• Sık kullanılanlara ekle
 • Açılış sayfam yap
 • Sitene ekle
 • RSS
 • Kampanya Sözleşmesi
 • Künye
 • milliyetemlak.com
 • Ara
 • Getir
 • İMKB -0,11
 • EURO2,9560-0,03
 • USD2,1420-0,05
 • ALTIN88,43000,56

MİT atamaları!

00:14 | 28 Mayıs 2010

Brezilya yolunda gazeteciler Başbakan Tayyip Erdoğan’a MİT Müsteşarlığı’na Hakan Fidan’ın atanmasını soruyorlar. Gelen yanıt şu oluyor:
“Göreve atadığımız arkadaşımız... Şu anda Cumhurbaşkanımız da onamasını yaptıysa yarından sonra Resmi Gazete’de yayımlanır.”
Şimdi gelin MİT Yasası’nın “Atama İşlemleri” başlıklı 13. maddesine bakalım:
Müsteşar ve ona bağlı bürokratların ataması konusunda yasa diyor ki:
“Bu atamalar Resmi Gazete’de yayımlanmaz ve gizli tutulur.”
Demek ki neymiş? MİT Müsteşarı’nın atanması Başbakan’ın söylediğinin aksine Resmi Gazete’de yayımlanmaz, gizli tutulurmuş.
Ve de... Kurultayda, “Recep Bey sadece ekonomi değil hukuk da bilmiyor” diyen Kemal Kılıçdaroğlu pek de haksız sayılmazmış.

 

Parola olarak “Adi”, işaret olarak “Başbakan” kelimelerini seçen deniz astsubayı TSK’dan ihraç edilmiş.
Ne yani! Astsubay bir başka ülkenin başbakanını kastetmiş olamaz mı?
Fahrettin Fidan

 

Zeytine ölüm!
Geçtiğimiz günlerde madenlerle ilgili kanun teklifi Meclis Sanayi ve Ticaret Komisyonu’nda alelacele görüşülerek kabul edildi. “Maden Kanunu”na karşı en sert mücadeleyi verenlerden CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam sebebini şöyle anlattı:
- Mevcut yasa zeytincilik sahaları içinde tesis kurulmasına izin vermemektedir. Komisyonumuzdan geçen teklif bir komisyonun iznine bağlasa da netice itibariyle tesis yasağını ortadan kaldırmaktadır. Düzenlemenin Meclis’ten aynen geçmesi durumunda zeytincilik sahaları ciddi tahribat görecektir...
- Bu kadar mı?
- Teklifteki bir diğer sakıncalı madde, orman sahaları ve kara avcılığı alanlarını maden arama ve işletme faaliyetlerine açan maddeydi. Bizimle beraber çevreci örgütlerin de şiddetle karşı olmasına rağmen bu madde de AKP’lilerin oylarıyla geçti. 27 maddelik teklifte doğanın tahribi için ne gerekiyorsa hepsi vardı. Olmayan tek şey madencilik sektörünün acil çözüm bekleyen sorunları ile işçi sağlığı ve iş güvenliği konuları idi.

 

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları İstanbul’da başladı.. Yarışmayı muhtemelen “Hakara makara”nın Türkçede ne anlama geldiğini bilen kazanır?
Haldun Ertem

 

Düzeltme ve cevap
“Milliyet gazetesi köşe yazarı Melih Aşık’ın 16.03.2010 tarihli gazetede yayımlanan Münih Sorusu başlıklı yazıda müvekkilim Aydın Dikmen’in yüzyılın en büyük eski eser kaçakçısı sayıldığı, Almanya’nın Münih kentinde ikamet ettiği, 1997 yılında müvekkilimin iş yerlerinde ve evinde yapılan aramalarda 6000 parça esere el konulduğu ifade edilmiştir. Müvekkilim ülkesine ve milletine bağlı, hayatını onurlu yaşama mücadelesi vererek sürdürmüş önemli bir eski eser koleksiyoncusudur. Müvekkilim hiçbir zaman ne bir başka ülkeden ne de kendi ülkesinden eski eser kaçırmış veya kaçırılmasına yardım etmiş değildir. Tam tersine yetkililerin ihmali veya bir başka sebeple yurtdışına çıkarılmış Anadolu kökenli eserlerin tekrar ülkeye kazandırılması için mücadele vermiş ve çok sayıda eseri ülkesine kazandırarak Selçuk Üniversitesi’ne bağışlamıştır. Bugüne kadar müvekkilim ne yurtdışında ne ülkesinde Eski Eser Kaçakçılığı suçundan hüküm giymemiştir. Yazıda geçen soruşturmanının eski eser kaçakçılığı ile ilgisi olmadığı gibi haksız yere el konulan eser sayısı sadece 1.000 eser civarındadır. Hal böyle olmasına rağmen müvekkilim hakkında Eski Eser Kaçakçısı olarak söz edilmesi gazetecilik ahlakı ve gazetecinin doğru haber yapma vazifesi ile bağdaştırılamaz. Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”
Aydın Dikmen Vekili: Av. Ercan Canımoğlu

 

NOT: Ancak mahkeme kararından sonra haberdar olduğumuz yukarıdaki tekzibi basın yasasına uyarak yayımlarken, Aydın Dikmen’in Münih’teki evinde el konulan eser sayısının 6 bin olmayıp 1000 dolayında bulunduğunu da öğrenmiş bulunuyoruz. Konuya ilerde değineceğiz.

 

Plaka
Foto muhabiri arkadaşımız Bünyamin Aygün’ün aracını Barbaros Bulvarı’na park ettiğini, camında basın plakası bulunduğu halde arabasının götürülüp parka çekildiğini yazmıştık. İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Oktay Bulduk arayarak bu konuda bilgi verdi dün... Konuyla ilgili 11 Ekim 2009 tarihli genelgeye göre... Yolda veya trafiğin sıkıştığı kavşaklarda basın plakasına sahip olanlar trafik memurlarından yardım isteyebiliyor. Trafik memuru bu durumda basın plakalı araca trafikte ilerleme kolaylığı sağlıyor. Aynı durum park durumunda da geçerli. Basın plakalı gazeteci trafik memurunu bularak kendisine kısa süreli park için yer göstermesini isteyebiliyor. Trafik memuru da bu konuda yardımcı oluyor. Memura haber vermeden park ise söz konusu değilmiş. Basın plakasına sağlanacak kolaylıklar Emniyet’çe bu şekilde belirlenmiş durumda. Gazeteci arkadaşların ilgisine...

 

Erdoğan “Brezilya ile stratejik ortak olacağız” demiş.
Yani; Brezilya’dan futbolcu alıp karşılığında çuvalla dolar vermeye devam edeceğiz...
Gülhan Elmas

 

İntihal
YÖK yeni kurulacak Türk Alman üniversitesi için Profesör İzzet Özgenç’i rektör adayı gösterdi. Cumhurbaşkanı’na gönderdiği listenin başına Özgenç’i koydu.
Bu sütunda İzzet Özgenç’le ilgili intihal iddialarını yayımladık...
Özgenç’in Alman Profesör Hans Achenbach’tan çalıntı yaptığı öne sürülüyor.
Aradan bir hafta geçti. YÖK’ten hâlâ açıklama yok.
Hiç değilse “intihal bizim için ayıp bir şey değildir” yollu bir açıklama yapsalar!

YAZARLARDA ARA

©Copyright 2008 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.