Skolyoz tedavilerinde ameliyat düşüncesi çocukları korkutuyor

Skolyoz her yıl daha fazla artarken ameliyat dışı tedavi yöntemleri arasında yer alan fizik tedavi egzersizleri daha çok önem kazanıyor.

Skolyoz tedavilerinde ameliyat düşüncesi çocukları korkutuyor

Skolyoz her yıl daha fazla artarken ameliyat dışı tedavi yöntemleri arasında yer alan fizik tedavi egzersizleri daha çok önem kazanıyor.

Skolyoz hastalığında ilk çarenin ameliyat olmadığını belirten Fizyoterapist Serpil Şakir Kanıgür, skolyoz tedavisine bütüncül yaklaşımların olması gerektiğini belirtirken Uzm. Psikolog Duygu Kuzuise skolyozlu çocukların psikolojisinin önemine değindi.

Skolyoz tedavilerinde ilk çare ameliyat değil!

Fizyoterapist Serpil Şakir Kanıgür, "Skolyoz tedavilerinde ilk çare ameliyat değil, öncelikle skolyoz tedavi basamaklarını bilmek önemli. 20 dereceye kadar olan eğriliklerde 3D skolyoz egzersizleri, 20—25 derecenin üzerindeki eğriliklerde kişinin kemik yaşı değerlendirilerek korse ve 3D egzersizler ile tedavi olunabilirken 45 derece üzerindeki eğriliklerde diğer cerrahi kriterlerde göz önüne alınarak ameliyat kararı düşünülmelidir. Tedavi basamaklarına karar verilirken tek kriter cobb açısı değildir. Kişinin yaşı, kemik gelişimi, postural durumu, skolyozun çeşidi ve diğer risk faktörleri göz önüne alınarak kişi için en uygun tedavinin en doğru zamanda uygulanması önemlidir.

Skolyoz tedavilerine bütüncül yaklaşmak gerekir. Doktor, fizyoterapist, ortez teknikeri ve psikoloğunda katılımını gerektiren bir tedavi planı olmalıdır. Bu doğrultuda fizik tedavi uygulamalarında kişiye özel olarak bir tedavi planlanması en doğru olanıdır. Fizik tedavi uygulamaları her yaş grubunda, cerrahi öncesi veya sonrası, kişiye özel olarak planlanır.Bu doğrultuda tedavinin amacı, hedefi ve tedaviden beklentiler belirlenir." dedi.

Ameliyat düşüncesi aileleri ve çocukları korkutuyor

Ameliyat endişesinin aileleri korkuttuğunu belirten Fizyoterapist Serpil Şakir Kanıgür, sözlerine şöyle devam etti; "Öncelikle ameliyat fikri hem aileyi hemde çocuğu tabiki endişelendiriyor ve korkutuyor. Teşhis edilen skolyozlu her bireye hemen ameliyat önerisinde bulunulmuyor. Aileleri korkutan nokta, teşhis sonrası gözlem süresi.

Cerrahi için uygun olmayan büyüme çağındaki skolyozlu kişilerin bu gözlem sürecini 3D egzersiz veya korse kullanarak geçirmesi önemli. Bu konuda aileleri doğru yönlendirmek sağlık profesyonellerinin görevi. Skolyoz bir sağlık sorunu, bunun bilincinde olan kişilerde tedavi süreci için konusunda uzman sağlık kuruluşlarına, yönlendirmeler veya araştırmaları sonrası ulaşıyorlar.

Skolyoz kız çocuklarında sıklıkla olmakla birlikte son yıllarda erkeklerde de sıklıkla görülmektedir. Öncelikle bizler skolyozu bir hastalık değil de postural farklılık olarak değerlendiriyoruz. Aileler tabiki ilk fark ettiklerinde ne olduğunu bilmedikleri bir durumla karşılaşmanın endişesini yaşıyorlar. Özellikle skolyoz nedir, kaç çeşittir, nasıl ilerler, tedavi aşamaları nelerdir gibi sorular konusunda yeterince bilgilendirilmeyen aileler internet üzerinde yaptıkları araştırmalarda pek çok bilgi kirliliği ile daha da çok endişelenmeye başlıyorlar. Ailelerin bilmesi gereken skolyoz da erken teşhis çok önemli, doğru zaman da doğru tedavi aşamaları ile sağlıklı bir omurgaya sahip olmak mümkün.

Tedavi sürecinde öncelikle skolyoz nedir, bedenlerinde nasıl bir değişiklik oluşturmuş, bunu nasıl düzeltebilirler ve günlük hayatlarında nelere dikkat etmek gerektiğini öğreniyorlar. 3D egzersiz öncesi ve sonrası postürlerindeki düzelmeyi farketmeleri tedaviye olan inançlarını artırıyor, bununla baş edebileceklerinin farkediyorlar." dedi.

Vücutlarının görüntüsü çocuklarda kaygı yaratıyor

Kız çocuklarında sıklıkla görülen skolyoz hastalığının özellikle aileler ve çocuklarda önemli etkiler bıraktığını anlatan Uzm. Psikolog Duygu Kuzu ise;

“Hastalık teşhisi ilk konulduğu andan itibaren ailelerde korku ve bir takım kaygılar yaratmaktadır. Hastalığın belirsiz ve kronik olması, ameliyata gerek olup olmayacağı ve egzersiz tedavisinin etkinliği aileleri teşhis koyulduktan sonra ilk meşgul eden soruların başında gelmektedir. Öte yandan teşhis konulan çocukların ise kaygısı daha çok bedenlerinin görünüşü ile ilgili olmaktadır. Eğriliğin derecesi ve dışarıdan belirgin olması bu kaygıları arttırıcı olmaktadır.

Egzersiz tedavisinin yanında korse kullanımı giyim konusunda kısıtlamalar getirdiği gibi, dışarıdan arkadaşları tarafından anlaşılacak olması skolyozlu bireylerin tedavilerinin bu kısmını sıklıkla red etmesine sebebiyet vermektedir. Teşhis yaşı da bu yaşanan sıkıntılarla bağlantılı olup ergenlik dönemine ne kadar yakın teşhis alır ve tedaviye başlanırsa o kadar kabul edilmesi de güçleşmektedir. Hasta hastalığı ve beraberindeki tedavileri red edebilmektedir.

Çocuklardan önce ailelerde kaygı oluyor

Teşhis yaşı ne kadar erken olursa aileler ve çocuklar bir o kadar hastalığa uyum sağlayıp bununla yaşamasını öğreniyor ve ergenlik döneminin bedenlerinde ve psikolojilerinde meydana getirdiği değişimleri daha sağlıklı ele alabiliyorlar.

Teşhis sonrasında ise ailelere düşen en önemli görev çocuklarına bunun kontrol edilebilir ve uyum sağlanabilir bir hastalık olduğunu açıklamaktır. Aileler de kendileri ne kadar buna inanırsa çocuklarına da bir o kadar destek olabilirler. Skolyozlu ailelerde en sık gözlemlediğimiz çocuklardan önce kendilerinin kaygıları oluyor. Hastalığın ne kadar kontrol edilebilir olduğunu kabul ederlerse o kadar çocuklarına destek olabilirler ve onlar da böylece kaygılarından bir nebze uzaklaşabilirler.

Ameliyat mı yoksa fizik tedavi mi daha zorlu bir süreç?

Tüm bu belirtilen durumlar hem fizik tedavi sürecinde hem de ameliyat öncesi ve sonrasında hastaları ve aileleri zorlamaktadır. Fizik tedavi ameliyattan kaçınmanın tek yolu gibi görülürken bir o kadar da zor ve disiplin gerektiren bir süreçtir. Çocuk hem motive olup egzersizlerine katılmalı hem de evde ve günlük yaşamında bunları yaşam sitili haline getirmelidir.

Teşhis sonrasında başlayan bu ani yaşam sitilindeki değişimler çoğu zaman öfke ve tedavi reddini beraberinde getirmektedir. Çocuk hem egzersizlere gelmek konusunda tepkili olabilirken hem de egzersizlerini ve korse tedavisini günlük yaşamının bir parçası haline getirmekte direnç gösterebilmektedir. Bu noktada ailelerin ve fizik terapistlerin yaklaşımı oldukça belirleyicidir.

Egzersizlere katılımda baskıcı ve zorlayıcı bir tavırdan ziyade destekleyici ve eşlik edici olmak önemlidir. Ameliyat noktasında ise ameliyatın bedende yaratacağı kısıtlılıklar ve onu bekleyen tüm zorluklar çocukla önceden konuşulmalıdır. Ailenin kaygıları çocukların kaygı ve korkularının önüne geçmemeli ve yok sayılmamalıdır.

Tüm bu belirtilen noktalarda psikolojik desteğin önemi büyüktür. Teşhisi ilk aldıkları andan itibaren yaşanan öfke, kaygı ve suçlamalar psikolog eşliğinde aile ve çocuk ile çalışılması tedaviye uyumu ve hastalık kabulünü kolaylaştırmaktadır. Zihinsel olarak durum ne kadar kontrol edilebilir hale getirilirse hastaların bedensel kontrolleri de bir o kadar artmakta ve bu fizik tedavi sürecine olumlu yansımaktadır.

Çocuklarda tedavi motivasyonunu arttırıcı çalışmalar fizik tedaviye katkıda bulunurken bedenlerini kabul ile ilgili çalışmalar da kendilerinde oluşabilecek öz güven eksikliklerinin önüne geçmek konusunda yardımcı olur." dedi.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.

Haftaya Renkli Başlangıç

Haftaya Renkli Başlangıç
Astroloji
OĞLAK
TERAZİ
KOVA
KOÇ
YAY
İKİZLER
YENGEÇ
BOĞA
BAŞAK
BALIK
ASLAN
AKREP
Bugün

Ailevi konularda kendinizi sıkışmış hissedebilirsiniz. Ev hayatınızla ilgili konularda değişiklikler yapmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Bazı işlerde acele karar vermeyin. Aldığınız kararları iyi düşünün, gözden kaçan durumlar olabilir. Geçmişle ilgili konularda daha fazla içinize dönebilirsiniz. Kendinizle kalmanız size iyi gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konularda daha  çok farkındalık yaşayabilirsiniz. Bazı konuların üzerinde daha fazla düşünebilirsiniz. İlişkilerinizde tepkilerinizi kontrol etmeye çalışın. Akşam saatlerinde kendinizi duygularınızın içinde kaybolmuş hissedebilirsiniz. Akışta kalmaya özen gösterin. Sorumlu olduğunuz konulara yönelmek size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hareketli bir gündeminiz olabilir. Hazırlayacağınız sözleşmeleri kontrol etmelisiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle yanlış anlaşılmaları en aza indirmek için yazılı teyit almanız da fayda olabilir. Yakın çevrenizdeki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. İkili ilişkilerinizin önem kazanacağı zamanlardasınız. Derin duygular içine girebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kişisel açıdan önem verdiğiniz olaylarla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. Farkındalığınızı arttıracağınız zamanlar yaşayabilirsiniz. Çatışmalar olabilir, kontrolünüzü kaybetmemeye özen gösterin. Duygularınızı daha derin yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün keyif aldığınız konulara yönelmek isteyebilirsiniz. Aşk ilişkiniz gündeminizi meşgul edebilir. İkili ilişkilerinizde tamamlanma hissedebilirsiniz. Yaşadığınız farkındalıklarınız size yeni kapılar açabilir. Karşınızdaki kişiye kendinizi ifade etmeye çalışırken, konuşmanın tartışmaya dönmemesine dikkat edin. Hobilerinize, güzel şeylere zaman ayırabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün gelecek beklentilerinizle ilgili konuları idrak edebilirsiniz. Bazı konularda farkındalıklarınız artabilir. Gün içinde arkadaşlarınızla zaman geçirmek size iyi gelecektir. Sosyal konulara ilginiz artabilir. Öğle saatlerinde ikili ilişkilerinizde iletişimden kaynaklı sıkıntılar çıkabilir. Değişim içinde olacağınız zamanlardasınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatınızla ilgili gelişmeler gündeminizi etkileyebilir. Öğlen saatlerinde üstlerinizle iletişiminize dikkat etmenizde fayda var. Hedeflerinize ulaşmak için kurduğunuz ilişkiler önem kazanabilir. Sorumlu olduğunuz konuların üzerinde daha fazla yoğunlaşabilirsiniz. Gün içinde tamamlanmalar olabilir. Akışta kalmaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendi iç dünyanızla ilgili konular önem kazanabilir. Nedenini bilmediğiniz olaylar gündeminizi meşgul edebilir. İkili ilişkilerinizde olgunlaşma içinde olabilirsiniz. Olayların niye bu şekilde ilerlediğini fark edebilirsiniz. Acele karar vermekten çekinebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda gizli kalmış durumlar yaşanabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde acele karar vermemeniz gereken durumlar yaşayabilirsiniz. Birlikte çalıştığınız kişileri eleştirirken dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. Karşınızdaki sözlerinizi yanlış değerlendirebilir. Sorumlu olduğunuz konuları olgunlaştırmak isteyebilirsiniz. Finansal konular gündeminizi etkileyebilir. Bazı işlerinizde yenilenme ihtiyacı duyabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün maddi kaynaklarınızla ilgili gelişmeler gündeminizi etkileyebilir. Harcamalarınızı gözden geçirmek iyi bir başlangıç olabilir.  Kişisel yeteneklerinizi geliştirmek için adımlar atabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde olası tartışmalara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Bazı konuların olgunlaşmasını beklemelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde yeni konulara ilgi duyabilirsiniz. İlgilendiğiniz konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. İkili ilişkilerinizdeki olayları daha iyi okuyabileceğiniz bir gündesiniz. Yabancılarla ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. Sevdiklerinizle ilgili daha fazla sorumluluk almak durumunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün çalışma hayatınızda sorumlu olduğunuz işlerinizle ilgilenebilirsiniz. Birlikte çalıştığınız kişilere daha sakin davranmanızda fayda var. İletişim problemlerinden dolayı işlerinizde aksamalar meydana gelebilir. İkili ilişkilerinize zaman ayırmak size iyi gelecektir. Duygularınızdaki değişikliği karşınızdakine ifade etmeden önce düşünmelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber