11.01.2017 16:41 | Son Güncelleme:

Son dakika: Cenevre'deki Kıbrıs görüşmelerinde taraflar haritalarını sundu!

Cenevre'de gerçekleşen Kıbrıs görüşmelerinde taraflar haritalarını sundu. Sunulan haritalar Birleşmiş Milletler'in çelik kasasına konularak kilitlendi. Birleşmiş Milletler daha önce haritaların kamuoyu ile paylaşılmayacağını duyurmuştu.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için İsviçre'deki  Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde devam eden müzakerelerin son gününde  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lideri  Nikos Anastasiadis kendi haritalarını sundu. 

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, haritalar, iki tarafın  harita uzmanlarının kontrollerinin ardından BM'nin çelik kasasına alınarak  kilitlendi.

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, bugün  düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs'taki tarafların kendi haritalarını bugün  sunacaklarını, haritaların BM'nin muhafazası altında olacağını ve kamuoyuyla  paylaşılmayacağını duyurmuştu.

Eide, bazı medya organlarında yayınlanan haritaların gerçeği  yansıtmadığını, konunun çok hassas olduğunu, haritayı sadece Kıbrıslı iki lider  ve iki harita uzmanı ve kendisi de dahil sadece beş kişinin göreceğini  belirtmişti.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu da bugün BM Cenevre  Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında, "Toprak oranı konusunda Mont  Pelerin'de sağlanan bir uzlaşı vardı. Rum tarafının yüzde 28,2 ve Türk tarafının  yüzde 29,2 diye yakınlaşması söz konusuydu. Taraflar bu çerçevede BM'ye  haritalarını sunacaklar" ifadesini kullanmıştı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs konusunda yarın  gerçekleştirilecek uluslararası konferans öncesi saat 09.35’te İngiltere  Dışişleri Bakanı Boris Johnson ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve  Amerika'dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan ile BM Cenevre Ofisi'nde bir araya  gelecek.

Yarın uluslararası konferans düzenlenecek

Pazartesi başlayan ve biraz önce sona eren müzakerelerden ardından, BM  Genel Sekreteri Antonio Guterres, yarın garantör ülkelerin katılımıyla  düzenlenecek uluslararası konferansın açılışını yapacak.

Garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere dışişleri bakanları  ile adanın her iki tarafından delegasyonların katılacağı uluslararası konferansın  ana gündem maddesi "Güvenlik ve Garantiler" olacak. Konferansta Avrupa Birliği de  "gözlemci" sıfatıyla yer alacak.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0