Ege

22.11.2017 - 02:30

Sekizinci Karayolu Trafik Sempozyumu

Sitene Ekle
Kent&Trafik  |  Hilmi Gültay ege@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »
Türkiye’de, karayolundaki trafik kazalarında her yıl yaklaşık 10 bin kişi hayatını kaybetmektedir. Bu sebepledir ki, ölümlü trafik kazaları artık cesaretle masaya yatırılıp mercek altına alınmalı ve eksiklikler giderilmelidir.

Böylesine acı gerçekler çerçevesinde ölümlü trafik kazaları ve alınması gerekli tedbirleri de içeren 8. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyum ve Sergisi başarıyla yapıldı, Ankara ATO Congresium’da düzenlenen kongrenin açılışını yapan Başbakan Binali Yıldırım, ülkenin gelişiminde trafik hizmetlerinin de güçlenmesi gerektiğini vurgulayarak yöneticilerimize, kurum ve kuruluşlara, sürücü ve yayalara, hepimize önemli bir ders verdi.

Konu başlıklarını, yıllardır söylenemeyip yapılamayan nice ihmallerin bazılarını satırbaşlarıyla hatırlatmak ve paylaşmak istedim. Her yıl ülkemiz, trafik kazalarında İstiklal Savaşı’nda kaybettiğimiz şehit sayısı kadar kişiyi kaybediyor.

Başbakanımız, trafik konusunda bizleri uyarıyor...

Ülkemizin karayolu yapımlarıyla ilgili olarak, vatandaşlarımızın da köy yolu gibi, her konumdaki yolunun açılacağını belirtti.

Zira; çok medeni ve çok gelişmiş ülkelerde taşımanın en büyük payının, sadece karayolu olmadığı her ne kadar bilinmekteyse de, Türkiye’nin bölünmüş yollarının miktarları ve işlevlerinin artmadıkça sıkıntılar yaratacağı kesinlikle unutulmamalıdır.

Başbakan, bu açıklamasıyla, bazı eksik ve gizli kalan gerçekleri vurguladı. Karayollarında gereksiz oranda yakıt israfı olduğunu, havayolları ulaşımının ise dört kat bir oranda, artarak süren bir büyüme içinde olduğunu açıkça ifade etti.   

Denetimler artmalı

Böylesine teknik bilgilerin yanı sıra, trafikte uyarıcı bilgilerin de yer aldığı görüldü. Örneğin, kazalarda bazı sürücüler kendi sorumluluğuna sahip çıkıyor, karşısındaki ise bu uyumun sağlanmasına yardımcı olmuyor.

İşte, böylesi olumsuz ve hatalı davranışlara karşı, eğitim ve kararlı denetimler, bu yöndeki en önemli engelleyiciler oluyor. Son yıllarda eğitim ve denetimlerin  % 30 oranında yapıldığı biliniyor. İçinde bulunduğumuz yıl ise araç sayısı da % 30 oranında arttı. Bu artış ve gelişmelere karşılık oluşan yol kusurları ise kazalara yol açıyor.

 Oysaki, kazalara sebebin sadece sürücü hatasının gösterilmesiyle dahi ilk sırada yer alması, doğru sebep olmasa gerek. Başbakanımızın bu konulardaki hassasiyeti ve trafik konusunda detaylı bilgi sahibi olmasının yanı sıra bizlerle gerçekleri açıkça paylaşabilmesi de, onur verici ve trafikte sağlanacak eksikliklerin tamamlanmasında en belirgin donanımdır

İçişleri Bakanlığı’ndan, yetersiz kalan trafik denetleme ve eğitim bölümlerini süratle ve kat kat artırılmasını sağlaması acilen bekleniyor.

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.