Amerikalı doktor ve koku uzmanı Alan R. Hirsch 18.631 kişiye kişilik testleri uyguladı ve sonuçları katılımcıların aroma ve lezzet zevkleriyle karşılaştırdı. Alan R. Hirsch bunu “Aroma tercihleriyle yapılan mürekkep testi gibi” olarak yorumluyor. Çıkan sonuçlar için güzel önerilerin geldiğini söyleyen doktor, eğer birinin zevklerini biliyorsanız onu anlamanız her zaman daha kolay olur. Örneğin randevularda bir insanın parfümünün kokusundan onun hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İlk buluşmalarda insanlar olmadıkları biri gibi davranmaya çalışıp sahte bir yüz kullabilirler veya zayıflıklarını saklamaya çalışabilirler. Bu yöntemle insanların gerçekten kim olduklarını anlayacaksınız.

Narenciye kokusu kullananlar yönetmeyi sever

Grupla yapılan planlarda öncelikli olarak size mi görev veriliyor? Aileniz ve arkadaşlarınız sizden alfa bir karakter olarak mı bahsediyor?  Eğer öyleyse bahse varız ki narenciye kokuları sizi cezbediyor. “Bu kokuları sevenler güçlü hafızalı, hırslı, doğuştan lider insanlardır.” Diyor Doktor Hirsch.

Lavanta hayranları iyi arkadaşlıklar edinir

Eğer lavanta esaslı kokular kullanmayı tercih ediyorsanız büyük, birbirine yakın ve bağlı bir arkadaş ağınız olduğunu öngörüyoruz. İnsanlar sizi etrafında bulunabilmesi kolay biri olarak gözlemliyor, bu sebepten dolayı herkesle iyi anlaşabiliyorsunuz. “Lavanta kokularını sevenler ilişki içinde olmayı seven ama aynı zamanda meraklı bir yapıya sahiptir. Arkadaşlıklarına çok önem verirler ve grup içerisinde çalışmayı severler.” Diyor Doktor Hirsch.

Vanilya sevenler eğlenceyi sever

Muhtemelen Vanilya seven insanları klişe ve sıkıcı buluyorsunuzdur fakat kişilikleri hiç de öyle değil. “Vanilya kokularını sevenler yaşam dolu, enerjik ve parti insanıdır. Düşündüğünüzün her şeyin tam tersi çünkü çok eğlenceliler.” Diye tanımlıyor Doktor.

Sandal ağacı sevenler yüksek başarılara ulaşır

Sandal ağacı kokusuna yöneliminiz varsa eğer mükemmeliyetçisiniz, sizin en acımasız eleştirmeniniz sizsiniz. Kendinize bu kadar yüklenmek her ne kadar bunaltıcı olsa da, şu anda olduğunuz yerde bulunmanızı sağlayan bu karakterinizdir. Bu mükemmeliyetçi karakteriniz sayesinde akademik,spor ve kariyer hayatınızda başarılı oluyorsunuz. Doktor Hirsch’in bulgularına göre sandal ağacı severler kendileri ve başkaları için yüksek beklentileri olur. Özeleştiri yaparlar, başkalarının sözlerine kolayca alınıp onları yanlış yorumlayabilirler.

Meyveli koku sevenler kaprislidir

Meyveli koku sevenlerin boyunlarındaki çilek kokusu kadar tatlı olduğunu hayal ederdik, fakat yanılmışız. “Asabi,huysuz ve karamsar olmaya eğilimlidirler.” Diyor Doktor. Karadut,elma veya tropikal meyvelerin kokusunu seviyorsanız davranışlarınızı gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Bardağın her zaman boş tarafına bakıyorsunuz, alaycısınız ve kolayca sinirlenebiliyorsunuz. Bu alaycı mizah anlayışı size komik gelse de, etrafınızdakileri bunaltıyor. Neşelenmek ve modunuzu yükseltmek için çabalamıyorsanız, yakında kendinizi yalnız kalmış bulacaksınız. Bu günlük alışkanlıklar depresyon riskinizi arttırabilir.

Terzi ruhluların vazgeçilmezi hindistan cevizi

Hindistan cevizi hayranını gördüğümüz yerde tanırız, çünkü hindistan cevizi sevenler tarz sahibi ve moda öncüleri olurlar. “Kusursuz giyinip pahalı mücevherler takarlar. Zor durumlarda görevi devralan liderlerdir. Aynı zaman da eleştiriye duyarlıdırlar.” diyor Doktor. Hindistan cevizi severler hayattaki ince detaylardan mutlu olurlar, bu da dolaplarının tasarımcılar,pahalı markalar ve değerli taşlarla dolu olduğu anlamına gelir. Bir oda dolusu insanı kontrol edebilir, başkaları adına karar vermekten keyif alırlar. Etrafınızdaki insanlar zevkinize ve sezgilerinize güvenir. 

Gardenya sevenler istikrarlıdır

Sevdiğiniz insanlar sizin için hep yanınızda olduklarından mı bahsediyor? Tek başınıza plan yapmayıp, hazır planlara uymayı mı seversiniz? Tahmin ediyoruz ki gardenya kokuları sizin favoriniz. “Gardenya sevenler istikrarlı ve güvenilirdir. Güven dolu, monoton, sağlamlaşmış ilişkilerden hoşlanırlar. Liderden çok takipçidirler. Takım oyuncusudurlar ve insanları memnun etmekten keyif alırlar.” Diyor Doktor. Uzun süreli ve rahat ilişkileri seri flört dolu sonu belli olmayan bir ilişki hayatına tercih edersiniz. Bir kişinin hayatından hızla geçip gitmeyen birisiniz, ilişkilerinizde fiziksel mesafe ne olursa olsun yıllarca hayatınızda olan insanlardan vazgeçmiyorsunuz ve hiç dokunmadığınızdan bile asla vazgeçmiyorsunuz.

Yasemin sevenler çılgındır

Yasemin sevenler tıpkı vanilya sevenler gibidir fakat onlara göre eğlenceyi bir üst seviyeye taşırlar.  Doktor onları “Yenilik isterler, yenilikten keyif alırlar ve macerayı severler.” Şeklinde tanımlıyor.  Gün doğana kadar dışarıda kalmayı seviyorsunuz, beklenmedik yerlerde bulunuyorsunuz ve şu zamana kadar beğenmediğiniz tek bir Margarita kokteyli bile yok. Dans etmeyi seviyorsunuz ve insanların sizin ve sizin görünümünüz hakkında ne düşündüğünü daha az umursayamazdınız.  Hayat yaşamaya değer inancınıza sonuna dek bağlısınız bu yüzden bir dakikanızı bile sıkılıp, üzülerek geçiremezsiniz. İçtenlik ve doğallık sizin göbek adınız diyebiliriz.

Hanımeli mutluluk demektir

Hayatı saf zevklerle dolu insanları tanıyor musunuz? Onlar hanımeli sevenlerdir. Hanımeli sevenler gamsız olmaktan mutludur, sırtlarını geriye yaslarlar ve hiçbir dramaya bulaşmazlar. Arkadaş çevrenizdeki neşeli, her zaman mutlu olmak isteyen ve kötü olaylardan kaçan insanlardır. Onlarla geçirdiğiniz her zaman sizi pozitif enerjileriyle mutlu ederler. “Hanımeli sevenler anlayışlı, anlaşması kolay ve uyumlu kişilerdir.” Diye onaylıyor Doktor Hirsch.