse rahatlıkla kesintisiz 11 saat kesintisiz bir gece uykusu uyuyabilir. Bebeğinizin yaşına karakter yapısına uygun bir uyku eğitim metodunu benimsemek ve bunu uygulamak başlarda kolay olmayabilir ama kararlı ve istikrarlı olursanız her yaştaki bebeğinize uyumayı öğretebilirsiniz.

Sonuç olarak uyku eğitimi her bebek için zorunlu değildir. Siz doğal ebeveynliği benimsemiş bir aileyseniz bebeğinizle aynı yatakta uyumaktan mutlu yada onu emzirerek uyutuyorsanız bu sizin için sorun değilse her şey yolunda demektir. Ama işler yolunda gitmiyorsa işte yapılması gereken şey bellidir bebeğinize uyumayı öğretmek ve hem onu hem kendinizi uykuya kavuşturmaktır.

Sevgiler,

Sinem GERGER AKINAL

www.bebekveuyku.com

Yazının devamı...

BEBEKLERDE UYKUYU BOZAN DEĞİŞİKLİKLER

Bir çok anne bebeğinin uykularının çok düzenli olduğunu ve bir anda bozulduğundan şikayet eder. Maalesef çocukların uykuları bozulmaya elverişlidir. Uykuların bozulmasına sebep olan bir çok şey olabilir. gibi. Aslında hangi sorunla karşılaşırsak karşılaşalım şunu unutmayalım bebeğimiz şimdiye kadar güzel uykuları varsa tekrar uyuyabilir yapmamız gereken doğru adım atarak ona tekrar uyuyabileceğini göstermek olacaktır.

Özellikle kış aylarında her annenin korkulu rüyasıdır. Çocuklarımızı ne kadar korumaya çalışsak da bazen evdeki kardeşten bazen dışarıdan hastalık kapabiliyorlar. Bu dönemde uykular etkilenebiliyor ve bozulmalar yaşanabilir. Gece boyu kesintisiz uyuyan bebeğiniz bir anda uyanabilir. Çünkü nefes almakta zorluk çekiyor burnu tıkalı yada ağrısı olabilir. Bu dönemde bebeğinizin yanında olmak onu rahatlatmak önemlidir. unutmayın ihtiyaçları karşılandıktan sonra daha rahat uykuya geçecektir. Bu süre geçicidir hastalık bittikten sonra bebeğiniz eski uykularına dönecektir.

Yaz aylarını yaşadığımız şu günlerde bir çok anne düzenleri bozulur mu endişesi yaşıyor. Farklı bir ortam güzel aktiviteler, kalabalık düşündüğünüzden daha fazla bebeğinizi yoracaktır. Bebeğinizin biyolojik uyku saatlerini kaçırmamaya çalışın yani onun aşırı yorulmasına izin vermeyin ve ilk uyku sinyallerinde ona uyku için gerekli ortamı sunun. Tatilde bebeğinizle aynı odada yada aynı yatakta yatmak zorunda kalabilirsiniz bu kısa süreli bir durumdur dert etmeyin ancak eve döndükten sonra bebeğinizi kendi yatağında yatırmak konusunda kararlı davranın lütfen.

bir çok ailenin en korktuğu dönemdir ama bilindiğinin aksine bu süreç ailelerin sandığı kadar uzun sürmez. Bebeklerde dişlerin tamamlanması neredeyse 2 yıl sürer. Ortalama 6 aylarda başlayıp 2-2,5 yaşına kadar devam eder. Bu kadar uzun süre diş yüzünden uyumasalar oldukça yorucu olacaktır. Bebeğiniz gün içinde mutlu, huzurlu, aktifse, ve gece uyanıyorsa bunun sebebi diş olmayabilir. Diş çıkarma dönemindeki en büyük belirtiler ateş, iştahsızlık, huzursuzluktur. Öncelikle diş ağrısı yüzünden sızılardan uyanma olabilir burada yapılması gereken bebeğiniz uyandığında onu rahatlatmak (doktorunuza danışarak hafif bir ağrı kesici vermek, soğuk diş kaşıyıcısı kullanmak)ve uykuya geri dönmesini kolaylaştırmak olmalıdır.

çocuğunuz için büyük bir değişimdir. Bir anda yeni bir ortam yeni bir oda kendini güvende hissetmesi için ona zaman tanımalısınız. Gece uyanmalarında yanına giderek onu sakinleştirmeli ve güven vermelisiniz asla kendi yatağınıza almayın bu işlerin daha karışmasına ve kötü uyku alışkanlığı kazanmasına sebep olacaktır.

çocuklarımız için ağır durumlardır. Burada süreci doğru yönetmek için bir uzmandan yardım almak gerekebilir. Ayrılık yaşayan ailelerde çocuğa karşı kural koyma noktasında sorunlar olabiliyor. Unutmayın ki çocuklar düzeni severler. Uyku noktasında sizden beklediği şey ona doğru rutini ve ortamı sunmanız ve güven vermenizdir. Çocuklar iki ayrı evdeki uyuma şeklini ayırt edebilirler. Her iki evde de çocuğun tek başına yatağında uyuması en önemlisidir ama duruma alışana kadar yanında olmakta(aynı yatakta beraber uyumak değil uyuyana kadar yanında beklemek) fayda vardır.

, bir çocuğun hemen kabullenebileceği bir durum değildir maalesef bunun için anne-babanın doğru davranış şekli çok önemlidir. Eğer çocuğunuzun odasını ayırmadıysanız yeni gelen kardeşten hemen sonra yapmayın ona biraz zaman verin. Çocuğunuz kendi odasında yatıyor ama kardeşten sonra uyanıp sizin yanınıza geliyorsa onu odasına götürün ve kardeşinin çok küçük olduğu ve acıktığı için uyandığını ama sorun olmadığını anlatın ve uyuması için yatağının yanında bekleyin yada aralıklarla kontrol ederek güven verin ve uyumasını sağlayın.

çocuk için oldukça ağır ve anlaması güç bir durumdur. Bu dönemde ona ölümü açıklarken dikkatli olun uyudu ve bir daha hiç kalmayacak gibi sözler kullanmayın.

çocuğun uykularını bozan bir süreçtir. Burada genellikle bebeğiniz özleyen anne aslında uykuları etkileyebiliyor. Anne, gün içinde bebeğine olan özlemiyle her uyandığında onu emziriyor yada yanında yatırıyor. Buda bebeklerin kötü uyku alışkanlıkları kazanmalarını sağlıyor. Bu noktada yapılması gereken en önemli şeylerde biri bebeğinizle uyku öncesi kaliteli zaman geçirmenizdir. Unutmayın ki bebeğinizin uykusu geldiğinde istediği tek şey uyumak olacaktır.

çocukların uyku düzenlerini etkileyebilir. Bebeğinizi yeni bir bakıcıya yada kreşe bırakırken uyguladığınız uyku rutinlerini ve saatlerini anlatın ve onlarında buna uymasını isteyin. Özellikle sessiz bir ortamda uyuyan bebeğiniz bir anda birden fazla çocukla aynı odada uyumaya hemen alışmayacaktır ama zamanla her şey yoluna girecektir. Az uyuduğu yada hiç uyumamışsa akşam daha erken bir gece uykusuna yatırmaktan korkmayın.

Sevgilerle,

Sinem Gerger Akınal

0-5 Yaş Uyku Danışmanı

www.bebekveuyku.com


Yazının devamı...

DİŞ ÇIKARMA VE UYKU

Dişler, beslenmeye yardımcı olur, konuşmayı ve seslerin doğru bir şekilde çıkmasını sağlar ve estetik olarak da yüzle bir bütünlük içindedir. Ortalama olarak ilk diş 7. Ay ortalarında belirir. Ancak bazen üçüncü ayda erkenden ortaya çıkarken, bazen de on ikinci ay, hatta sonrasına sarkabilir. Dişlerin çıkışı genelde kalıtsal düzene uyar, yani anne-babanın dişleri erkenden çıkmışsa bebeğinizin de aynı şekilde olması mümkündür .

Çocuklar diş çıkartırken;

gibi semptomlar olabilir. Tabi ki bu semptomlar çocuktan çocuğa değişim göstermektedir. Bu dönem elbette ki çocuklarımız için zorlu geçmektedir. Bu dönemde onları rahatlatıcı şeyler sunmak önemlidir. Diş kaşıyıcılar, doktor önerisiyle verilebilecek ağrı kesici yada rahatlatıcı jeller.
Çoğu anne bebeğinin uzun süredir diş çıkardığı için uyumadığını söyler ve bu dönemin geçmesini bekler. Evet diş çıkarma dönemi oldukça zorlayıcı olabilir ama bunu karıştırmamakta önemlidir. Bilindiği üzere bebekler nerdeyse 6-36 ay arası diş çıkartıyorlar. Yani ilk 3 yıl nerdeyse bebeklerin hiç uyumaması gerekir. Eğer bebeğiniz gün içinde mutlu ve aktifse her şey yolundaysa sadece uyku zamanında direniyor yada sık sık uyanıp sallandıktan yada emdikten sonra geri uyuyorsa buradaki sorun diş çıkartmak değildir emin olabilirsiniz. Gerçekten diş ağrısı çeken bir bebek gün içinde de iştahsız, yorgun ve halsiz olur bazen ateşli ve uykuya meyilli olacaktır. Hastalık döneminde olduğu gibi sadece kucağınızda olmak ve hiçbir oyuncakla oynamak istemez ve ağırı ona bir şey yaptırmaz genellikle azı dişleri dediğimiz dişlerde bu durumla karşılaşırız. Bu noktada bebeğinizin gece uyanması ve ağrıdan tekrar uykuya geri dönememesi normaldir. Gece uyanmalarında bebeğimizin sıkıntısını gidermek için onlara yardımcı olmak ve sonra uyutmaya çalışmak en doğrusu olacaktır.
Sevgili anne-babalar kötü uyku alışkanlıklarıyla diş çıkarma dönemi karıştırmamalıdır. Maalesef çoğu zaman bebeğimizin uyanmasına bir sebep ararız ve çoğu zaman diş çıkardığı için uyandığına kendimizi inandırırız. Unutmayalım ki aradaki farkı ayırt edebilirsek bebeklerimize daha iyi yardımcı olabiliriz.

Sevgilerle,

Sinem Gerger Akınal

www.bebekveuyku.com

Yazının devamı...

İKİZLERE UYKU EĞİTİMİ VERMEK

Tek bir bebekle uğraşmak bile zorken ikiz yada üçüz bebekler ne kadar daha zorludur tahmin edebiliriz. Birde bu bebekler uyumuyorlarsa ailenin durumunu siz düşünün. Aynı anda acıkır aynı anda oynamak ister aynı anda uykuları gelir. İki bebeği aynı anda uyutmak aileler için oldukça zorlu olabiliyor.

Çalıştığım ikiz aileleri genellikle bana ulaştıklarında artık çözümsüz ve çok yorgun oluyorlar. İkizlere uyku eğitimi vermek belki tek bir çocuktan bir tık daha zor olabilir ama imkansız değildir. Aslında değişen pek fazla bir şey yoktur. Uyku eğitiminin yanı sıra beraber uyumaya alışmaları biraz zaman alabilir. Tabi doğaları gereği birbirlerine uyumludurlar ve beraber uyumayı tahmin ettiğinizden daha kısa sürede alışırlar.

İkizlere uyku eğitimi verirken iki seçeneğimiz vardır ya aynı odada yatırırsanız yada farklı odalarda ama hangisini seçerseniz seçin uyanıp birbirlerini uyandırma ihtimalleri yüksektir. Tam biri uyudu dersiniz diğeri uyanır ve uyuyanı uyandırabilir. Peki bu durumda ne yapılabilir? İkiz de olsalar her bebek birbirinden farklıdır. Dolayısıyla uyku düzenleri de farklı olabilir birbirlerinden daha önce uykuları gelebilir yada biri diğerinden daha az daha fazla uyuyabilir. Bu durumda bebeklerin biyolojik uyku saatlerini gözlemleyerek onları yatırmak önemlidir. Biri diğerinden daha erken güne başlıyor olabilir bu durumda uykuları hep diğerinden daha erken yatar.

Sonuç olarak ikizlere uyku eğitimi vermek mümkündür ve sonuç şahanedir. :) Bu süreçte önemli olan ailenin sabırlı ve kararlı olmasıdır. www.bebekveuyku.com adresindeki ikiz bebeklerimizin uyku eğitim serüvenini okuyabilirsiniz.

Sevgiler,

Yazının devamı...

BEBEKLER NEDEN KISA ARALIKLARLA UYANIRLAR?

Uyku; bilindiğinin aksine bir koma hali değildir. Bilincimiz kapalı değildir aksine beyin dalgalarımız uyanık olduğumuz dönemdeki gibi canlıdır. Uyurken çalan bir kapı yada telefonu duyabiliriz. Uyuruz çünkü; dinlenmeye ihtiyacımız vardır. Uyumak o gün öğrenilen bilgilerin depolamamızı sağlar. Ayrıca kilo vermemize yardımcı olur, enerjimizi yeniler, mantıklı karar vermemizi sağlar, düşünmeyi artırır, hastalanmamızı sağlar. Bir insan uyumazsa başına neler gelebileceğiniz siz düşünün!

Gün içinde öyle telefonlar, e-mailler alıyorum ki uyumayan ailelerin neler yaşadığını yakından biliyor ve şahit oluyorum. Sevgili anne-babalar bebekleriniz uyumazsa sizde uyuyamazsınız ve gün içinde sinirli agresif ve tahammülsüz olmanız doğaldır. Unutmayın ki küçük melekleriniz kadar sizin de uykuya ihtiyacınız vardır. Aileler en çok bebeklerinin kısa süre uyuyup uyandığından şikayet ediyorlar. Gün içinde 30-45 dakikalık kısa uykular yada gece boyunca saat başı uyanmalar, bunlar bebek için oldukça kötü uykulardır peki bebekler neden bu kadar kısa uyurlar?

Uzun yıllar boyunca uykunun huzur hali olduğu düşünülüyordu. Ancak küçük bebekler incelendiğinde uykunun daha ilginç olduğu keşfedilmiştir. Bebekleriniz uyurken baktığınızda gözleri kapalıyken göz kapaklarında hareketlilik, gülümsemeler, hızlı soluk alıp verdiklerini göreceksiniz. Çünkü uyku uzun ve tek bir tür değildir kendi içinde aşamalıdır. Uyku iki temelden oluşur. REM(hızlı göz hareketli uyku) ve non-REM (dinlendirici uyku). Hafif uyku olarak adlandırdığımız REM uykusu aslında rüyalarımızı gördüğümüz aşamadır. REm dışı uykusu ise derin uyku halimizdir. Yetişkinlerde hemen hemen her 90 dakikada bir uykumuz hafif uykudan derin uykuya ve daha sonra tekrar derin uyku döngüsünü tamamlar. Bebeklerde ise bu süre yaşına göre farklılık gösterir. Çoğu ailenin şikayetçi olduğu kısa uykuların sebebi bebeklerin bu döngü geçişini sağlayamamasından kaynaklanmaktadır. Bebeklerde genellikle bu döngü 30-45 dakika gibidir. Gündüz uykuları bu kadar kısa olan yada gece boyu bu kadar kısa süreli uyanan bebekler sersem gibidir ve kalitesiz uykular uyuyor demektir. Çünkü tam derin uykuya geçerken uyanır ve dinlendirici uykuyu yapamadan güne devam ederler, bu da onlar için oldukça zordur. Huysuz olurlar, uyandıktan çok kısa süre sonra tekrar uykuları gelir ama uyuyamazlar anne-babanın tüm günü bebeği uyutmakla geçebilir. Çocuklarımıza bu uyku döngüsünü atlatmayı öğretmeliyiz.
Ebeveyn desteğiyle(sallanarak ,emzirerek,kucakta) uyuyan bebeklerin uyku döngülerinde tekrar destek beklemesi şaşırtıcı değildir. Bir bebek yatağında kendi kendine uykuya dalarsa uyku geçişlerini de destek duymadan yapabilecektir. Kimse gece boyunca kesintisiz uyumaz. Bebeklerimizde uyanacaktır elbette ancak onlara uyumayı öğretirsek tekrar kendi başlarına uykuya dönebileceklerdir.

Sevgilerle,

Sinem Gerger Akınal

0-5 Yaş Uyku Danışmanı

www.bebekveuyku.com

Yazının devamı...

DOĞRULAR YANLIŞ ÇIKARSA!!!

Bebeğinizle ilgili bildiğiniz doğruların yanlış olma ihtimalini düşündünüz mü? Bebekleri uyutmak ve uyku düzenleriyle ilgili annelerden öyle şeyler duyuyorum ki şaşırıyorum doğrusu. Doğru bilinen ama yanlış olan o kadar yanlış var ki… Bunlar neler mi gelin beraber bakalım.

Yanlış 1- Bebeğini geç yatır geç kalsın: Bebeğini geç yatır geç kalksın düşüncesi yanlıştır. Geç yatan bebek geç kalkmaz aksine uykusunu alamadan daha erken kalkar. Bebekler aşırı yorulduklarında uykuya dalmaları güçleşir ve geceleri daha sık uyanırlar. Bunu yapmak sadece bebeğinizin az uyumasına ve uykusunu alamamasına sebep olur. Bebeklerin gelişimleri için beslenme kadar uykuya da ihtiyaçlarının olduğunu unutmayın.

Yanlış 2- Bebeğim geceleri açlıktan uyanıyor: Anneler bebeklerinin gece acıktığını ve bu yüzden uyandığını düşünerek onları beslerler. Halbuki 6. Ayını dolduran sağlıklı bir bebek 11-12 saat açlığa dayanabilir ve kesintisiz uyuyabilir. Geceleri bebekleri beslemek onlara kötü uyku alışkanlığı kazandırabilir. Her gece aynı saatte uyanan bir bebek acıktığı için değil alışkanlıktan uyanmaktadır. Eğer bebeğinizin kilo alımı ve gelişimi normalse gece beslemenize ihtiyacı yoktur.

Yanlış 3- Bebeğini sese alıştır: Bebek sahibi olan anneler bu sözü eminim duymuşlardır “televizyonu aç sese alışsın bebeğin sonra rahat edersin”. Televizyon sesiyle uyuyan bebekler derin uykuya dalamaz ve kalitesiz bir uyku uyurlar. Bebeğinizi kendi yatağında sessiz ve karanlık bir ortamda uyutun. Bebeğinizin iyi bir uyku uyumasını istiyorsanız ona sağlıklı uyku ortamı oluşturmanız gerekmektedir.

Yanlış 4- Bebeğini sallayarak, emzirerek uyut: Ülkemizde en yaygın uyku problemlerinden biri budur. Bebeklerimizi sallayarak ya da emzirerek uyutuyoruz. Sallanmaya ya da emzirilmeye alışan bebek her uyanmasında bunu talep eder. Çünkü uyku ile emzirilme-sallanma arasında bir bağ kurmuştur. Başka türlü uykuya dalmayı bilmezler. Bebeğinizi doğduğu günden itibaren yatağında uyutmaya alıştırmak en doğrusudur.

Yanlış 5- Bebeğinle beraber Uyu: Eğer siz doğal ebeveynliği kabul ettiyseniz ve bebeğinizle aynı yatakta uyumaktan mutluysanız sorun yoktur. Ama çalıştığım çoğu anneden aldığım cevap “artık bebeğimle aynı yatakta uyumak istemiyorum” oluyor. Bebeğinize ve kendinize haksızlık yapmak istemiyorsanız başta bunun kararını vermenizi öneririm. 10 ay aynı yatakta yattıktan sonra bebeğinizin birden neden kendi yatağında uyumasını istemenizi anlamasını beklemek haksızlık olur. Benim size önerim 3. Aya kadar bebeğinizi ebeveyn odasında ki ayrı bir yatakta yatırmanız ve sonrasında odasına almanızdır.

Yanlış 6- Bebeğini gündüz az uyut gece iyi uyusun: Gündüz az uyuyan bebekler geceleri bilindiğinin aksine iyi uyumazlar. Aşırı yorulur ve gece daha sık uyanırlar. Büyüklerimizden duyduğumuz “uyku uykuyu çeker” sözünün özü budur. Gündüz iyi uyuyan bebekler gece uykusunu da iyi yaparlar. Çünkü dinlenmiş olurlar ve uyumaya hazırlardır.

Sevgilerle,

Sinem GERGER AKINAL

0-5 Yaş Uyku Danışmanı

www.bebekveuyku.com

Yazının devamı...

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.