Sağlık

Erkeklerde 2 kat daha fazla görülüyor!Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Kömürcü, özellikle erkeklerde daha fazla görülen o hastalığa karşı önemli uyarılar ve açıklamalarda bulundu.
Sarkopeni hastalığından korunmanın yollarıYaşlanmaya bağlı olarak kas gücünün ve dayanıklılığın azalması olarak bilinen sarkopeninin (kas erimesi) zamanında önlem alınması durumunda engellenebileceğini söyleyen, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Fehmi Volkan Öztuna, sarkopeni ile mücadelede en etkili ilacın spor olduğunu söyledi.
Tiroit bezi ameliyatı öncesi yapılması gerekenlerGenel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fahri Yetişir tiroit bezi ameliyatı öncesi semptomları azaltmak, ameliyatın en iyi şekilde geçmesini sağlamak için yapılması gerekenleri açıkladı.
Tuzu azaltmak yılda 2,5 milyon hayat kurtarabilir!Tuz tüketimi; böbrek, kalp, pankreas hastalıkları olmak üzere, birçok kronik hastalığı beraberinde getiriyor. Tuz yeme alışkanlığının geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına yol açtığına dikkat çeken Uzm. Dr. Güzin Oğuz Yıldırım, “Günlük kullanımın 5 gramdan az olması, uzun sağlıklı yaşam şansını artırarak yılda 2,5 milyon hayat kurtarır” dedi.Dr. Yıldırım, “Sofradan tuzluğu kaldırın” tavsiyesinde bulundu.
Türkiye’de yaklaşık 2 milyon kadını etkiliyor!Sık görülmesine rağmen az bilinen hastalıkların arasında sayılıyor. Türkiye’de en az 2 milyon kadını etkileyen bu hastalık, kadınların yaşam kalitesini de düşürüyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ercan Baştu hastalık hakkında önemli bilgiler verdi.
Doğru nefes nasıl alınır?Akciğerlerin yaşlanma hızı, kalbin yaşlanma hızından daha büyüktür diyen Dr. Öğr. Üyesi Haluk Saçaklı, “Nasıl nefes alacağımızı bilmiyoruz” dedi. Doğru nefes alıp verme tekniklerinden bahseden Saçaklı, nefesin mümkün olduğunca burundan alınıp verilmesi gerektiğini ifade etti.
Rahim ağzı kanseri taramasıKadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. M. Murat Naki, rahim ağzı kanseri tanısında kullanılan tarama tekniklerini sizler için anlattı.
Hayatı dramatik yaşamayı mı arzu ediyoruz?İlişki Uzmanı & Yaşam Koçu Mehmet Murat Lik, “Mutlu olmanın temelinde olan en önemli “sevgi” kendimizi sevmektir” diyor.
Fazla protein böbrekleri bozuyorProf. Dr. Gülçin Kantarcı,”Yüksek proteinli diyetler ve yoğun protein tozları kullananlarda böbreklerin olumsuz etkilendiğini gözlemliyoruz” dedi.
Sinsi tehlike: Kolon kanseriGastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Gürhan Şişman erken teşhis için hiçbir yakınması olmasa bile herkesin 45 yaşında kolonoskopi yaptırmasının çok önemli olduğunu belirterek, kolon kanserine karşı önemli uyarılarda bulundu.
Türk Kardiyoloji Derneği açıkladı: Tansiyonumuz yüksekHipertansiyon tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir halk sağlığı problemi. Türk Kardiyoloji Derneği, Servier İlaç’ın katkılarıyla Türkiye’de hipertansiyon konusunda farkındalığı artırmak, sebep olduğu sorunlara dikkat çekmek, kişilerin ve toplumların hipertansiyon konusunda bilinç düzeyini artırmak amacıyla “Değerini Bil” projesini hayata geçirdi.
Böbrek sağlığını korumak için nelere dikkat edilmeli?Türkiye’de yapılan araştırma ve çalışmalar, günlük tuz miktarının 16 ila 18 gram aralığında olduğunu gösteriyor. Dünya Böbrek Günü vesilesiyle tuz tüketimi ve böbrek sağlığına etkilerine dikkat çeken Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, “Normalde alınması gereken günlük tuz miktarı 4 ila 6 gramdır. Dolayısıyla günlük beslenme rutinimiz içerisinde tuzu azaltmak, böbrek sağlığını korumak için elzemdir” dedi.
İstanbul Moda Haftası: 1. Gün