Mars'ta yaşamın olduğuna dair yeni kanıt!

08.06.2018'de eklendi08.06.2018-8:15 'de güncellendi
NASA, Kızıl Gezegen'den alınan numunelerde organik maddeler ile gezegenin atmosferinde mevsimsel metan artışı olduğunu belirledi. Bunun Mars'ta yaşamın kanıtı olarak ele alınabileceği belirtildi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars'ın Gale Krateri'nden alınan numunelerde organik maddelere rastladı. Bilim insanları, Mars'ta 2012’den bu yana incelemeler yapan Curiosity  keşif aracı tarafından Gale Krateri’nin tabanındaki yaklaşık 3,5 milyar yıllık  kayalıkta organik maddeler bulunduğunu açıkladı.

Araştırmacılar, Mars'ta bulunan organik maddelerin, eski bir yaşam  kanıtı, yaşam için bir besin kaynağı ya da yaşam yerine var olan başka bir şey  olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

NASA'nın California'daki Jet İtki Laboratuvarından Ashwin Vasavada,  "Eğer herhangi bir zamanda yaşam vardıysa gelecekteki misyonlarla eski yaşam  belirtilerini bulabilme şansı yükseldi." dedi.

Diğer yandan, Curiosity, Mars'ın atmosferindeki metanı ölçmek için  ayarlanabilir lazer spektrometresini kullandı. Curiosity'nin, Mars atmosferindeki  mevsimsel metan artışlarını da doğruladığı bildirildi. Araştırmacılar, biyolojik bir kaynağı göz ardı edemeyeceklerini  belirtti.

Mars’ta bir zamanlar mikroorganizmaların bulunduğu, hatta hala  bulunuyor olabileceği ihtimalini akla getiren yeni bulguların, Kızıl Gezegen'de  geçmişte ya da halihazırda bir yaşamın kanıtı olarak ele alınabileceğini bildirildi.