Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dünya liderlerinden tebrik mesajı

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin sonuçlarının açıklanması sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dünyadan tebrik yağdı. İlk kutlayan ise, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dünya liderlerinden tebrik mesajı

Türkiye’de dün gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a dünya liderlerinden tebrik telefonları ve mesajları yağdı. Erdoğan’ı ilk kutlayan lider ise, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, 24 Haziran seçimlerindeki zaferinden dolayı tebrik etti. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Aliyev, henüz kesin sonuçlar açıklanmamış olsa da, açılan sandıklar sonucunda seçimin galibinin şimdiden belli olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ilk kutlayan Avrupa Birliği üyesi ülke lideriyse Macaristan Başbakanı Viktor Orban oldu.

‘Tarihi bir karar’

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani de, seçimlerdeki başarısından dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik edenler arasında yer aldı. Yetkililerden alınan bilgiye göre, Temim, seçimlerdeki başarısı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebriklerini iletti. Pakistan meclisinde en büyük gruba sahip PML-N’nin lideri ve Pencap Eyalet Başbakanı Şahbaz Şerif’in yanı sıra Filistin Lideri Mahmud Abbas da, Erdoğan’ı telefonla arayarak tebriklerini iletti. Hamas yöneticilerinden İzzet er-Rişk ise, Twitter aracılığıyla yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerindeki başarısından dolayı Erdoğan, Ak Parti ve Türk halkını tebrik ettiğini belirtti. Rişk, Erdoğan ve Ak Parti’nin kazanmasını, “Türkiye’nin hak ettiği zafer” diye değerlendirdi.

Şahbaz Şerif, yaptığı açıklamada Türk halkının tarihi bir karar verdiğini belirterek, “Türk halkı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güçlü ve kararlı liderliğiyle mükemmel kamu hizmetini tescillemiştir” ifadelerini kullandı. Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin de, bir açıklamayla, seçim başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti. Hüseyin’in açıklamasında, seçimlerdeki katılım ve barışçıl ortamın, demokrasiye verilen değeri ve kurumlarının gücünü gösterdiği kaydedildi. Aynı açıklamada, “Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde büyüme ve refah yolunda ilerleyeceğini umuyoruz. Pakistan ile Türkiye arasındaki tarihi ve eşi görülmemiş ikili ilişkilerin güçlenmeye devam edeceğine inanıyoruz” denildi. Erdoğan’ın seçim zaferiyle ilgili bir açıklama da MMA Genel Başkan Yardımcısı ve Pakistan Cemaat-i İslami Başkanı Siraj Hak’tan geldi. Peşaver kentindeki mitingde konuşan Hak, “Tayyip Erdoğan Türkiye’de seçimi kazandı. Kendisini tebrik ediyoruz” dedi.

‘İlişkilerimiz gelişecek’

Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç’in yanı sıra Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic de, seçimlerdeki başarısı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik edenler arasında yer aldı. İzzetbegoviç, yazılı açıklamasında da Erdoğan’ı seçimlerde aldığı önemli zafer dolayısıyla tebrik etti ve “Aldığınız destek ve kazandığınız bu zafer, Türkiye’yi doğru istikamette yönettiğinizin Türk halkı tarafından da görüldüğünün açık kanıtıdır. Türkiye liderliğinizde ulusal ve siyasi bir afirmasyon, ekonomik kalkınma yaşayarak, dünya güçleri arasında hak ettiği yere ulaşmıştır” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin dış politikada da haklarından mahrum bırakılan insanlar için mücadeleyi sürdüreceğine inandığını kaydeden İzetbegovic, “Bu nedenle sizin zaferiniz sadece Türkiye’de değil, Müslüman dünyasının genelinde kutlanmaktadır. Sizin zaferiniz bizleri de mutlu etmektedir. Zira Türk halkını ve bizzat sizi, ülkemizin büyük bir dostu olarak görmekteyiz. Ülkelerimizin ve halklarımızın iyiliği doğrultusunda, dostane ilişkilerimizi geliştirmeyi sürdüreceğimize inancım tamdır” dedi.

Kuveyt Emiri Eş-Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın yanı sıra Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge Ivanov da, seçim başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik eden liderler arasında yerlerini aldı.

Öte yandan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Gine Dışişleri Bakanı Mamadi Toure, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak, Ak Parti’nin seçimlerdeki başarısından dolayı tebrik etti.

İİT’den kutlama

İslam İşbirliği Teşkilatı’na (İİT) bağlı İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu (İKGF-Dİ) Başkanı Büyükelçi Elşad İskandarov, seçimlerdeki başarısı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti. İskandarov, yaptığı yazılı açıklamada, İİT Gençlik Forumu adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, seçim başarısı dolayısıyla tebrik ettiğini bildirdi. Elşad İskandarov’un açıklamasında, “Sayın Cumhurbaşkanı, Kudüs-İslam Alemi Başkenti Fahri Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin tarihi seçimini kararlı şekilde kazanmasını tebrik eder, kardeş Türkiye, Türk dünyası ve İslam alemi için hayırlara vesile olmasını temenni ederiz” ifadelerine yer verildi.

‘Güçlü başkanlık dönemi’

Seçimlerin sonuçları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu seçimlerdeki zaferi, uluslararası ajansların yanı sıra basın-yayın kuruluşlarında ve gazetelerde de önemli haberler arasında yer aldı. Reuters haber ajansı, özellikle oy verme işlemi sona erdikten sonra sonuçları kısa aralıklarla sürekli olarak dünyaya duyururken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 15 yılın ardından iktidarını sürdürmeye devam edeceğine dikkat çekti, Türkiye’nin güçlü başkanlık sistemine
geçiş yapacağını vurguladı.

Associated Press (AP) ajansı da, tüm dünyaya Türkiye’de gerçekleşen seçimlerin sonuçlarını ve Erdoğan’ın zaferini duyurdu. AP ajansı, seçim öncesine ilişkin bilgiler de verirken, Erdoğan’ın, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra ülkeyi en uzun süre yöneten lider olduğunu da vurguladı.

Financial Times gazetesi de, seçimin sonuçlarını ve Erdoğan’ın zaferini duyururken, bu sonuçlarla, Cumhurbaşkanı’nın sadece görev süresini 5 yıl uzatmakla kalmayıp, başbakanlık makamına gerek kalmayacak güçlü yönetim sisteminin de
başına geçtiği yorumunu yaptı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden tebrik

Dünya Müslüman Alimler Birliği, seçimlerdeki başarısından ve Türk halkının güvenini kazanmasından ötürü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik etti.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği yayımladığı mesajda, "Türk halkını, medeni ve onurlu seçim sürecindeki başarısından ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da halkın güvenini kazanmasından ötürü tebrik ediyoruz." ifadesine yer verdi.

Karadaği mesajında, Türkiye'nin bilim, adalet ve medeniyet alanında büyük ülkelerin seviyesine yükselmesi temennisinde bulundu. Türkiye'nin zaferinin, ümmetin zaferi olduğuna vurgu yapan Karadaği, Türkiye'deki seçimlerin, partiler arasındaki iletişimi halkın yararına olacak şekilde artırmasını umut ettiklerini belirtti.

Suriye'deki İhvan'ın Genel Başkanı Muhammed Velid Hikmet de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, seçimlerde kazanılan başarının, hürriyet, adalet, demokrasi ve Türk halkının zaferi olduğunu dile getirdi. Hikmet, söz konusu başarının, diktatörlüğe ve yolsuzluğa karşı verdiği mücadelede Suriye halkının desteklenmesi anlamına geldiğini kaydetti.

Müslüman Kardeşler de kutladı

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı seçim başarısından dolayı kutladı.

Teşkilatın Rehberlik Konseyi Başkanı Yardımcısı İbrahim Munir, Facebook hesabından yayımladığı mesajda, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik etti.

Munir, mesajında, AK Parti liderliğindeki Cumhur İttifakı'nı da seçimlerde göstermiş olduğu başarıdan dolayı kutladığını belirtti.

İbrahim Munir, mesajında, "Sayın Erdoğan, yönetiminizde Türkiye'nin daha fazla kalkınması ve ilerlemesi için dua ediyoruz. Allah sizi, İslam dünyasını ve bütün insanlığı korusun." ifadelerine yer verdi.

Sosyal medyadan "Avcı kız" tuzağına polis operasyonuAnkara'da sosyal medyadan tanıştıkları kişileri anlaşmalı oldukları gece kulübü ve eğlence yerlerine götürerek gasbeden suç örgütlerine yönelik operasyonda 125 zanlı gözaltı alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber