Mutluluk öğrenilebilirmiş!

Mutluluk, sorunsuz bir yaşam değil, onlarla başa çıkabilme becerisidir.”

Mutluluk öğrenilebilirmiş!

Büyük lafları sevmiyoruz. Hele de çokça söylediği halde, önce kedisi uygulanamayanların ağzından çıkıyorsa! Bu büyük sözlerden mutluluk üzerine de söylenenler var mesela… Ama gel de bize sor! Bu kadar yara almaya açıkken, insan şu hayatta nasıl tam anlamıyla ‘mutlu’ olabilir ki? Aslında ipuçlarını bilirse olabilirmiş.

Yani bilim adamlarına göre mutluluk öğrenilebilirmiş. Alın yazısı ile ilintili olmadığını söylüyorlar. Mutlu olma için herkes çeşitli yollar bulabilirmiş. Bir başka değişle lotodan milyarlar çıkmasına veya genlere ihtiyaç yok. İstediği takdirde insanların gevşeyerek, dokunarak hatta bir küçük çocuğun ülüşünde, bir bebeğin yamuk ellerinde ve stres halinde bile mutluluğu bulması mümkün diyorlar. Yazar R. Sibel Yolak da, ‘Mutlu Olmanın Yolları’ isimli kitabında bizlere tüyolar veriyor. Uzman Wilhelm Schmid Bode’un mutluluk reçetesine de değinerek.

Çocuklar: Anketlere göre en büyük mutluluklardan biri çocukla zaman geçirmek! Düşünsenize onların gözünden dünyayı görüyorsunuz. O yüzden, bol bol çocuklarla oynayın, onlarla ilgilenin.

Kırmızı biber: Acı kırmızı biber, önce insanda cehennem duygusu uyandırır. Ancak hemen arkasından ödülü geliyor, biliyor muydunuz? Biberde bulunan ‘capsacıh’ adlı madde, damakta endorfin salgılayarak acıları dindiriyor, insanı mutlu kılıyormuş!

Çiçekler: Doğaya saygı gösteren mutlu olmayı da bilir. Araştırmalara göre çiçek, insanın mutluluk düzeyini yüzde yüz arttırıyor.

Mor renk: Mor renk, araştırmacılara göre insan ruhunu dengeye kavuşturuyor. Kırmızı insanı aktif yaparken, mavi dinlendiriyor, kırmızı ve mavinin karışımı olan mor ise dengeyi sağlıyor.

Çikolata: Flört etmek gibi bir şey! Bir miktar çikolata yenildiğinde, mutluluk hormonu seratonin anında beyin dolaşımına çıkıyor. İçindeki ‘triptofan’ insanı bulutlara çıkarıyor.

Muz: Kendinizi güçsüz ve sinirli mi hissediyorsunuz? Hemen bir muz yiyin, magnezyum ve kalsiyum içeren bu meyve strese karşı birebir. O da mutluluk hormonu serotonini kışkırtıyor.

Gülmek: Her şeyi ciddiye alanlar baştan kaybediyor. Gülmek, gülümsemek, insanı sağlıklı ve mutlu yapıyor. “Bir kahkaha bir pirzola yemeye bedeldir” sözü doğrudur.

Spor: Spor yaparken de sonrasında da mutluluk hormonu salgılanıyor. Açık havada tenis oynamak, koşu yapmak, sıkı bir yürüyüş, mutluluk hormonu serotonin salgılanmasını sağlıyor. Bulduğunuz her fırsatta spor yapın.

Masaj: Masaj yaptırmanın, vücuttaki toksinlerin gitmesini sağladığı, rahatlattığı ve mutluluk hormonunu çalıştırarak sakinleştirdiği biliniyor.

Evcil hayvan: Kuş, kedi, balık, köpek… Ev hayvanları ile uğraşanların çok mutlu ve sağlıklı yaşadığı ilimsel bir gerçek.

Günlük tutmak: İnsanın geçek mutluluğu dışarıda değil iç dünyasındadır. Günlük tutmak, insanın pusulası olabilir. Başımızdan geçen olayları, mutlu anıları kağıda dökerek, yani vurgulayarak kalıcı kılmış oluruz.

Tanrıya inanç: İstatistiklere göre, Allah’a inanlar, zor durumlarla karşılaştıklarında daha dayanıklı oluyorlar. Yarada inanç, insanı mutlu ve sağlıklı kılıyor.

Müzik: Şarkı söylemek, şarkı dinlemek… Kısaca güzel bir müzik, insanı mutlu ederken, stresi de ortadan kaldırıyor.

Bitki çayları: Bilinen bir sürü faydası olan bu çaylar, insanı hem sağlıklı hem de dinç kılıyor.

İyimserlik: Tüm zor anlarda, engellerde, insanların iyimser olması bağışıklık sistemini olumlu etkiliyor.

Reiki: Reiki, hastalıklara karşı önleyici etkisi, canlandırıcı, dinç kılma özelliği ile diğer insanlarda şifa bulma amacıyla kullanılıyor. Mutluluk verici ve rahatlatıcı etkisi olduğu biliniyor.

Dostluk: Arkadaşları ile vakit geçiren insanlar, kendilerini daha mutu hissediyor. Dostluğun en iyi yanı, karşılıklı güven ve anlaşıldığını görmektir.

Meditasyon: Gevşeme teknikleri, insanın ruhundaki sıkıntıları atıyor. Gevşemiş bir insan, yaşadığı anın tadını çıkarır, çevresindeki küçük mutlulukları görebilir.

Ev işleri: İnanılır gibi değil ama gerçek. Erkeklerin yüzde 12’si yemek pişirip, ütü yaparak mutlu olduğunu söylüyor. İşin en iyi yanı ise erkekler ev işi yapınca kadınlar da mutlu oluyor.

Elele, Kasım 2010

2

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Hırka Sezonu

Hırka Sezonu
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
KOVA
BALIK
Bugün

Bugün ticari konularda daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. İletişiminiz kuvvetli bir gündesiniz. Yazışma ve sözleşmelerinizi yapmanız için uygun zamanlar var. Öğle saatlerinde çift durumların arasında kalabilirsiniz. Yakın çevrenizdeki değişikliklerle ilgilenmeniz gereken durumlar olabilir. Akşam saatlerinde duygularınızı daha rahat paylaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarla ilgili hareketlenme söz konusu olabilir. Kişisel yeteneklerinizi kullanmak isteyeceğiniz zamanlar olabilir. Öğle saatlerine doğru duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz.  İşle ilgili konularda kararsızlık yaşanabilir.  Akşam saatlerinde daha rahat zamanlar var. Fikirlerinizi daha net ifade edebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar, niyetler içinde olabilirsiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularda hareketlilik söz konusu. Diyete başlamak için uygun bir gün olabilir. Öğle saatlerinizde zihinsel bulanıklık yaşayabilirsiniz. Gelecekle ilgili belirsizlik hissedebilirsiniz. Akşam saatlerine doğru iç uyumu yakalayabilir. Duygularınızı rahatça ifade edebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hayatınızda gizli kalmış, açığa çıkarmakta zorlandığınız konularla ilgilenmeniz gerekebilir. Sabahtan iletişimi yüksek zamanlar yaşarken öğle saatlerinde daha fazla içinize kapanabilirsiniz. Kendinizi duygusal dalgalanmalar içinde bulabilirsiniz. Akşam saatleri kendinizi daha rahatlamış hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hayatınızdaki sosyal konularla ilgilenebilirsiniz. Arkadaşlarınızla görüşmek size iyi gelecektir. Öğle saatlerinde geleceğinizle ilgili ümitsizliğe düşebilirsiniz. Olayları net görmekte zorlanacağınız zamanlar var. İş hayatınızda alacağınız destekler var. Akşam saatlerinde zihniniz daha akıcı hale gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş yaşamınızda hareketli bir gün yaşayabilirsiniz. Üstlerinizle iletişim halinde olabilir, ticari görüşmeler yapabilirsiniz. Annenizle ilgili konular gündeme gelebilir. Öğle saatlerinde duygusal karmaşa yaşayabilirsiniz.  Seçimlerinizde kararsızlık yaşayabilirsiniz. Akşama doğru zihniniz daha akıcı, duygularınız daha net olacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün öğrenme açlığınızı gidermek için çevrenizdekilerle iletişim halinde olabilirsiniz. Uluslararası konular ön plana çıkabilir. İş hayatınızda yeni girişimlerde bulunabileceğiniz imkânlar var. Öğlen saatlerinde kararsızlığa düşeceğiniz zamanlar olabilir. Akşam saatlerin de ise düşünceleri aktarmak daha kolay.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Duygusal yönden bağlayıcı koşullarla uğraşabilirsiniz. Gün içinde ilgileneceğiniz yazışma ve görüşmelere özen göstermenizde fayda var. İletişimi yüksek hızlı akan bir gün olabilir. Kriz yaratması olası koşullara karşı dikkat etmelisiniz. Öğlen saatlerinde zihinsel dalgalanma hissedebilirsiniz. Akşama doğru fikirlerde netlik olacaktır. Kararlarınızı almak sizin için daha kolay olacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün karşıtlıklarla uğraşıp, dengede kalmaya çalışabilirsiniz. Eşinizle ilgili konular gündeminizi oluşturabilir. Ticari anlaşmalar için uygun imkânlar var. İkna edilmeniz veya etmeniz gereken ikili durumlar yaşayabilirsiniz. Öğlen saatlerinde duygusal karmaşalar yaşayabilirsiniz. Ani çıkışlarınız olabilir, toleranslı olmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızda yoğun görüşme ve toplantıların olduğu zamanlar var.  Sizi yoran yıpratan konularla uğraşabilirsiniz. Sağlıkla ilgili sıkıntılar yaşamanız muhtemel. Öğlen saatlerinde çift durumlar arasında kararsızlık yaşayabilirsiniz. İç uyumunuzu yakalamakta zorlanabilirsiniz. Akşama doğru fikirlerde netleşme olacak, kendinizi rahatlamış hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi rahatça ifade edebileceğiniz iletişimi yüksek bir gündesiniz. Size zevk veren görüşmeler, buluşmalar içinde olabilirsiniz. Harcamalarınıza özen göstermeniz gereken zamanlar var. Öğle saatlerinde duygusal ve zihinsel karışıklık içinde olabilirsiniz. Olaylara karşı sakin kalıp, ani karar vermekten kaçınmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yakın çevrenizle ilgili dedikodular, haberler gündeminizi etkileyebilir. Ailevi konularla ilgili hareketlilik söz konusu olabilir. Evinizde ufak tefek kazalar yaşayabilirsiniz, dikkatli olmaya çalışın. Öğleden sonraki saatlerde duygusal karmaşa yaşayabilirsiniz. Karar alınması gereken durumlar varsa akşam saatlerini beklemeniz daha uygun olacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber