Zika

Zika

Son dakika zika haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan zika gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan zika haber sayfamızda...

Zika

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 200 zika haberi bulunmuştur.
Kuraklık krizi büyüyor
Kuraklık krizi büyüyorLancet Geri Sayım Raporu’na göre 2020’de, dünya genelindeki karaların yüzde 19’u yıl boyunca aşırı kuraklıktan etkilendi. Bu oran, 1950-1999 yılları arasında yüzde 13’ü aşmamıştı
26.10.2021Gündem
Bilim insanlarından uyarı geldi: Mutasyona uğradı, ölümcül olan türler var!
Bilim insanlarından uyarı geldi: Mutasyona uğradı, ölümcül olan türler var!Bilim insanlarından yeni bir uyarı geldi, kuş gribi virüsleri mutasyonu uğradı, ölümcül olabilen 8 tür dünyada dolaşıyor. Hayvanlardan insanlara geçen hastalıkların gittikçe daha ölümcül olduğunu söyleyen bilim insanları, en az 8 kuş gribi türünün dünyada dolaştığını ve yeni salgının Kovid-19'dan daha tehlikeli olabileceğini söyledi.
19.10.2021Dünya
Asya kaplan sivrisineği ve diğer riskli türlerin Karadeniz'deki varlığı tespit edilecek
Asya kaplan sivrisineği ve diğer riskli türlerin Karadeniz'deki varlığı tespit edilecekZika ve Batı Nil gibi viral hastalıkların bulaştırıcısı olan Asya kaplan sivrisineği ve diğer taşıyıcı sivrisinek türlerinin Karadeniz'deki varlığı Türkiye, ABD, Ukrayna ve Gürcistan'dan bilim insanlarının ortak çalışmasıyla taranacak.
14.09.2021Gündem
Tek bir ısırığı öldürmeye yetiyor! 3 ölümcül hastalık
Tek bir ısırığı öldürmeye yetiyor! 3 ölümcül hastalıkSivrisineklerle bulaşan Batı Nil virüsü, sarıhumma ve dang ateşine dikkati çeken Prof. Dr. Onur Yaprak, “Havaların hala mevsim normallerinin üzerinde sıcak seyretmesi nedeniyle sivrisineklerin hastalık bulaştırma riski devam ediyor. Bazı bilim adamları tarafından Büyük İskender’in ölüm nedeni olarak görülen Batı Nil virüsü almış yaklaşık her 5 kişiden 1’inde ateşle beraber ishal, kusma, eklem ağrıları, baş ağrısı, vücut ağrıları veya döküntü gibi diğer belirtiler gelişebilir” dedi.
6.09.2021Gündem
Yeni tehlikenin adı: Asya kaplan sivrisineği
Yeni tehlikenin adı: Asya kaplan sivrisineğiBaşta alerjik reaksiyonlar olmak üzere Dang Ateşi, Batı Nil, Sarı Humma, Zika ve Chikungunya virüslerine neden olan ‘Asya kaplan sivrisineği’nin İstanbul’un yerleşik türleri arasına girdiği açıklandı
21.08.2021Gündem
Biontech mi Sinovac mı? Hangi aşı daha etkili, daha iyi? İşte aşı farkları
Biontech mi Sinovac mı? Hangi aşı daha etkili, daha iyi? İşte aşı farklarıHangi aşı daha etkili? Koronavirüs ile mücadelede aşılama devam ediyor. Yaş grupları ve öncelik durumuna göre başlayan aşılamada son olarak 35 yaş üzeri vatandaşların aşılamaları başladı. Ülkemizde şuanda Biontech ve Sinovac aşıları yapılmaktadır. Peki, hangi aşı daha etkili, hangi aşı daha iyi? Sinovac mı Biontech mi yaptırmalı?
29.07.2021Gündem
İstanbul için alarm verildi! Sivrisinek ısırıklarına uzmanlardan uyarı
İstanbul için alarm verildi! Sivrisinek ısırıklarına uzmanlardan uyarıSon zamanlarda İstanbul’da sıklıkla rastlanılan ve pek çok insanda enfekte yaralar oluşturan ‘Asya Kaplan Sivrisineği’ endişe yaratmaya devam ediyor. Öğr. Üy. Mikrobiyolog İpek Ada Alver Asya Kaplan Sivrisineği ve diğer pek çok sivrisinek türlerinin hayvandan insana ve insandan insana pek çok bakteri ve virüs taşıyarak ölümcül hastalıklar bulaştırabildiğine dikkat çekip uyarılarda bulundu.
27.07.2021Gündem
Tokyo 2020'de taraftar yok, ses yok
Tokyo 2020'de taraftar yok, ses yokTokyo Olimpiyatlarına sayılı günler kala oyunlar tarihinde en çok sporcunun katıldığı organizasyon 2016 Rio oldu. 2020 Tokyo Olimpiyatları seyircisiz oyunlarıyla farklı bir organizasyon olarak kayıtlara geçecek.
Rio 2016'da Zika, Tokyo 2020'de Kovid-19 tehdidi
Rio 2016'da Zika, Tokyo 2020'de Kovid-19 tehdidiRio 2016'da Zika virüsü olimpiyatların kabusu olurken Tokyo 2020'de Kovid-19 ertelemeye neden oldu. 1896 yılından beri düzenlenen Yaz Olimpiyat Oyunları'ndan sadece 3'ü iki dünya savaşı zamanında (1916, 1940,1944) yapılamadı.
İstanbul'da 'Asya Kaplan Sivrisineği' paniği
İstanbul'da 'Asya Kaplan Sivrisineği' paniğiİstanbul'da vücutta yaraya neden olan sivrisinek türüyle ilgili açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, "Asya Kaplan Sivrisineği, son zamanlarda İstanbul'da da popülasyonu oldukça artan bir sivrisinek türü. Aslında bu sivrisinek en tehlikeli viral hastalıklardan olan Batı Nil ateşi virüsünün taşıyıcısı. Asya Kaplan Sivrisineği, Batı Nil ateşi virüsünden başka virüsleri de taşıyabiliyor ve insanlara bulaştırabiliyor" dedi.
13.07.2021Gündem
Hindistan'da 14 kişide tespit edildi! Şimdi de Zika virüsü
Hindistan'da 14 kişide tespit edildi! Şimdi de Zika virüsüHindistan’ın Kerala eyaletinde, 14 kişide Zika virüsüne rastlandı. BBC’nin haberine göre, Kerala Sağlık Bakanı Veena George, yaptığı açıklamada, Thiruvananthapuram (Trivandrum) kentinde 14 kişide Zika virüsü tespit edildiğini doğruladı.
9.07.2021Dünya
BioNTech mi, Sinovac mı daha etkili? Hangi aşı daha iyi: Çin aşısı mı, Alman aşısı mı?
BioNTech mi, Sinovac mı daha etkili? Hangi aşı daha iyi: Çin aşısı mı, Alman aşısı mı?Koronavirüs aşılamaları tüm hızıyla devam ediyor. Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrasında 3. doz aşı açıklamasında bulundu. Bugünden itibaren 3. doz aşılamaların başlayacağını belirten Bakan Koca vatandaşları istediğiniz aşıyı tercih edebilirsiniz detayını da belirtti. Vatandaşlar ise hemen arayışa koyuldu. BioNTech mi, Sinovac mı daha iyi, etkili? Hangi aşı daha iyi: Çin aşısı mı, Alman aşısı mı?
1.07.2021Gündem
Hangi aşı daha etkili, yan etkileri neler? Biontech mi Sinavoc aşısı mı yaptırmalı? İşte ayrıntılar...
Hangi aşı daha etkili, yan etkileri neler? Biontech mi Sinavoc aşısı mı yaptırmalı? İşte ayrıntılar...Biontech mi, Sinovac mı? Bakan Koca İşçi ve Memurların tamamı için aşı randevusunun başladığını açıklaması üzerine aşı ile ilgili detaylar da merak edilmeye başladı. Peki, hangi aşı daha etkili, hangi aşıyı yaptırmalı? İşte Biontech aşısı ve Sinovac aşısı arasındaki farklar ve aşının yan etkileri.
18.06.2021Gündem
Hangi aşı daha etkili? Biontech mi, Sinovac mı? İşte Covid 19 aşı farkları
Hangi aşı daha etkili? Biontech mi, Sinovac mı? İşte Covid 19 aşı farklarıBiontech ve Sinovac aşıları ve yan etkileri merak ediliyor. Hangi aşı daha etkili? Koronavirüs ile mücadelede aşılama devam ediyor. İlk olarak Sinovac ile başlayan aşılamada Biontech aşısının da Türkiye'ye getirilmesi ile birlikte vatandaşlara seçim hakkı sunuldu. Peki, hangi aşı daha etkili? Sinovac mı, Biotech mi yaptırmalı? İşte aşılar arasındaki farklar ve aşıların yan etkileri.
14.06.2021Gündem
Çeçe sineğiyle gelen başarı
Çeçe sineğiyle gelen başarıAfrika’da ölümcül uyku hastalığına neden olan çeçe sineğinin gen haritasını çıkararak büyük bir başarıya imza atan Prof. Dr. Serap Aksoy, ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçildi. Yale Üniversitesi’ndeki bölüm başkanlığı görevini de sürdüren Aksoy, Milliyet’e konuştu
20.05.2021Gündem
Zika Virüsü Nedir, Nasıl Bulaşır? Zika Virüsünün Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?
Zika Virüsü Nedir, Nasıl Bulaşır? Zika Virüsünün Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?Zika virüsü tehlikeli virüs hastalıklarından birisidir. Özellikle bu virüse sahip olan hastaların biran önce tedavi edilmesi gerekmektedir. Zika virüsü ile ilgili yoğun bir araştırma yapılmakta olup hastalığın nedenleri merak edilmektedir. Zika virüsü en çok araştırılan virüs hastalıkları arasına girmiştir. Peki zika virüsü nedir? Zika virüsü nasıl bulaşır? Zika virüsünün belirtileri nelerdir? Zika virüsü nasıl tedavi edilir? İşte zika virüsü ile ilgili bilinmesi gereken bilgiler.
17.02.2021Sağlık
Uzman isimden sivrisinek uyarısı! İnsandan insana virüs bulaştırırlar
Uzman isimden sivrisinek uyarısı! İnsandan insana virüs bulaştırırlarDicle Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, Diyarbakır başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki bazı şehirlerde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle sivrisinek sayılarındaki artışa dikkat çekti. Satar, "Sivrisinekler kanımızı emerler ve insandan insana virüs bulaştırırlar. Ancak koronavirüs bulaştırmaz, sarı humma, Batı Nil, dang gibi ölüme sebep olan virüsleri bulaştırır. Ayrıca hayvan kaynaklı ölümlerde de ilk sırayı alırlar " dedi.
15.02.2021Gündem
Sivrisinek artışı ve hastalık!
Sivrisinek artışı ve hastalık!İstanbul’da yetersiz yağış nedeniyle baraj sularının çekilmesiyle ortaya çıkacak  bataklık ve küçük gölcüklerin sivrisinek larvalarının yaşam alanı haline geleceğini belirten Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz şunları söyledi: “Barajlarımızda su çok düşük bir seviyede. Yaza doğru da bu seviyelerde kalacak olursa problem doğar. Çünkü su çekildikten sonra ortaya çıkan düzlükler var. Bunlar az sulu, bol çamurlu bölgeler. Buralar sivrisineklerin üremesi için ideal yerler. Maalesef o sivrisinekler doğamızda çok fazla görülmeyen Batı Nil Virüsü, Zika gibi hastalıkların biraz daha fazla doğamıza girmesine ve sonunda en büyük düşmanlarımızdan sıtmanın görülmesine neden olabilir.”
29.12.2020Gündem
‘Katil sivrisinekler’ onları da öldürüyor
‘Katil sivrisinekler’ onları da öldürüyorGüneydoğu’da bazı sivrisinek türlerinin neden olduğu salgın yüzünden çok sayıda büyükbaş hayvan öldü. Bölgede yoğun aşılama yapılıyor.
12.10.2020Gündem
Sivrisinek takip sistemi geliyor
Sivrisinek takip sistemi geliyorTürkiye, halk sağlığını tehdit eden sivrisineklerin yayılımının izlenebilmesi için başlatılan projeye dahil oldu. Akıllı telefon uygulaması, üzerinden vatandaşlar beş sivrisinek türünü gözlemledikleri takdirde bildirimde bulunabilecek.
7.10.2020Gündem
Isırdığı zaman geçmiyor! İstanbul'un 3 ilçesinin kabusu oldu
Isırdığı zaman geçmiyor! İstanbul'un 3 ilçesinin kabusu olduSon yıllarda Türkiye’de de görülmeye başlanan ve sarı humma, zika, Batı Nil virüsü enfeksiyonu gibi çok sayıda hastalığı taşıyabilen Asya Kaplan Sivrisineği’ne karşı, Boğaziçi Üniversitesi tarafından biyopestitit çalışmaları başladı. Çalışmalar sonucunda kimyasal ilaçlara karşı direnç kazanan Asya Kaplan Sivirisineği’ne biyolojik yöntemlerle çözüm aranacak. Öte yandan özellikle İstanbul Kilyos, Sarıyer ve Beykoz’da sıkça görülen sinekten bölgede yaşayan vatandaşlarda vaka sayısı her gün artıyor.
5.10.2020Gündem
İstanbul'da Asya Kaplan Sivrisineği paniği
İstanbul'da Asya Kaplan Sivrisineği paniğiSıtma, Dang Humması, Batı Nil Virüsü gibi pek çok hastalığı taşıdığı bilinen sivrisineklerden sonra, şimdi de İstanbul için ‘Asya Kaplan Sivrisineği’ türüne dikkat çekildi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veterinerlik Fakültesi Parazitoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Kerem Öter, son üç yıldır İstanbul’da Beykoz, Sarıyer, Zeytinburnu ve Arnavutköy’de görülen bu sivrisinek için, “Oldukça istilacı bir tür. Açıkhava otururken gün içerisinde sizi çok rahatsız ediyor. Diğer sivrisineklere göre çok daha fazla saldırgan. Bunların yanı sıra naklettikleri rahatsızlıklar da var" dedi.
22.09.2020Haberler
Son dakika... İstanbul’da ‘Asya Kaplan Sivrisineği’ paniği!
Son dakika... İstanbul’da ‘Asya Kaplan Sivrisineği’ paniği!Sıtma, Dang Humması, Batı Nil Virüsü gibi pek çok hastalığı taşıdığı bilinen sivrisineklerden sonra, şimdi de İstanbul için ‘Asya Kaplan Sivrisineği’ türüne dikkat çekildi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veterinerlik Fakültesi Parazitoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Kerem Öter, son üç yıldır İstanbul’da Beykoz, Sarıyer, Zeytinburnu ve Arnavutköy’de görülen bu sivrisinek için, “Oldukça istilacı bir tür. Açıkhava otururken gün içerisinde sizi çok rahatsız ediyor. Diğer sivrisineklere göre çok daha fazla saldırgan. Bunların yanı sıra naklettikleri rahatsızlıklar da var" dedi.
22.09.2020Gündem
İstanbul'da sivrisinek seferberliği
İstanbul'da sivrisinek seferberliğiİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Batı Nil Virüsü Ateşi, Zika Virüsü, Ensefalit, Sarı Humma gibi hastalıkları taşıma potansiyeline sahip Asya Kaplan Sivrisineği’nin (AEDES) İstanbul’da yayılmaması seferberlik başlattı
21.09.2020Gündem
Genetiği değiştirilmiş 750 milyon sivrisinek doğaya salınacak
Genetiği değiştirilmiş 750 milyon sivrisinek doğaya salınacakFlorida'da yetkililer, hastalık taşıyan yerel türlerin yok edilmesi amacıyla, genetiği değiştirilmiş 750 milyon sivrisineğin doğaya salınması projesine onay verdi.
21.08.2020Dünya

Benzer Haber Etiketleri

sivrisinekistanbulbiontechsinovacAsya Kaplan Sivrisineği

Zika ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.