Geri Dön

Çok önemli balon balığı uyarısı! "Parmak koparır"

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, ava çıkan balıkçılara balon balığı uyarısında bulundu.

Çok önemli balon balığı uyarısı! "Parmak koparır"

Gökoğlu, yaptığı açıklamada, balon balığının insanlar açısından tehlike oluşturmadığını ancak diğer balık türleri için riskli olduğunu belirtti. Balon balıklarının tekneyi yemediğini ancak oltaya zarar verdiğini bildiren Gökoğlu, dün Konyaaltı sahilinde balon balığının misinaları kopardığını aktardı.

Balon balığının etini tüketmenin yasak olduğunu dile getiren Gökoğlu, şunları kaydetti:

"Balon balıkları av malzemelerine zarar veriyor, oltadaki balıkları hemen yiyor. Ağları dişleriyle parçalıyor. İnsanlar kontrolsüz şekilde balon balığını eline alırsa parmaklarını koparır. Zaten etinin tüketilmesi yasak. Karaciğer ve yumurtalıklarında zehir içeriyor. Yaz döneminde zehri artıyor. Tüketilirse çok tehlikeli. Geçen sene Alanya'da zehirlenme vakası oldu, kişi bir süre felçli gibi yattı. Onun için balık avına çıkacaklar dikkatli olmalı."

Gökoğlu, balon balıklarının popülasyonunun çok arttığını dile getirdi.

Şehir Hastanelerinde Corona virüsü için karantina odaları oluşturulduÇin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan corona virüsü için küresel düzeyde acil önlemler alınıyor. Şimdiye kadar dünya çapında bir çok insana bulaşan ve öldürücü etkisi olan corona virüsü için Türkiye de önlem aldı. Dünyada hızla yayılan corona virüs yeni ülkelerde ortaya çıkmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber