Pazar

07.10.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 07.10.2018-1:30

Kuklalardan hikayeler

Küçük işler Atölyesi’nde kuklalar yapan İrem Nur Terzi, bu tutkusunu “Çizgi filmleri ezberleyene kadar izler, oyuncaklarım ve bebeklerimle masanın altında sahneler kurar onlara hikayeler uydururdum” diye anlatıyor.

Sitene Ekle

Terzi, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Dekor ve Kostüm Tasarımı Bölümü’nde aldığı eğitimle kukla yapmayı öğrenmiş. Başlarda kendi de pek mesleğim diyemese de şimdilerde atölyeler düzenleyecek kadar iyi yapıyor işini. “Benim ilgimi çeken animasyon kuklaları ve karakter tasarımı yapmak oldu” diye anlatıyor.

Terzi, kukla yapımındaki malzemeleri iki bölüme ayırıyor. İlki figürün temel halini yapmak için gereken kil, tel, yapıştırıcılar, folyo, dolgu malzemeleri. İkincisi ise karakterin saçı, giysisi, boyası ve bijuteri ürünleri.

Sanatçının kuklaları genelde oynatılmıyor. Kendisi bu durumu şöyle açıklıyor: “Aslında tam olarak kukla demek ne kadar doğru tartışılır. Figürlerim eğer bir animasyon kuklası değilse sabit küçük heykel gibi oluyor. Oynatılabilen stopmotion animasyon kuklasınınsa içinde bir iskeleti oluyor ve istediğiniz gibi oynatabiliyorsunuz.” 

 


Bülent Ersoy'la soyadı benzerliği olan sanatçı adı hangi seçenektedir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.