Dünya
11.01.2017 - 20:42 | Son Güncelleme: 11.01.2017-20:44

O ülkede şok! 2 kişide zika virüsü tespit edildi

Afrika kıtasının güneybatısında yer alan Angola'da  iki kişide zika virüsü vakası tespit edildiği bildirildi.

Sitene Ekle

AA

Ülke medyasında yer alan haberlere göre, Hijyen Birimi Başkanı Eusebio  Manuel Angola'da Fransız vatandaşı bir turist ile ülkenin başkenti Luanda'ya  bağlı Viana ilçesinde yaşayan bir kişide zika virüsü görüldüğünü söyledi.

Fransız turistin iki ay önce zika tespit edildikten sonra ülkeden  ayrıldığını belirten Manuel, diğer kişide ise virüsün geçen hafta tespit  edildiğini ve hastanedeki tedavisinin sürdüğünü kaydetti.

Dünya sağlık Örgütü (DSÖ), mayıs ayında Afrika'nın batı kıyılarından  bir ada ülkesi olan Cape Verde'de zika virüsünün görüldüğünü açıklamıştı.

DSÖ, zika virüsünün yayılmasıyla ilgili şubat ayında küresel acil  durum ilan ettiğini bildirmiş, 19 Kasım'da ise kaldırıldığını duyurmuştu.

Sivrisinek ısırması dışında kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı  ortaya çıkan virüse, ilk kez 1947'de Uganda'nın zika ormanlarındaki maymunlarda  rastlanmıştı. Uzun yıllar görülmeyen zika virüsü, Mayıs 2015'te Brezilya'da  tekrar ortaya çıkmıştı.

Zika virüsünün hamile kadınlara bulaşması halinde bebeklerde  nörogelişimsel bozukluğu ifade eden mikrosefaliye neden olduğu düşünülüyor. Ateş,  gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri  bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.
 

Yorum Yazın
Gönder
Bilgi YarışmasıSemih Saygıner hangisi ile uğraşmaktadır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Boks işini yapan sporcuya ne ad verilir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.