Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı'nın birlikte düzenlediği 3. Antalya Televizyon Ödülleri sahiplerini buldu.

Ödül töreninde TV endüstrisinin farklı isimleri bir araya geldi.

Televizyonda da canlı yayınlanan ödül töreni, adaylar, jüri, organizasyon ve elbette ödüller hem sosyal medyada hem de basında fazlaca yer aldı.

Her ödül töreninde olduğu gibi beklentiler, hayal kırıklıkları ve sevinç iç içeydi.

Türk televizyon sektöründe yer alan, halkın beğenisini kazanmış kişilere verilen onur ödülü ise TRT ekranlarında 13 yıl yayınlanan Bizimkiler dizisinin senaristi Umur Bugay’ın oldu.

Umur Bugay anısına Senaristler Kralı Umur Bugay adlı kitap da yayımlandı.

Hatırlarsınız, karakterleriyle, mahalle, apartman yaşantısıyla, aile içi ilişkileriyle en çok da akılda kalan diyaloglarla dizi Türk televizyon tarihinde yer etmişti.

Cafer (Ercan Yazgan) “Buyruuuuun” diyerek açar apartmanın kapısını.

Apartman yöneticisi Sabri Bey (Mehmet Akan) merakla kapıya çıkmıştır bile.

Tam o sırada dışarıda bir gürültü patırtı kopar.

Horozcu katil Yavuz (Aykut Oray), çöp bidonlara vurarak arabasını park etmiştir.

Cafer koşar, yere düşen çöp bidonlarını toplamaya.

Katil seslenir "Kaldır şu pislikleri koçum, vatandaşa cart curt yok!"

O dönem apartman sakinlerinin hayatını anlatan dizi, gündelik yaşantımızın içine girivermiştir.

Elbette çok özel bir dizidir.

Ama Umur Bugay deyince nedense benim aklımda yer eden Çöpçüler Kralı’dır.

Pırıl pırıl güneş alan bir İstanbul sokağı, sabahın erken saatleri, elinde kendisine zimmetli süpürgesi ile Çöpçüler Kralı Abdi (Kemal Sunal)

Özdemir Erdoğan’ın müziklerinin eşliğinde film naif,  ince ince işlenmiş çok özel karakterleriyle ve hikayesiyle ön plana çıkar. 

1977 yapımı Çöpçüler Kralı, yönetmenliğini Zeki Ökten’in yaptığı Türk sinema tarihinin unutulmaz dönem filmidir.

Güldürü türündeki filmin başrollerini Kemal Sunal, Şener Şen, Ayşen Gruda, İlyas Salman, Erdal Özyağcılar ve İhsan Yüce paylaşmıştır.

Duvarlardaki siyasi afişleri, çöpçüsü, komutan edalı zabıta memuru, esnaf komşu ilişkileri, mahalledeki kedileri besleyen teyzesi, her konuya muhalif olup gazeteye şikayet yazıları yazan penceredeki amcası, her sabah aynı saatte apartmanın önüne tüküren mahalle sakini, birbirlerinin hayatlarına bu derece müdahil olmuş komşularıyla Çöpçüler Kralı 70’lerin sosyal ve siyasal atmosferine ait keskin gözlemler içerir.

Çöpçüler Kralı,15. Antalya Film Festivali’nde Şener Şen’e En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandırırken, senaristi Umur Bugay’a da En İyi Senaryo ödülünü getirmişti.

Umur Bugay’ın her biri titizlikle derinleştirilmiş karakterleri öyle yerinde, öyle samimi ki bir çırpıda zihne yerleşiyor ve hala yaşamaya devem ediyor.

 www.twitter.com/hulyoalkan