07.12.2018 00:42 | Son Güncelleme:
AA

Son Dakika... BMGK'da ABD'ye Hamas reddi

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, ABD'nin Hamas'ın kınanmasını isteyen ve iki devletli çözümden bahsetmeyen karar tasarısını reddetti.

ABD'nin Hamas'ın kınanmasını isteyen ve  iki devletli çözümden bahsetmeyen karar tasarısı Birleşmiş Milletler (BM) Genel  Kurulunda reddedildi. 

ABD'nin hazırladığı tasarı 193 üyeli BM Genel Kurulu'nda görüşüldü.

Tasarı oylanmadan önce oylama yöntemlerinin tartışıldığı BM Genel  Kurulu'nda ABD, tasarının 3'te 2 çoğunluk yerine basit çoğunlukla kabul  edilmesini talep etti ancak ABD'nin oylamaya sunulan bu talebi kabul görmedi.

ABD'nin BM Genel Kurulu'na getirdiği tasarıya 87 ülke destek verirken  57 ülke karşı çıktı, 33 ülke ise çekimser kaldı. ABD'nin Hamas'ın kınanmasını  isteyen ve iki devletli çözümden bahsetmeyen karar tasarısı, BM Genel Kurulu'nda  gerekli destek görmediği için kabul edilmedi.

Afganistan, oyunun hatalı yansıdığı gerekçesiyle çekimser olarak  görünen oyunun ''hayır" olarak düzeltilmesini talep etti ve karara karşı çıkan  ülke sayısı 58, çekimser kalanlar ise 32 olarak değiştirildi.

İsrail'in saldırılarından hiçbir şekilde bahsedilmeyen ABD'nin tek  taraflı tasarısında ''Hamas ve Filistin İslami Cihad Hareketi de dahil diğer  militan grupların provokatif tüm eylemlerine ve şiddet olaylarına son vermesi''  çağrısı yapılıyordu. Tasarıda ''Hamas'ın kaynakları sivil halkın ihtiyaçları  yerine askeri altyapı için kullanması'' da kınanıyordu.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, oylama öncesi yaptığı  konuşmada, İsrail'in şimdiye kadar en az 500 kez kınandığını belirterek ''terör  örgütü'' olarak nitelendirdiği Hamas'ın eylemlerinin kınanması gerektiğini  savundu ve tasarıya destek istedi.

BM'yi İsrail'e karşı ön yargılı ve düşmanca bir tavır sergilemekle  suçlayan Haley, ''Filistin halkına da zarar veren terör örgütüne destek verecek  kadar mı nefret ediyorsunuz İsrail'den?'' dedi.

BM Genel Kurulu kararları "tavsiye" niteliğinde olmasına ve yasal  bağlayıcılığı bulunmamasına rağmen uluslararası arenada siyasi ağırlığı nedeniyle  önemseniyor.

"Orta Doğu'da kapsamlı, adil ve kalıcı barış" tasarısı kabul edildi

Öte yandan önce ABD'nin tasarısına değişiklik önerisi olarak  tartışılan ancak daha sonra ''Orta Doğu'da kapsamlı, adil ve kalıcı barış'' adı  altında BM Genel Kurulu'na getirilen ikinci bir tasarı da oylandı ve kabul  edildi.

156 ülkenin destek verdiği karara 6 ülke karşı çıktı, 12 ülke ise  çekimser kaldı. Karara karşı çıkan ülkeler arasında ABD, İsrail, Avustralya,  Marshall Adaları, Nauru ve Liberya yer aldı.

Kararda, daha önceki ilgili BM kararlarına atıfta bulunularak  Ortadoğu'da kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışın gecikmeksizin sağlanması çağrısı  yapıldı. İsrail'in 1967'de başlayan Doğu Kudüs de dahil Filistin'i işgaline son  verilmesi istenen kararda, İsrail ve Filistin'in barış içinde yan yana  yaşadığı,  1967 sınırlarına dayalı iki devletli çözüm desteklendi.

 

Bu habere ifade bırak
  • 5Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy5