Arazi

Arazi

Arazi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Arazi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.!

Arazi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Arazi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 14.584 arazi haberi bulunmuştur.

Türkiyeden topladıkları böcek ve kelebekleri yurt dışına kaçırmak isteyen Profesörler yakalandı
Türkiye'den topladıkları böcek ve kelebekleri yurt dışına kaçırmak isteyen "Profesörler" yakalandıİngiliz ve İtalyan profesörler yurt dışına kaçırmak için Adıyaman’da topladıkları çok sayıda böcek ve kelebek ile birlikte yakalandı. İtalyan vatandaşı Profesör G.S. ile İngiliz vatandaşı P. J. M., Adıyaman’da topladıkları çok sayıda böcek ve kelebek ile birlikte yakalandı. Adıyaman’ın Kahta İlçesi Karadut Köyü bölgesinde, yabancı uyruklu şahısların arazide tuzaklar kurarak kelebek ve çeşitli böcekleri topladıkları ve yurt dışına kaçıracakları bilgilerinin alınması üzerine jandarma timleri tarafından arazi arama ve tarama çalışması yaptı. Arazide yapılan çalışmada şahısların böcek yakalamak için kurdukları tuzaklar tespit edildi.Pusu kuran jandarma ekipleri bahse konu tuzakları almaya gelen şahıs yakalanarak yapılan kimlik kontrolünde G.S. isimli İtalyan vatandaşı ve profesör olduğu tespit edilmiştir. Olayla ilgili Kahta Cumhuriyet Başsavcılığına bilgi verilerek alınan arama kararıyla böcek toplayan yabancı uyruklu şahsın konakladığı pansiyon ve aracında yapılan aramalarda 2 adet böcek yakalama tuzağı, 2 adet ışıklı böcek yakalama tuzağı, 11 adet böcek muhafaza kutusu, 3 adet alkol kutusu ile yaklaşık olarak 600 adet çeşitli cins ve özelliklerde böcek ele geçirildi.Tespit edilen İngiliz vatandaşı P. J. M. isimli İngiliz vatandaşı ve profesör olduğu, elinde 5 paket halinde 25 adet çeşitli boylarda kelebek olduğu belirlenerek kelebekler muhafaza altına alındı. Kahta Milli Parklar Doğa Koruma Şefliğine bilgi verilerek şahıslara 2872 Sayılı Yasa kapsamında 120 bin 326 TL idari para cezası uygulandı. Şahıslar ifadelerinin alınmasına müteakip serbest bırakıldı.
4.07.2019Haberler
Yabani bademler milyonlar kazandıracak
Yabani bademler milyonlar kazandıracakGıda endüstrisinden ilaç ve kozmetik endüstrisine kadar birçok kullanım alanı olan badem şimdi orman köylüsünün yüzünü güldürecek. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatı üzerine harekete geçen Manisa Orman İşletme Müdürlüğü, Alaşehir ilçesindeki yaklaşık 8 bin dönüm alan üzerinde yayılan yaban bademi ve ahlat ağaçlarını budayıp, aşılayarak orman köylüsüne 20 milyon TL gelir sağlayacak projeyi hayata geçirecek. Manisa’nın Alaşehir İlçesi Çarıktekke, Serinyayla, Caberfakıllı, Işıklar ve Selce mahalleleri yakınlarındaki ormanlık alanlarda toplam 8 bin dekarda yayılış gösteren badem ağaçları, Manisa Orman İşletme Müdürlüğü tarafından rehabilite edilecek. Gıda endüstrisinden ilaç ve kozmetik endüstrisine kadar birçok kullanım alanı olan badem şimdi orman köylüsünün yüzünü güldürecek. Yapılacak çalışmayla 8 bin dekar alanda yıllık 2 bin ton ila 10 bin ton üretim hedeflenirken yörede özellikle geçim kaynağı hayvancılık olan orman köylüsünün ise 20 milyon TL gelir elde etmesi bekleniyor.Çalışmalar ekosistem korunarak yapılacak Projenin yürütüleceği mahallelerde mahalle muhtarlarıyla birlikte alan gezisi yaparak yabani badem ağaçlarının nasıl ekonomiye kazandırılacağını anlatan İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Manisa Orman İşletme Müdürü İlker Özdemir, misyonları gereği çalışmalarının temelinde öncelikle ekosistemlerin korunması prensibinin yer aldığını söyledi.8 bin dönümlük arazide badem ve ahlat ağaçlarıyla karşılaştıklarını söyleyen Özdemir, "Bölgemizde doğal badem ağaçlarıyla karşılaştık. 8 bin dönümlük bir arazi. Tabi yıllar öncesinde hayvan baskısı sebebiyle çalılaşmış, kötüleşmiş badem ağaçları var. Biz bu badem ağaçlarını rehabilite ederek ekonomiye kazandırma düşüncemiz var. Hem yöre halkına belli bir miktar burada ekonomik girdi sağlanacak. Bunların bakımları, budanmasıyla böyle bir kendilerine girdi sağlayacağız. Hem de bu ürünün pazarlanmasıyla ilgili çalışmamız olacak. Tabi bu sahalar atıl durumdaydı. Sa
28.06.2019Haberler
Gören şoke oluyor İlçeyi böyle geziyor
Gören şoke oluyor! İlçeyi böyle geziyorDenizli’nin Çal ilçesinde atlara olan sevgisi nedeniyle ilçede her akşam atıyla sokakları turlayan adam, vatandaşların ilgi odağı oldu.Denizli'nin Çal ilçesinde yaşayan Hüseyin Kuşçu, atlara olan sevgisiyle ilçede ilgi odağı oldu. İlçede hemen hemen her gün akşam saatlerinde atına binip sokakları turlayan Kuşçu, görenlerin dikkatini çekiyor. Gören vatandaşlar telefonlarına sarılıp, atla sokakta dolaşan Kuşçu’nun fotoğraf ve videolarını çekerek sosyal medya hesaplarında paylaşıyor.Atçılığın baba mesleği olduğunu aktaran Kuşçu, “Babam cambazlık yapıyordu. Babama ‘Cambaz Kör Şükrü’ derlerdi. Çocukluğumdan beri at binmesini severim. Bu sevgimi çocuklarıma da aşıladım. Çocuklarım da sürekli binerler onlarda da at sevgisi var. Hayvan sevgisi çok güzel bir şey. Bunun kıymetini bilmek gerekiyor. Hayvanı seveceksin, eziyet etmeyeceksin. Her gün akşam üstü ata ben veya çocuklarım biner. Çal’ın altında 15 dekar arazi aldım, sadece ata binmek, hayvanlarla uğraşmak için. Kendi tavuğumu, etimi, sütümü yetiştirebilmek için. Geçen sene faaliyet başlattık, faaliyetlerle uğraşacağız. Kedilerim, köpeklerim tavuklarım var. Akşamları uğraşıyoruz, çocuklara da bu sevgiyi aşıladık” dedi. Baba mesleğini devam ettirmenin gururunu yaşadığını dile getiren Kuşçu, bundan sonrası için de ata mesleğini, at sevgisini herkese aşılayacaklarını ve göstereceğini sözlerine ekledi.
25.06.2019Yaşam

Yazar Sonuçları

Benzer Etiketler
Bölümlere göre sonuçlar